Склад Вищої ради правосуддя має бути переглянутий до того, як йому довірять призначення ВККС

Венеційська комісія не підтримує ухвалені зміни до закону про недостовірне декларування. Йдеться про останню редакцію закону, яку минулого тижня затвердив парламент. Документ мав повернути ув'язнення до 2-х років за брехню у деклараціях. Про це заявив глава Венеційської комісії Джанні Букіккіо під час виступу на конференції "Демократія у дії" у Києві, пише "Європейська правда"

Саме цю норму антикорупційного законодавства скасував Конституційний суд у жовтні 2020 року.

Депутати таки відновили кримінальну відповідальність, але з певними поправками:

  1. Скасували ув'язнення за неподання декларації. Таким чином, легше буде не подати і сплатити штраф, ніж подати недостовірну і потрапити за ґрати.
  2. Інша правка не передбачає ув'язнення, якщо дружина або чоловік декларанта забуде зазначити майно чи доходи або взагалі подати декларацію.

Джанні Букіккіо зауважив, що підтримує наміри президента ветувати цей закон.

Букіккіо наголосив: "Венеційська комісія в останньому рішенні привітала повторне запровадження ув'язнення до 2 років за подання недостовірних відомостей до декларації. Правки до законопроєкту змінили позбавлення волі на її обмеження, майно родичів виключили з обов’язкового декларування. Це негативні поправки, і Венеційська комісія їх не підтримує. Тому ми вдячні Президенту Зеленському за намір ветувати цей закон".

Букіккіо також наголосив, що Україна має якнайшвидше перезапустити органи судівського самоврядування, але при цьому важливо не покладатися на старі органи, які себе скомпрометували.

Він також додав, що треба перестворити Вищу кваліфікаційну комісію суддів в Україні.

"ВККС – термінова задача. Ми підтримуємо пропозицію створити змішаний національно-міжнародний орган – конкурсну комісію для відбору нових членів ВККС. Метод створення цієї конкурсної комісії має бути наближеним до моделі, що довела успіх при створенні Вищого антикорупційного суду", – додав він.

"І я наголошу, що ВККС не має бути пов'язана з Вищою радою правосуддя (ВРП) – доки остання не буде реформована і не пройде відбір. На жаль, закон 3711-д у тому вигляді, що схвалений до другого читання, не відповідає рекомендаціям Венеційської комісії, ми його не підтримуємо (йдеться про редакцію, ухвалену комітетом, наразі законопроєкт ще не виносився на голосування – ред.)", – підкреслив президент Венеційської комісії.

Букіккіо назвав критично важливим створення нової ВРП за прозорою процедурою. Він наголосив, що це відсіє недоброчесних суддів.

"Склад Вищої ради правосуддя має бути переглянутий до того, як йому довірять призначення ВККС. Це обов’язкова умова, інакше судова реформа буде приречена", – наголосив він.

Джерело