Працюють сапери з сучасним обладнанням

У Золотому на Луганщині сапери почали розміновувати місця минулих боїв. Поблизу контрольно-пропускного пункту знешкоджують вибухівку, якою всівали окупанти українську землю на початку бойових дій на сході у 2014-2015 роках. Надзвичайники вже перевірили кілька гектарів. Що знайшли і як діяти, якщо натрапили на боєприпаси дізнавалася журналістка "5 каналу".

Для того, щоб сапери могли розпочати розмінування, українська сторона через представників ОБСЄ запросила дзеркальний режим припинення вогню. Ця ділянка розташована надто близько до лінії розмежування. Отже потрібні додаткові гарантії безпеки. Окупанти погоджуються на кількагодинну тишу біля Золотого. Після інструктажу сапери беруться до справи. На ділянці, яку розміновують надзвичайники, під землею проходить пошкоджений часом та війною водогін. Цього року планували його відновити, проте зараз ремонтувати небезпечно. Надто багато вибухівки приховує ґрунт.

"Саме на цих територіях дуже були активні бойові дії. І не тільки відбувалося дистанційне мінування, чи мінування протипіхотними чи протитанковим, а й дуже багато було снарядів, які прилітали, не розривалися, або залишалися там після того, як військові наступали або відступали від займаних позицій", – наголосив керівник гірської військово-цивільної адміністрації Олексій Бабченко.

Таких поблизу Золотого чимало, каже керівник групи розмінування. І навіть якщо вони вже розірвалися, в них ще залишається порох. У невмілих руках боєприпас може вибухнути знову.

"Бувають даже трапляються предмети часів І Світової та ІІ Світової війни. На даному участку найбільше снарядів 23 міліметра та 30 міліметрів, гранати різних типів", – додав заступник начальника частини піротехнічних робіт Вадим Федькін.

Працюють сапери з сучасним обладнанням, яке виявляє вибухівку під землею на глибині до метра.

"Спочатку перевіряємо візуально все перед собою, кожні 10-20 сантиметрів. Якщо розтяжки – то руками, а потім вже прибором", – запевняє старший сапер частини піротехнічних робіт та гуманітарного розмінування Віктор Шевченко.

Чверть години – і металодетектор подає тривожний сигнал. Віктор перевіряє ґрунт і переконується: металошукач не схибив. За декілька хвилин снаряд витягують із землі і передають військовим для подальшого знешкодження. Сапери наголошують, в жодному разі не потрібно робити цього самостійно.

"Подзвонити в 101 і доповісти про ситуацію", – додає Вадим Федькін.

За кілька днів сапери виявили кілька десятків боєприпасів. Ця ділянка поблизу Золотого не єдина, яка потребує перевірок. До місцевої військово-цивільної адміністрації звернулися селяни з проханням розмінувати їхні земельні паї, у бік яких на початку війни теж летіли артилерійські снаряди. Там за роботу узялися сапери Данської ради у справах біженців.Вікторія Ковальова, Олександр Лахтін, Сергій Могилевич, Луганська область, "5 канал"

Джерело