Крапку у дворічній судовій тяганині і хрест на амбіціях Філарета поставив Верховний суд

Десятки років боровся за Томос, а два останні - проти нього. Право на існування свого Київського Патріархату почесний патріарх Філарет відчайдушно відстоює у судах.

Церковні чвари і державні суди: як Філарет бореться за свій патріархат і чому не перейменовують МП (Відео)

"Я звертаюсь до Вас, хто чим може, допоможіть зберегти Київський патріархат!", - закликав Філарет.

"Вічний революціонер, вічний боєць", - каже релігієзнавець Дмитро Горєвой.

Хоча спочатку історія нової церкви писалася зовсім інакше. Історичний помісний Собор, на якому утворили Православну церкву України, відбувся тут, Софії Київській. Тоді ж ліквідували православну церкву Київського патріархату. І під цим першим підписався патріарх Філарет.

15-те грудня 2018-го. За розпуск церкви Київського Патріархату голосує все духовенство.

"Рішення набули сили як рішення церковні, департамент у справах релігій і національностей при Мінкульті зафіксував рішення про припинення дільності КП", - зазначила релігієзнавиця Віта Титаренко.

Того ж дня нову Православну церкву України очолює новообраний предстоятель митрополит Епіфаній, який менш як за місяць привезе до України Томос.

Та порозуміння тривало недовго: згодом Філарет заявив, що його обдурили та обіцяли інше, а за розпуск Київського патріархату підписався, бо вірив - незалежною церквою керуватиме саме він.

"Я як Патріарх керую всередині країни церквою. А назовні представляє цю церкву митрополит Епіфаній", - сподівався Філарет.

За справедливістю подався в суди. У позові домагався діяльність Київського Патріархату відновити.

"Почесний патріарх Філарет, який міг би ввійти в історію як людина, яка зробила колосальні зусилля до здобуття автокефалії, натомість на власних амбіціях зробив акцент", - зауважила експертка.

Крапку у дворічній судовій тяганині і хрест на амбіціях Філарета поставив Верховний суд. У днями опублікованому рішенні йдеться: світський суд втручатися у внутрішню діяльність церкви та оскаржувати рішення Помісного Собору не може. А отже, реанімувати ліквідований Київський патріархат уже неможливо.

"Опосередковано Верховний Суд у такий спосіб показав, що протягом двох років Почесний Патріарх намагався спонукати державу втрутитися у церковні справи - зробити саме те, від чого Церква страждала у радянські часи", - написав речник київської митрополії ПЦУ, архієпископ Чернігівський та Ніжинський Євстратій Зоря.

"Це вища інстанція і це рішення вже не може бути оскарженим. Він може створити нову юридичну особу, нову релігійну організацію, навряд чи вона зможе іменуватися Київським патріархатом", - пояснює релігієзнавець Дмитро Горєвой.

Водночас рішення Верховного Суду заперечують у ліквідованому Київському Патріархаті. Представниця церкви Неоніла Ткаченко каже: судову тяганину попри все продовжать.

"Ніякого рішення Верховного суду кінцевого по справі Київської патріархії немає, захист буде продовжений, абсолютно в усіх юрисдикціях, з тими предметами судових розглядів, на які не сподіваються священники ПЦУ, ніхто не здасться ні на крок", - переконує керівник юридичного відділу Неоніла Ткаченко.

Здаватися не має наміру й інша православна церква, але вже Московського патріархату. Ще 2 роки тому мали перейменуватися, зазначивши належність до церкви країни-агресорки - російської! Таким був закон і рішення мінкульту. Але обурені священники Московського патріархату подалися до сумнозвісного окружного адмінсуду. А той дію закону частково заблокував і з розглядом справи зволікає другий рік.

"Цим рішенням заблоковано внесення державними реєстраторами змін до статутів монастирів і єпархій і більше справа з літа 19-го року не рухається. Це вигідно деяким сторонам процесу, бо не можна цим рішенням перейменовувати", - каже Дмитро Горєвой.

Судова невизначеність церкву московського патріархату не засмучує. У коментарі "5-му" відповіли: перейменовуватися на російську не мають наміру.

"У нас ніхто не вимагає зараз. Все нормально, ті рішення, які ухвалили, - заблоковані, не діють. Міністр культури сказав, що це рішення призведе тільки до підбурення ситуації, і Україна втратить релігійний мир, тому його не ухвалять", - заявив митрополит УПЦ МП Климент.

Яким буде рішення суду, Олександр Ткаченко прогнозувати не квапиться. І не пристає на жоден бік.

"На сьогодні для мене важливо, що процес діалогу між церквами відбувається. Він іноді, особливо коли йдеться про УПЦ, непростий, але спокій і релігійну злагоду ми зберігаємо", - сказав міністр культури Олександр Ткаченко.

Хоча не завжди. Чий храм, подекуди з'ясовують із бійками та поліцією. Водночас із московського патріархату до ПЦУ перейшло понад 700 громад.

Ірина Сисак, Олексій Тищенко, "5 канал".

Джерело