32,4 відсотка людей із півсотні опитаних жителів Павлівської громади, де будують кар’єр із видобутку каоліну, підтримують будівництво, 31,4 % – проти цього, а 36,2 % під час опитування не мали певної позиції.

Такі результати соціологічного опитування оприлюднив 21 липня представникам робочої групи, яка вивчає проблемні питання реалізації проєкту, Аскад Ашурбеков – директор Агенції регіонального розвитку Запорізької області, яка проводила опитування.

У Вільнянську не підтримують будівництво 35,5 відсотків опитаних людей, підтримують – 24,4%, ті, хто не визначилися – 40,1%. "Більшість негативного ставлення саме чомусь у Вільнянській громаді, а не в тій громаді, де буде безпосередньо будуватися кар’єр. Якщо казати про фактори, які впливають на негативне ставлення – це, більшою мірою, побоювання екологічного характеру", – каже Аскад Ашурбеков.

Каоліновий кар'єр на Запоріжжі: соціологічне опитування та міфи навколо видобутку

"Забруднення водою, радіацією тощо. Але вони не конкретизовані в якісь конкретні речі. Це теж для нас було дуже показово. Просто є міфи, що це буде погано екологічно, а яким чином – ні. Чому є такі побоювання, звідки вони взагалі? Є група активістів, яка базується, безпосередньо, у Вільнянську. Є групи впливу у Вільнянську, які протестують проти цього кар’єру і, фактично, є локомотивами цього процесу", – додає він.

За словами Аскада Ашурбекова, у Павлівській громаді – до 4 тисяч жителів, у Вільнянську – до 20 тисяч. Під час соціологічного дослідження опитали по 500 – анонімно. Максимальна похибка – 2,5 відсотки, каже Ашурбеков.

Здійснювали опитування 13-14 липня студенти гуманітарних факультетів двох університетів – Запорізького Національного та Класичного приватного. Двоє їхніх викладачів-соціологів, разом із фахівцями Агенції регіонального розвитку Запорізької області та соціологічної компанії Independent Researching Group створили анкети, далі вже була опрацьована соціологія.

На думку голови робочої групи з питань будівництва "Біляївсього збагачувального комбінату" Олександра Билима, інвестори мають ініціювати кампанію з інформування населення про безпеку виробництва, і до інформування мають долучитися органи місцевого самоврядування.

"Проблема Біляївського комбінату – це не тільки проблема інвестицій, проблема технологій, не проблема екології. Це – соціальна проблема. Основний висновок праці – те, що люди мають бути більше проінформовані, і після того, як вони будуть проінформовані й проінформовані не фейками, а фактами, дослідженнями, серйозними дослідженнями", – каже Олександр Билим.

Що відомо 16 липня, на передостанньому засіданні робочої групи, яка вивчає проблемні питання реалізації проєкту “Біляївський збагачувальний комбінат”, оприлюднили висновки фахівців Українського гідрометеорологічного інституту та Інституту біохімії імені Палладіна. Зокрема, що каолінове родовище не є джерелом забруднення Вільнянського району і видобуток каоліну не становить ризику для здоров’я людей.

Джерело