21 липня діагноз "правець" діагностували у жительки Андрушівщини – це перший випадок цього захворювання в області, починаючи з 2017 року. Про це 22 липня в етері "UA: Українське радіо "Житомирська хвиля" повідомив завідувач відділення організації епідеміологічних досліджень обласного лабораторного центру Анатолій Головченко.

За його словами, пацієнтку – жінку 1956 року народження – госпіталізували до Житомирської обласної клінічної лікарні ім. О.Ф. Гербачевського.

"Захворіла жінка 14 липня, а 21 липня їй поставили діагноз "правець правої кисті", місцева форма. У нас є дані по захворюваності на правець в області з 1945 року. Тоді реєстрували по 25-30 випадків, в 1957 році було 32 випадки. Після появи вакцини проти правця в 1962 році рівень захворюваності на нього поступово знижувався і дійшло до того, що реєстрували лише поодинокі випадки. Востаннє у нас в області на правець у 2017 році захворіла 9-річна дівчинка з Житомирського району. У дитини була колота рана стопи, яку вчасно не обробили. До лікарів батьки звернулися аж на 11 добу хвороби, тому дитину привезли вже у важкому стані, але її вилікували".

На Житомирщині жінка захворіла на правець – це перший випадок в області за чотири роки

В коментарі Суспільному завідуючий відділенням анестезіології та інтенсивної терапії обласної клінічної лікарні ім. О. Ф. Гербачевського Микола Біляс розповів, що стан жінки, госпіталізованої з правцем, лікарі оцінюють як стан середньої важкості.

"Прояви захворювання у пацієнтки поки лише локальні – у правій руці. Клініка не наростає до погіршення. Жінка вчасно звернулася, ми зараз займаємося її лікуванням. Крім того, пацієнтка має ще одне супутнє захворювання, тож, зараз ми з'ясовуємо, чи могло воно також проявити себе певними симптомами", – говорить лікар.

За словами Миколи Біляса, правець розвивається після потрапляння в організм людини спор бактерій Clostridium tetani. Збудником є паличка, яка знаходиться в ґрунті серед неперегнилих рештків та гною. До організму вона потрапляє через рани на шкірі, місця опіку або ж при нелегальних абортах. Важкість захворювання залежить від інкубаційного періоду – скільки часу проходить від моменту ураження до виникнення тих чи інших симптомів.

Ознаки захворювання

Судоми в пораненій кінцівці,, сардонічна посмішка, зумовлена спазмом мускулатури, і порушення функції ковтання внаслідок ураження нервової системи.

Якщо хвороба прогресує, з'являються судоми м'язів спини, живота, рук та ніг, які можуть призвести до розриву м'язів та перелому кісток, а в подальшому – і до зупинки дихання. При легкій стадії симптоми проявляються в межах двох тижнів, важкій – за тиждень.

Що робити

обробити рану антисептичними препаратами; звернутися в травмпункт, де проведуть профілактику, ввівши противоправцевий анатоксин.

Лікування

якщо прояви правця локальні – тобто з'являються лише в пораненій кінцівці, пацієнта госпіталізують до інфекційного відділення; якщо прояви гененералізовані (по всьому тілу) – пацієнта госпіталізують до реанімації, де його підключають на апарат штучної вентиляції легень, і проводять протисудомну терапію. Хворих на правець розміщують в окремих палатах із затемненими вікнами і обмеженням шумів, котрі можуть призвести до виникнення судом. Важку форму правця лікують переважно в медзакладах обласного рівня.

Лікування правця займає від двох тижнів до одного місяця

"На моїй пам'яті за останні 15 років в нас в області не було зареєстровано жодного летального випадку від правця, – каже Микола Біляс. – Цікаво, що першу дисертацію на тему лікування правця захистив Іван Пантелеймонович Ямковий, який розробляв і писав її в Житомирській обласній лікарні. Він був єдиним лікарем на весь Радянський Союз, який написав дисертацію на цю тему, і перші позитивні результати лікування правця були отримані саме в нас – в реанімації нашої лікарні".

Джерело