23 липня верховний представник міжнародного співтовариства щодо Боснії і Герцеговини Валентин Інцко схвалив рішення про зміни до Карного кодексу країни, що передбачають покарання за невизнання геноциду у Сребрениці.

Про це повідомляє "Радіо Свобода".

"Інцко на підставі своїх повноважень уточнив, що заборонено спростовувати, применшувати або виправдовувати геноцид, злочини проти людяності та воєнні злочини, які мали місце на території Боснії і Герцеговини й були встановлені правочинним вироком. Порушникам доповнень до закону загрожує увʼязнення строком від шести місяців до 5 років", — йдеться у повідомленні.

У Боснії і Герцеговині заборонили заперечувати геноцид у Сребрениці

Згідно зі змінами забороняється: звеличувати причетних до воєнних злочинів, надавати їм нагороди, визнання та будь-які суспільні привілеї. Рішення верховного представника набуде чинності після його оприлюднення.

Читайте також: Фото із трунами. Турецькі хакери атакували вебсайт уряду Сербії Реакція боснійських сербів та хорватів

Лідер боснійських сербів і сербський представник у Президії БіГ Мілорад Додик заявив, що серби не визнають цього рішення та розпочнуть процес відокремлення від Боснії і Герцеговини. З іншого боку, хорватський представник Желько Комшич рішення Інцка назвав "цивілізаційним вчинком".

"Радіо Свобода" зазначає, що верховний представник прийняв таке рішення через неодноразові нехтування геноцидом внаслідок "провокацій боснійських сербів". Тоді представники однієї із трьох національних груп країни під час відзначення річниці геноциду у Сребрениці влаштовували концерти й народні гуляння.

Читайте також: Експрезидент Республіки Сербської Караджич проведе решту життя у британській в’язниці

Геноцид у Сребрениці

Геноцид у Сребрениці — масове вбивство близько 8 тисяч боснійських мусульман (чоловіків віком від 12 до 77 років) силами Армії "Республіки Сербської" (квазідержавного утворення на території Боснії і Герцеговини) за співучасті воєнізованого формування "Скорпіони" під контролем МВС Сербії, яке відбулось у липні 1995 року під час подій Боснійської війни (1992-1995).

Розслідування встановило, що вбивства вчинили під командуванням одного з лідерів боснійських сербів — генерала Ратка Младича. Ще одним фігурантом у справі геноциду є інший лідер боснійських сербів — Радован Караджич.

Хто такий верховний представник щодо БіГ

Верховний представник щодо Боснії і Герцеговині — посада, що створена для виконання "Дейтонської мирної угоди" від 1995 року. Представник повинен проводити нормалізацію ситуації у країні у середовищі між етногрупами боснійських сербів, мусульман та хорватів.

Верховний представник і його апарат представляють країни, які беруть участь в Дейтонській угоді через Раду з виконання Мирної угоди. У період з 2002 по 2011 роки Верховний представник також виконував функції Спеціального представника Європейського союзу у Боснії і Герцеговині.

Верховні представники мають повноваження від Організації Об'єднаних Націй, зокрема:

визначати місце і час спільних засідань органів влади БіГ й порядок головування на них; у випадках незгоди сторін, виносити тимчасові рішення, обов'язкові для виконання всіма органами влади; знімати з посади будь-яку посадову особу у країні; забороняти будь-якій особі участь у виборах і заняття будь-якої виборної або громадської посади.

З 2009 року верховним представником по БіГ є колишній австрійський дипломат Валентин Інцко.

Що відомо 8 червня Міжнародний суд у Гаазі розглянув апеляцію колишнього військового лідера боснійських сербів Ратка Младича, якому інкримінують низку військових злочинів, зокрема вчинення геноциду боснійських мусульман у місті Сребрениця в 1995 році. За результатами засідання суд визнав Младича винним та залишив у силі вирок у вигляді довічного ув’язнення. Суд також визнав політичного керівника Младича Радована Караджича винним за подібними звинуваченнями, зокрема в геноциді, у 2016 році, і засудив його до 40 років ув’язнення. У 2019 році термін ув’язнення Караджича змінили на довічне. Караджич і Младич були одними з останніх підозрюваних, відданих під суд ООН за роль у громадянській війні у Боснії в 1992-95 роках. У травні 2021 року стало відомо, що експрезидент Республіки Сербської Караджич проведе решту життя у британській в’язниці.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Джерело