15 липня Верховна рада України ухвалила законопроєкт № 2351, який вносить понад 60 правок у законодавство щодо захисту тварин. Нині, якщо господар не прибиратиме екскременти за собакою чи котом під час вигулу– отримає штраф, а заробіток на зйомці з тваринами може каратися кримінальною відповідальністю. Що зміниться для жителів Кіровоградщини та власників тварин, Суспільному розповіла юристка Людмила Загоруйко.

Закон "Про жорстоке поводження з тваринами" діє 21 січні 2006 року. Новий закон вносить правки у цей та інші закони, сказала юристка."Раніше, так само не можна було знущатися над тваринами, але ці заборони не були так детально прописані, що саме входить у жорстоке поводження. І була менша відповідальність, стала більш суворішою".

Заборонили:

Рада ухвалили закон про заборону знущання з тварин. Що зміниться для власників бити, вбивати, отруювати, використовувати електричний струм, калічити, топити, душити, труїти домашніх тварин. Дарувати їх як винагороду чи премію, завдавати їм болю або страждання, дресирувати способом, яке завдає їм шкоди. вбивати бездомних тварин, щоб контролювати їх чисельність. жебракувати з бездомними, свійськими та дикими тваринами. тримати диких тварин в ресторанах, кав'ярнях, нічних клубах, готелях, санаторіях або інших місцях, які непридатні для цього. Це тварини, які несуть загрозу людині, занесені до червоної книги та входять до списку Бернськох Конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі. Також таких тварин не можна тримати у квартирі, будинку чи дворі. надавати фотопослуги з дикими тваринами (окрім зоопарків, цирків та дельфінаріїв). використовувати тварин для реклами клубів, ресторанів кав'ярень. вирубувати ліс навколо місць, де живуть та розмножуються рідкісні тварини. у період розмноження рідкісних та диких тварин вести гучні роботи.

Для власників домашніх тварин заборонили:

залишати домашню тварину прив'язаною, якщо довжина прив'язі менше 20 метрів. Крім собак, що охороняють приміщення. Для них така довжина має бути не менше 10 метрів. не залежно від довжини прив'язі залишати тварину без можливості сховатися в будинку або будці від спеки або морозу. прив'язувати без нагляду у громадських місцях чи місцях скупчення людей. Поблизу зупинок, магазинів, ринків. прив'язувати тварин до автомобілів та змушувати бігти заним. залишати тварину зачиненою в салоні автомобілю, якщо в ньому немає людини та при температурі більше 20 і менше 5 градусів.

Покарання

Якщо господар вигулює тварин у заборонених місцях, вигулює собак небезпечної породи без намордників та повідків, не прибирає екскременти за свою твариною, крім спеціально відведених для вигулу місцях, на нього можуть накласти штраф від 170 до 340 гривень. Якщо порушення повторюється – до 510 гривень.

За знущання над твариною штраф від 3 400 до 8 500, або адміністративний арешт до 15 діб. Дозволили забирати тварину, якщо з нею жорстоко поводяться.

Якщо тварина загинула або людина поширювала заклики до насильства над тваринами – це порушення кримінального кодексу. Карається обмеженням волі від 1 до 3 років, або позбавлення волі на строк 2 до 3 з вилученням тварини. Ті самі дії у присутності неповнолітнього, від 3 до 5 років. Вбивство з особливою жорстокістю карається позбавленням волі від 5 до 8 років.

Недоліки

"У законі не прописано, що робити з дикими тваринами, які вже є у людей чи закладах. Дозволили утримувати диких тварин лише в зоопарках та дельфінаріях. Тому я розумію, що ці тварини мають бути передані туди", – сказала юристка.

"У нас є невідповідальні господарі. Вони беруть якусь екзотичну тварину, а потім не витягують її фінансово чи з інших причин. А потім часто їх можна зустріти у місті. І тхори по Кропивницькому бігали, і потім бігають і . Але так, не передбачили, куди їх дівати. Зоопарку у нас немає в місті", – сказала голова організації захисту тварин "БІМ" Катерина Дорош. Та додала, новим законом задоволена: "Фактично, усе що ми хотіли, є у цьому законі. Але ж як він буде виконуватись? До цього також був закон, він був невдосконалений. Є кримінальне і адміністративне покарання. Але не завжди воно працює".

Коли закон вступить у дію

"Закон нині момент ухвалений, але ще не підписаний. Він готується на підпис. Набирає чинності після дня його опублікування, вводиться в дію через три місяці після дня набрання ним чинності", – пояснила Людмила Загоруйко.

Джерело