Міграційна служба Нідерландів відмовила у статусі біженців двом росіянам, які є свідками у справі про катастрофу літака рейсу МН17 "Малазійських авіаліній".

Як повідомляє видання De Volkskrant, подружжя втекло до Нідерландів і надало конфіденційну інформацію про катастрофу літака лише через два роки після прибуття до країни. Міграційна служба (IND) вважає, що росіяни мали розповісти про катастрофу MH17 одразу після прибуття до Нідерландів. На цій підставі їм відмовили у наданні притулку. Це рішення підтвердив суд. Наразі пара очікує депортації до Росії.

У чому справа

За даними видання, у день катастрофи літака 17 липня 2014 року росіянка Олена приїхала в офіс до свого партнера Ігоря. Там вона випадково почула телефонну розмову її хлопця та начальника про одного з причетних до катастрофи MH17.

Справа MH17: Нідерланди депортують двох російських свідків

"З контексту розмови можна зробити висновок, що начальник спілкується з членом сім'ї, який перебуває в Україні і займає керівну посаду в штабі ЛДНР. Вони радіють, що їм вдалося збити великий літак", — пише De Volkskrant.

Пізніше жінка дізналася, що фірма Ігоря працює як прикриття для російських солдатів на території України. Начальник зберігав фальшиві українські паспорти, які найманці використовували для перетину кордону. Олена тимчасово влаштувалася в адміністрацію фірми та зробила копії кількох документів. Приблизно тоді ж в Ігоря виникли проблеми з фірмою, яка не платила йому гроші. Потім його звинуватили у виведенні грошей фірми на свій особистий рахунок, а чоловік, своєю чергою, заявив, що Олені відомо про українські паспорти. Після цього парі почали погрожувати представники ФСБ. Ігоря кілька разів били та погрожували вбивством, а Олену спецслужби намагалися завербувати. Врешті-решт росіяни вирішили поїхати до Нідерландів та попросили притулку.

У Нідерландах росіянка пояснила, що не розповіла про катастрофу MH17 одразу, оскільки боялася за родичів у Росії. Але міграційна служба не повірила і не вважає, що для них є загроза переслідування в Росії.

Що відомо

8 липня Окружний суд Гааги, який розглядає справу про збитий літак рейсу MH17 авіакомпанії Malasya Airlines, відхилив клопотання адвокатів обвинуваченого Олега Пулатова щодо вивчення усіх уламків повітряного судна. 17 липня 2014 року неподалік Тореза Донецької області був збитий Boeing 777 компанії "Малазійські авіалінії", що виконував регулярний рейс МН17. Загинули всі пасажири та екіпаж (загалом 298 осіб). Слідство встановило, що літак MH17 збили над Донбасом з російського "Бука". Об'єднана слідча група (JIT) назвала імена перших чотирьох підозрюваних – Сергій Дубинський (позивний "Хмурий"), Ігор Гіркін (позивний "Стрелок"), Олег Пулатов (позивний "Гюрза"), Леонід Харченко (позивний "Кріт"). У листопаді 2019 року частину обвинувального висновку у справі МН-17 передали до суду Гааги. 9 березня 2020 року розпочалися судові засідання окружного суду Гааги щодо перших чотирьох підозрюваних у справі щодо збиття літака рейсу МН17 у 2014 році. МЗС України вважає "першим кроком до встановлення справедливості" початок судових засідань щодо збиття літака рейсу МН17. Родичі загиблих у катастрофі рейсу МН17 зустрілися з українськими журналістами та розповіли про свої очікування від суду. Євросоюз закликав Росію визнати відповідальність за катастрофу MH17. Окружний суд Гааги 1 лютого 2021 року поновив слухання у справі рейсу MH17. Прокуратура Нідерландів під час судового процесу про збиття літака рейсу MH17 представила запис нових телефонних розмов, які є "найбільш конкретним доказом" причетності чотирьох підозрюваних у цій справі. Захист обвинуваченого росіянина Олега Пулатова отримав від суду дозвіл доступ до уламків зі своїм експертом для оцінки пошкоджень. Служба безпеки України затримала куратора бойовиків, причетного до збиття літака MH17. 26 травня відбулось судове засідання на військовій авіабазі Гілзе-Ріен у Нідерландах, де представники суду оглянули реконструкцію збитого літака рейсу МН17. Окружний суд Гааги у справі про збиття рейсу МН17 звинуватив адвокатів підозрюваних у навмисному затягуванні процесу.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Джерело