На Черкащині розпочали оновлювати шкільне меню за рецептами Клопотенка, розповів Суспільному начальник обласного управління освіти Валерій Данилевський.

У школі в Золотоніській громаді дітям пропонують салат із моркви, кукурудзи та спецій, капусняк із гарбузом гуляш зі свинини, запечений у спеціях, панкейки із вареного буряка у соусі каркаде, печінкау по-берлінськи. Це страви з меню для школярів Золотоніської гімназії імені Скляренка. Шеф-кухар Галина Декальчук-Смулько розповіла, що діти постійно очікують новинок у меню:

Що на обід: як впроваджують у школах Черкащини оновлене шкільне меню

"Діти з нового покоління, вони вже хочуть щось новеньке, шось різноманітне".

Щоб готувати такі страви, шеф-кухар використовує пароконвектомат, у якому можна і пекти кондитерські вироби, і запікати овочі, запіканки.

Другокласник Веніамін Федорюк спробував страви на вибір: запіканку із сиру та гарбуза, запечене яблуко із корицею. Розповів, що йому сподобалося та додав, що подобається їсти в їдальні борщ, суп і котлети.

Меню за Клопотенком у чотирьох школах Золотоноші протягом року розробляла організаторка харчування Жанна Старухіна. В асортименті 270 страв.

"Дітям найбільш до смаку кебаб із кисломолочним сиром, чахохбілі зі свинини, курей, паелья, рис із зеленим горошком, каша польова, ліниві голубці, ліниві вареники. Прижився суп мінестроне, цьогоріч ми ще додали авголемоно суп, тут збиваються жовтки яєць і він такий смачний і привабливий зовні", — розповіла пані Жанна.

Меню у закладі комбіноване: частина з кухні народів світу, решта – за рецептами Клопотенка, розповіла директорка Любов Денисюк. Обіди для дітей 1-4 класів сплачують коштом громади й вартують вони 19 гривень, для категорійних дітей старших класів – 24 гривні:

"Здорожчання відбулося не тільки через те, що ціни піднялися, ця рецептура потребує деяких інгредієнтів вартісних.Тому ми маємо достатньо коштів, щоб експериментувати".

Змінювати харчування у школі потрібно поступово, вважає мама шестикласниці Наталія Пліс:

"Я вважаю, що страви золоті, це все правильно, тому що здоров’я дитини найважливіше для батьків, але все це повинно вводитися поступово, можливо не все зразу, не так кардинально".

У Золотоніській громаді 11 освітніх закладів, меню Клопотенка впроваджено у шести, в інших його введуть у кінці жовтня, розповіла заступниця міського голови Мар’яна Ніщенко. Цьогоріч бюджету громади це коштувало сім мільйонів гривень:

"Діти почали за цими рецептами краще їсти, зараз подача зовсім інша, дітям цікаво, вони залюбки ідуть в їдальню, я мама першокласниці. Моя дитина приходить додому сита, залюбки розказує, яке було меню"

У меню Черкаської школи №26 картопляне пюре, котлета та чай із каркаде. Директорка закладу Галина Титаренко розповіла, що харчуються діти відповідно до тендерної угоди з січня:

"Зараз поки що ми можемо тільки у вільний продаж запропонувати певні страви та подивитися, як дітки будуть їх брати, а з 1 січня ми будемо запроваджувати відповідне меню".

За словами директорки, нині діє перехідний період. За гроші міського бюджету харчуються діти початкової школи та учні пільгових категорій 5-11 класів. Обходиться обід у 10,72 грн та 12,16 грн відповідно:

"Страви ми брали з рекомендованих для шкільного харчування. Суп дітки їдять гірше, запіканку краще, картоплю і котлету краще, макарони краще, каші не люблять".

У школі їла б сирники та ліниві вареники, зауважила п’ятикласниця Оля Клим. Називає свої улюблені страви:

"Найбільше подобається мені супи, усілякі оладки та чаї. Не люблю, коли дають котлети з риби, а люблю тільки, щоб була курка".

П’ятикласниця Анна Широковська їжу бере з дому. Розповіла, що в шкільній їдальні страви не купує:

"Іноді буває пересолене, а іноді навіть несолоне. Беру їжу з дому".

Нинішнє меню у школі повністю влаштовує маму другокласника Аліну Сіранчук. Жінка щодня запитує сина, чи подобається йому їжа:

"Йому взагалі все подобається, я в нього питаю, що ти їв, він відповідає. У дитини немає негативних відгуків з приводу меню, він постійно доїдає свою порцію".

Читайте також: Керівництво черкаської гімназії просить не псувати ігровий майданчик

Значно більше овочів, фруктів, м’яса та кисломолочної продукції буде у меню для учнів черкаських шкіл, розповіла заступниця міського голови Черкас Марина Гаркава. Після погодження програми членами виконкому, її розглянуть на сесії:

"Близько 30 гривень, але про це поки що говорити зарано, тому що програма не затверджена, ми в процесі визначення вартості, для 1-4 класів міський бюджет оплачує перші сніданки, як воно буде надалі, теж поки що не можу сказати, тому що значна частина бюджету піде саме на категорійних дітей, яких ми зобов’язані харчувати саме на 100% норм, тому зараз ми це все рахуємо".

60% закладів Черкащини з 1 вересня розпочали готувати оновлене меню, повідомив начальник обласного управління освіти Валерій Данилевський. Усім іншим продовжили процес переходу:

"Деякі заклади відстають, але на це є причини: тому що тендерні закупівлі на продукти проводилися на початку року, і тоді ці вимоги не були введені у дію. Тому зараз розірвати угоди, укласти нові тендери, закупити продукти, які не були передбачені, майже неможливо, тому що є законодавчі обмеження і ми не можемо виходити на межі того, що вже проведено".

Валерій Данилевський додав, що для таких шкіл період переходу на нове меню подовжено до 1 січня. Однак із 1 січня нові вимоги мають бути уведені в усі школи.

Авторка Ірина Філенко

Читайте також Як працює нова система оцінювання у черкаських школах На Черкащині понад шістдесят класів на самоізоляції через коронавірус "Дистанційка" – не вимога часу: чому у Черкасах діти переходять на навчання онлайн

Джерело