У Сергіївській громаді на Полтавщині хочуть розчистити русло річки Хорол, аби вона не пересихала. Для цього треба щонайменше 12 мільйонів гривень, розповів Суспільному сільський голова Ігор Лідовий.

"Можна в тапочках перейти через річку", - каже житель села Сергіївка Анатолій Вітко.

Річка Хорол – єдина у Сергіївській громаді. Понад половину життя поруч із руслом мешкає 71-річний Анатолій Андрійович.

На розчистку русла річки Хорол на Полтавщині треба щонайменше 12 мільйонів гривень

"Я тут живу із 1983-го року. Річка була дуже красива. Он у тому районі купалися, у цьому районі ходили з родиною, молоді були, з дітьми метрів за 50 купалися, прали там килими. А птиця ходила, я каченят, гусят виганяв, ходили осюди на річку", - пригадує пан Анатолій.

Місцеві досі випускають сюди гусей, але води у цій частині річки немає . Протяжність русла річки Хорол у Сергіївській громаді приблизно 16 кілометрів. На восьми ділянках водойма повністю пересохла. Це результати дослідження, яке 2018-го влаштовували київські спеціалісти, каже сільський голова Ігор Лідовий.

"Київською організацією "Водбуд-Україна" здійснено інженерно-гідрологічні вишукування. Вони на цих точках пропонують здійснити ряд робіт. Це, по-перше, звичайно, поглиблення і розчистка русла, щоб відкрити підземні джерела. Розчистка каналів стічних, щоб вода могла вільно потрапляти в русло, коли тане сніг, наприклад, чи дощові води стікати", - розповідає голова Сергіївської громади Ігор Лідовий.

За результатами дослідження, каже голова, більше ніж на половину поповнення води у річці залежить від талих снігів, 30% – від підземних джерел, а решта – від кількості дощів.

"За останні 30 років в Україні зникло близько 10 тисяч малих річок. Тобто це процес не лише однієї Сергіївської громади і річки Хорол. Найперше – це зміна клімату. Тому що метеорологи зазначають, що постійно йде підвищення концентрації парникових газів, іде підвищення температур. По-друге – нерівномірний розподіл опадів. Узимку немає снігу, улітку – дощу. Якщо річка пересихає, то ваша екосистема, яка там утворилася, повністю зникає", - пояснює завідувач кафедри екології Полтавського аграрного університету Павло Писаренко.

Річка Хорол почала міліти близько 10 років тому. А частково пересохла – за три роки. Аби цьому запобігти, із бюджету громади спрямували приблизно 300 тисяч гривень на дослідження водойми та проєктну документацію. А на розчистку русла грошей поки не мають, каже голова. На ці роботи треба щонайменше 12 мільйонів гривень.

"Намагаємося в різноманітних конкурсах виставляти цей проєкт, у державних програмах. Подали на Полтавська облраду, на бюджет розвитку територіальних громад (Конкурс проєктів розвитку територіальних громад Полтавської області – ред.), будемо сподіватися, що він підтримається. Комісія розглядає ці проєкти, це не голосування. І далі визначається комісією депутатів обласної ради, який проєкт перемагає. У листопаді, здається, це буде вирішуватися", - говорить голова Сергіївської громади Ігор Лідовий.

За словами Ігоря Лідового, якщо переможе проєкт щодо розчистки річки, то з обласного бюджету на роботи мають спрямувати 600 тисяч гривень. Ще мільйон планує вкласти громада.

"Нам лишилося зовсім небагато, а наші діти, внуки приїжджають до нас влітку в гості, і нема, де покупатися. Іще весною, у травні осюди гусят випускаю, за ними ще треба поспостерігать. А я поброджу просто (у воді – ред.). Закотив брюки, походив у воді. Яка краса – у воді походити!", - розказує житель села Сергіївка Анатолій Вітко.

Роботи з розчистки русла річки Хорол у Сергіївській громаді можуть розпочати щонайшвидше наступного року.

Джерело