Обласна держекоінспекція вдруге цього року обстежила воду зі струмка, який тече з боку хмельницького сміттєзвалища та впадає в озеро в мікрорайоні Озерна. Вперше позачергову перевірку екоінспекція проводила в березні цього року. Тоді за її результатами екологи виявили забруднення поверхневих вод струмка, а у фільтраті знайшли важкі токсичні речовини.

Про це Суспільному розповіла начальниця відділу взаємодії з громадськістю за ЗМІ обласної держекоінспекції Наталія Сологуб.

За її словами, днями були знову відібрані проби води, наразі тривають інструментально-лабораторні дослідження.

Держекоінспекція знову підозрює хмельницьке сміттєзвалище у забруднені водойми на Озерній Мешканці Озерної: "Тут вода чорна"

Безіменний струмок, що зв’язує звалище і водойму, впадає в озеро на Озерній. Житель мікрорайону Андрій часто тут рибалить.

«Зараз ситуація набагато краща. Бо навесні - то було страшне, вода чорна була. Мабуть, від домішків тієї холери, що на сміттєзвалищі», - каже чоловік, незадоволений станом води в озері.

Хмельничанка Світлана, що проживає неподалік, підтверджує – вода тут постійно забруднена.

«З водою щось треба робити. Бо гуляють діти, гуляють дорослі. І така проблема із його забрудненням існує», - говорить вона.

Екологічна інспекція: "Нуль реакції від міської влади"

В березні цього року екоінспекція провела позапланову перевірку струмка за зверненням жителя Хмельницького. За результатами перевірки, у фільтраті виявили токсичні речовини та важкі метали. На фото, яке надала Держекоінспекція, – шість колб. В першій – вода у струмку до полігону, в другій – сам фільтрат, в решті – вода в струмку і в озері. Зараз екоінспектори провели обстеження озера, розповіла начальниця відділу взаємодії з громадськістю та ЗМІ екоінспекції Наталія Сологуб.

«Запрошувала інспекція представників міської влади вже не вперше. Проте запрошення інспекції останні ігнорують», - каже вона.

Науковці: "Фільтрат зі сміттєзвалища може забруднювати водойму"

Завідувачка кафедри екології та біологічної освіти Хмельницького національного університету Наталія Міронова коментує - результати попередньої перевірки екологічної інспекції можуть свідчити про те, що фільтрат потрапляє саме зі сміттєзвалища.

«Там є важкі метали, небезпечні речовини, які в умовах міста не можуть бути сформовані, оскільки ми в своїй діяльності не використовуємо такі речовини. То зв'язок цей певною мірою є», - розповідає науковиця.

Журналістам на сміттєзвалише зась

Знімальна група Суспільного намагалась знайти те місце, де струмок, що знаходиться поруч з полігоном твердих побутових відходів, бере початок. Однак, на територію сміттєзвалища журналістів не пускають. Директор комунального підприємства «Спецкомунтранс» Олександр Зімін каже – сміттєзвалище є режимним об’єктом.

«На територію сміттєзвалища ви не зайдете, не можна туди заходити. Ми нікого туди не пускаємо і ви не виключення», - говорить чиновник.

Директор «Спецкомунтрансу» також заперечує факт витікання фільтрату.

«З нашого боку ніяких порушень немає – витікання, перетікання ніякого абсолютно немає», - каже Олександр Зімін.

Сміттєзвалище - режимний об'єкт?

Суспільне намагалося з’ясувати, чи дійсно сміттєзвалище є режимним об’єктом, закріпленим в законодавстві. Адвокат В’ячеслав Тарадуда пояснює, в українському законодавстві поняття «режимний об’єкт» – відсутнє.

«Ми зустрічаємо частково обмеження доступу до певних об’єктів, передбаченого законом України «Про державну таємницю». Проте, про яку державну таємницю ми можемо говорити, якщо це сміттєзвалище», - каже він.

Адвокат додає: «Режимним об’єктом також можуть бути приміщення, де перебувають особи, яким передбачена державна охорона. Про територію смітника ми не можемо говорити, що там є якісь охоронювані особи».

За словами В’ячеслава Тарадуди, обмеження доступу до сміттєзвалища знімальної групи Суспільного можна кваліфікувати, як перешкоджання журналістській діяльності. Враховуючи цей факт, ми викликали поліцію і написали заяву на притягнення до відповідальності директора комунального підприємства «Спецкомунтранс».

Що відомо Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області провела позапланову перевірку комунального підприємства «Спецкомунтранс». Екологи зафіксували, що стічні води – фільтрат, з хмельницького сміттєзвалища потрапляють у струмок, а далі у ставок в мікрорайоні Озерна. Екологами було внесено припис щодо усунення виявлених порушень, а керівника підприємства притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 59 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Екологи за забруднення озера нарахували Хмельницькому комунальному підприємству "Спецкомунтранс" понад 54,6 мільйонів гривень збитків. Підприємство повинно добровільно сплатити державі нараховані збитки, або екологи позиватимуться до суду. Працівники обласної Держекоінспекції притягнули до адміністративної відповідальності керівника Хмельницького КП "Спецкомунтранс" Олександра Зіміна. Директор "Спецкомунтрансу" Олександр Зімін повідомив Суспільному, що комунальне підприємство оскаржуватиме рішення постанови про накладання штрафу на підприємство, адже ніяких порушень не вбачає. "Мільйонні штрафи не розв'яжуть проблему хмельницького сміттєзвалища", - розповіла в ефірі Українського радіо "Поділля-центр" членкиня Всеукраїнської екологічної ліги, кандидат біологічних наук Тетяна Виговська.

Джерело