18 вересня Черкаси відзначають 735 річницю від дня заснування. Суспільне поспілкувалося з містянами та краєзнавцями, які розповіли про свої спогади та історію міста.

Черкасам – 735: містяни та краєзнавці поділилися спогадами про місто

Письменник та поет Євген Савісько – корінний житель Черкас. Розповів, що рідне місто завжди надихає його на творчість.

"Раніше це було тихе, хороше, спокійне таке провінційне місто. Найбільшою висоткою був тоді 16-ти поверховий німецький будинок. Щоб туди потрапити, ходили в гості, просилися до когось, це була екзотика".

Лідії Шеремєтєвій 87, вона переїхала до Черкас у 10 років.

"Я пережила тут війну, багато де працювала, створила родину. Рідне воно мені наче і добре тут, ніби вдома", – зауважила жінка.

Читайте також: Куди піти на день міста в Черкасах

Офіційно у 2021-му Черкаси відзначають 735 років, але насправді місто набагато молодше,

"Треба дивитися правді в очі. Те, на що спиралися у попередні роки, є хибним. Активно забудовуватись місто почало в кінці 19 століття це 70-ті, 90 роки. Почали будувати прибуткові будинки, люди мали можливість зняти собі маленькі кімнатки", – розповів краєзнавець Сергій Ганицький.

За роки існування деякі місця у Черкасах кардинально змінились. Зі слів Сергія Ганицького, Соборна площа у 1850 році була базаром:

"Там вирувало економічне життя нашого міста, бо це була найбільша площа, де можна було придбати м'ясо, рибу".

А на місці Пагорбу Слави раніше був Троїцький храм, який радянська влада підірвала, аби спорудити 20-ти метровий меморіал.

"Цей храм на пагорбі оселився з середини 19 століття. Простояв він до 60-х років. Він був у поганому стані, бо з приходом радянської влади змінилося життя не лише черкасців, а й культових споруд".

У 1954 році Черкаси стали обласним центром, а через 10 років архітектор Леонід Кондратський приїхав розробляти генеральний план міста.

"Серед моїх проєктів – Палац одружень, філармонія, медичний коледж та краєзнавчий музей. Сама по собі ідея не приходить, вона народжується через потребу. У всьому, що б не робилося, закладається духовна стаття".

Що відомо До дня міста у Черкасах відбудеться фестиваль вуличної їжі, дитячі перегони "Круть-верть" та арт-проєкт "Черкаси в кольорі". Також на містян чекають спортивні змагання та святковий концерт. У зв'язку зі святкуванням дня міста 18 вересня у Черкасах перекриють рух кількома вулицями.

Авторка Галина Мазур

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Читайте також Керівництво черкаської гімназії просить не псувати ігровий майданчик На Черкащині зберігся останній дерев'яний будинок Городецького

Джерело