8 вересня франківки Дар’я Головерда та Оксана Гнатюк у соціальній мережі заявили про те, що їх звільнили з роботи з магазину «Євромікс», що в Івано-Франківську по вулиці Тичини. Мовляв, причина у тому, що дівчата відмовились вакцинуватись від COVID-19. «Галицький кореспондент» вирішив дізнатися подробиці.

Без вакцини – на звільнення

Спочатку було ненав’язливо

Без вакцини – на звільнення

За словами дівчат, питання з вакцинацією працівників магазину «Євромікс» порушилось ще на початку серпня – вони отримали повідомлення в робочий чат від імені власника мережі про необхідність вакцинації, та вже тоді дівчата знали, що вакцинуватись не будуть.

Дар’я Головерда каже, що директорка магазину Ніна Гайдич спочатку ненав’язливо запитувала у дівчат, коли ті планують вакцинуватись, вони могли між собою говорити на цю тему, та згодом дії начальниці стали більш радикальними.

«Нам Ніна казала, аби ми не чекали першого жовтня, бо тоді залишиться вже погана вакцина і краще не відтягувати. Після повернення з відпустки Ніна покликала кожну з нас до себе і запитала, що ми думаємо стосовно вакцинації, на що я відповіла, що не буду вакцинуватись», – говорить дівчина.

Дар’я зазначає, керівниця магазину тоді відповіла, що вони можуть працювати до тих пір, поки вона не знайде людей і не навчить їх працювати. А ще додала, що дівчат без попередження не звільнить. За словами дівчини, це виявилось брехнею.

Викинули, як собак

Дар’я каже, що написати заяву за згодою сторін їх змусила Ніна Гайдич. Далі вони виклали історію у соціальній мережі із текстом «Офіційно безробітні у зв‘язку з тим, що відмовились вакцинуватись від COVID-19». Тоді до керівниці магазину почали телефонувати, і вона сказала дівчатам, які не хотіли вакцинуватись, видалити історію з мережі, а згодом – почала погрожувати. Кажуть, йшла мова про поламані пальці, щоправда, погрожувала не сама Гайдич, а хтось із її оточення.

«Ми прийшли в середу, 8 вересня, на роботу, та з понеділка, 6 вересня, вже Ніна нас звільнила, тому ми змушені були написати заяву в той же день, 8 вересня, але заднім числом, 23 серпня, бо так сказала керівниця. Пригадую, ми писали заяву за зразком, який вона нам надала, все мало бути переписане з точністю до слова. Я запитала, чи потрібно виходити на роботу, почула відповідь, що ні, бо годину робочого дня в середу порахували, тож можна йти додому», – розповідає Дар’я.

Оксана Гнатюк, яку теж звільнили з роботи, каже, що їх ніхто не попереджав про те, що вони вже не працюють. Мовляв, вони могли за два тижні спокійно знайти роботу, а тепер опинились без місця праці. Дівчина зауважує, що їх, як собак, викинули на вулицю. І додає, що навіть з тваринами так рідко поводяться.

«Хочу зазначити, що ми не маємо жодних претензій до власника мережі, він добре ставився до нас, лише Ніна Гайдич не могла змиритись з тим, що ми не будемо вакцинуватись. В нашу сторону були і погрози, і образливі слова. Є також магазин на вулиці Хоткевича, то там ніхто нікого не звільняє, а ставляться з розумінням», – говорить Ірина, яку також звільнили.

На запитання, чи вакцинувалась керівниця магазину, колишні працівниці відповідають заперечно. Мовляв, теж цікавились цим, та Ніна кожній з них говорила різні версії. Оксана Гнатюк пригадує ситуацію, коли за обідом дочка Ніни запитала, чи мама буде вакцинуватись. Тому дівчата зробили висновок, що начальниця обманює…

Звільнені працівниці зазначають, що дуже любили і роботу, і клієнтів. Дехто з них мав і постійних покупців, всі звикли до роботи, бо хтось пропрацював там три, чотири, а то й п’ять років.

Оксана, Дар’я та Ірина зізнаються, що від постійних зауважень з боку керівниці бажання працювати зникало, а часом бувало і таке, що жінка підштовхувала насилу дівчат до покупців.

Зауважимо, що журналістка «Галицького кореспондента» знайшла Ніну Гайдич. Однак, коли ми зателефонували до неї, щоб вона прокоментувала інцидент, керівниця відмовилась говорити. Мовляв, дівчата усе вигадали…

Марцінків мотивує креативно

Не всі змушують людей вакцинуватися силоміць, міська влада, зокрема, вибрала більш м’які методи. Мер заохочує до вакцинації всілякими можливими способами. Так, франківським освітянам, які вакцинуються від COVID-19, виплатять премії. Їм обіцяють 1000 гривень, якщо ті отримають дві дози.

Та не тільки освітянам обіцяють заохочення. Влада пропонує, щоб всі, хто вакцинувався в термін з першого вересня до першого жовтня й користується громадським транспортом, отримав 100 гривень на картку “Галка”.

Також всі ті, хто є прихильниками футболу, можуть в касах стадіону “РУХ” безплатно отримати п’ять квитків на домашні футбольні матчі МФК “Прикарпаття”.

Правда, міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків теж довго не панькався із працівниками виконавчого комітету. Пригрозив звільненням усім, хто за два тижні не вакцинується.

Заохочують вакцинуватися і подружні пари. Жінці, яка перша завагітніє після вакцинації, мер пообіцяв виплатити 100 тисяч гривень. Правда, потім він від своїх слів нібито відмовився. Як це було?

Минулого тижня під час оперативної наради Марцінків розповів, що до нього звернулася жінка й поділилася, що не може вакцинуватись, оскільки переконана, що після щеплення проти коронавірусу не зможе завагітніти.

“Ту, яка перша завагітніє після вакцинації, хочу преміювати. Я серйозно говорю, дамо 100 тисяч”, – сказав тоді Руслан Марцінків.

Марія Бойко, начальниця Управління охорони здоров’я, підтвердила, що справді існує такий міф. Мовляв, вакцинація проти COVID-19 спричиняє безпліддя.

“На жаль, ми з цим міфом стикаємося. До нас звертаються жінки, які хочуть народити, й тому не вакцинуються. Але все добре, вакцина на це ніяк не впливає. Щодо премії, то не знаю, як це відстежити, але якось будемо це робити”, – сказала Марія Бойко.

А на офіційній сторінці у Фейсбуці через годину з’явилася інформація від міського голови, що він пожартував. Мовляв, є багато міфів щодо вакцинації і їх потрібно руйнувати.

“Дав на оперативній нараді протокольне доручення керуючому справами Ігореві Шевчуку спостерігати, чи в секретаря міської ради Віктора Синишина не виростуть роги й копита. Бо читав в інтернеті, що від вакцинації виростають. Тільки не ясно, від першої дози чи від другої. Він публічно вакцинувався на минулому засіданні виконавчого комітету. А тепер народ хвилюється, в коментарях питають, чи все добре. Тому даю таке доручення. А ще – дам премію 100 тисяч тому, хто всупереч різним поширеним слухам завагітніє після вакцинації. Жартую, звісно, але у сказаному смішного мало. Бо все це – це ті міфи, які ширяться в мережах про страхи вакцинації”, – такими словами мер, ймовірно, спростував свою обіцянку заплатити 100 тисяч першій вакцинованій вагітній.

Закону такого нема

Адвокат Зоряна Івасишин розповідає, що звільняти працівника через те, що він не захотів вакцинуватись, роботодавець не має права. Відтак, виглядає, що дівчата дарма написали заяву.

«Якщо людина сама заяву не напише, то її ніхто не звільнить, тому що у нас в Україні вакцинація не є обов’язковою. Хоча, зауважу, що раніше примусова вакцинація вважалась порушенням прав, а зараз Європейський суд з прав людини останні роки більше вже схиляється до того, що вакцинація має бути обов’язковою. Адже мова йде не лише про втручання в життя однієї людини, а й про  здоров’я громадськості. Зокрема є рішення в Чехії, що треба вакцинуватись», – каже Івасишин.

Вона наголошує, що звільняти за таке не можуть. Водночас адвокатка наголошує, що вакцинуватись треба, адже треба дбати про власне здоров’я. Також, за її словами, варто проводити більше просвітницької роботи серед населення.

«Що може вчитель відповісти учневі, коли в книжці пише, що вакцинація це добре, а сам не вакцинувався? Власним прикладом треба показувати», – підсумовує Зоряна.

Уляна ПИЛИПЕЦЬ

Джерело