У Рівному на території обласного краєзнавчого музею 17 вересня представили банерну виставку про кримськотатарський народ. Усі світлини – з приватних колекцій фотографів-кримчан, які після анексії півострова Росією живуть у Львові, повідомив журналіст Суспільного. Мета експозиції – привернути увагу до історії та культури кримських татар.

Виставка про Крим – це одинадцять банерів зі світлинами. На них зображений Ханський палац у Бахчисараї – унікальний зразок кримськотатарської архітектури. На фото зафіксовані інтер'єри мечеті, соколиної вежі та головної брами палацу.

"Ці світлини були зроблені в 2012-2013 роках й робили їх ми для Бахчисарайського культурного заповідника, з метою включення його в спадщину ЮНЕСКО. Прийшла Росія, ми не мали змоги з нею жити і поїхали", – розповідає фотографиня Вікторія Темна.

У Рівному на вулиці відкрили виставку про Крим: показують світлини з приватних колекцій

Після захоплення півострову Росією кримськотатарську культуру намагаються вберегти і популяризувати львів'яни. Колись в їхньому музеї історії релігії було понад тридцять артефактів, але на стику тисячоліть їх відвезли на батьківщину.

"В нас залишилося кілька коранів рукописних, і як показала сьогоднішня історія – це буквально крихти, які залишилися на неокупованій території України. Виставка ця готувалася нашими працівниками. В нас після 2014-го року з'явилося четверо людей, музейних працівників, які покинули окупований Крим", – розказує директор Львівського музею історії релігії Орест Малиць.

На відкриття виставки завітав митець Менан Менанов, який виїхав з Криму до Рівного. Навесні його панно "Вишита Україна" внесли до Національного реєстру рекордів за найбільшу кількість елементів мозаїки з деревини – 350 тисяч 324 елементи.

"Я намагався в ній зібрати і зв'язати всі українські орнаменти вишиванки. Авжеж, сумую за Кримом. Їжджу, але дуже рідко. Рівне подобається, облаштувався тут, працюю. Дуже гарне зелене і перспективне місце", – каже майстер.

Відвідавши виставку, гості зможуть більше дізнатися про мову, релігію, традиції та відомих представників кримськотатарського народу, – акцентує керівник музею Олександр Булига.

"Протягом місяця на території Рівненського обласного краєзнавчого музею можуть всі охочі її відвідати. Раніше вона демонструвалася у центрі Львова – біля музею історії релігії", – пояснює директор.

Олександр Булига пояснив, що банерну виставку розмістили на вулиці через пандемію.

Що відомо У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Владімір Путін визнав, що це були російські військові. 16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся не визнаний більшістю країн світу "референдум" про статус півострова, за результатами якого Росія анексувала Крим. Україна, Європейський союз, США та низка інших країн не визнали результати голосування на "референдумі". Президент Росії Владімір Путін 18 березня оголосив про "приєднання" Криму до Росії. Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Окупаційна влада порушує права кримських татар та піддає їх переслідуванню.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Джерело