Нещодавно, у Львові з'явився мурал, присвячений письменнику

Далекого 1997 року саме у цей час був зареєстрований домен Ґуґл. І тепер це не лише найпопулярніший у світі пошуковий сервіс, а й багатомільярдна корпорація. Але чи могли ви уявити ще 30 років тому, що знайти потрібну вам інформацію без походу в бібліотеку можна легко, без витрачання часу і зайвих зусиль. А таку можливість передбачив уродженець Львова, всесвітньо відомий польський письменник Станіслав Лем. Фантаст в 50-70 роках XX століття у своїх книжках розповів про створення електронних книжок, смартфонів, 3D друку, появу інтернету та віртуальної реальності. Ба більше, культовий фільм "Матриця", четверта частина якого з’явиться вже за кілька місяців у кінотеатрах – фактично взяла основні сюжетні повороти книжки Лема "Футурологічний конгрес", написаної ще у 1971 році. Як польський письменник, який казав, що народився і помре львів’янином – пророкував фантастичне майбутнє, а тепер уже цілком реальне сьогодення – дізнавався кореспондент "5 каналу" Юрій Пугач для програми "Час за Гринвічем". 

Найвідоміший у світі польський письменник-фантаст народився 100 років тому – у 1921 році. І майже чверть століття для Станіслава Лема минула у Львові. Малим він ходив у місцеві цукерні, дивився з батьками німе кіно і надихнувся на перші твори, блукаючи старовинними львівськими вуличками. Саме тут, на колишній Браєрівський, а тепер вулиці Богдана Лепкого – відкривають меморіальну табличку на будинку, де мешкала родина Лема.

Передбачив роботів та інтернет ще у XX ст – що відомо про життя фантаста Станіслава Лема (Відео)

А ще у Львові з'явився мурал, присвячений письменнику. За задумом авторів, він утворює один малюнок з іншим муралом, але вже створеним у польському Катовіце.

А у колишньому львівському трамвайному депо тепер є мистецький простір "Lem Station" – тобто зупинка або станція Лема.

Друга світова та переслідування євреїв змусили родину переїхати зі Львова до Польщі. Але Станіслав завжди говорив: "Я – львів'янин, і львів’янином залишуся до смерті". Цьому місту він присвятив автобіографію "Високий замок". Але ще цікавішими, ніж біографічні повороти життя письменника, стали його літературні передбачення.

Станіслав Лем був, певно, першим науковим фантастом, який уявив, якими будуть книги майбутнього. Технологію електронних чорнил він описав ще на початку 60-х у романі "Повернення з зірок".

"Книжковий магазин нагадував радше лабораторію електроніки. Книги – кристалики з відображеною в них інформацією. Читали їх за допомогою оптона. Оптон нагадував справжню книгу тільки з однією-єдиною сторінкою між обкладинками. Від кожного дотику на ній з'являлася наступна сторінка тексту", – йдеться в книзі.

У тому ж творі Лем описав і так звані "лектони" – зараз відомі усім аудіокниги.

"Люди вважали за краще лектон – ті читали вголос, їх можна було відрегулювати на будь-який тембр голосу, довільний темп і модуляцію. Оптони вживалися рідко, як повідомив мені продавець-робот", – йдеться в творі Лема.

Та й роботів-продавців уже можна зустріти у сучасних магазинах.

Ще на початку 50-х Станіслав Лем припускав, що всі комп'ютери слід об'єднати в єдину мережу. Це він описав у книзі "Діалоги". І о диво! Через 20 років світ дізнався, що таке Інтернет. Цей винахід подарував нам багато прекрасного. Зокрема, і можливість спілкуватися на відстані.

Володимир Арєнєв – український письменник-фантаст та дослідник творчості Лема. Знає мало не про всі передбачення автора.

"Його очікування були доволі романтичними, сказав би я так. І те, що інтернет не призвів до того, як він собі уявляв, що це буде місце, де буде зберігатись інформація, куди будуть приходити і отримувати, а це, ну, місце, де кожен може обдурювати іншого, де можуть бути якісь-там махінації фінансові. Він дуже про це якось так із сумом і роздратуванням казав", – розповів письменник, автор ідеї та один із учасників проєкту "Україна читає Лема" Володимир Арєнєв.

Лем описував інтернет за часів, коли перші комп'ютери були за розміром з невелику шкільну спортзалу і важили декілька тонн. Про створення ж всесвітньої мережі почали замислюватися  лише наприкінці 60-х, а до її реалізації перейшли лише у 80-х роках. А відомий кожному Google з його пошуковими сервісами – Лем побачив як "Тріон".

"Заслуга Лема навіть не в тому, що він пророкував оці речі, а в тому, що він комплексно мислив. Він говорив про майбутнє, про те, що комп'ютери будуть мінімалізуватися і будуть мати у собі багато різних функцій", – зазначив письменник, автор ідеї та один із учасників проекту "Україна читає Лема" Володимир Арєнєв.

"Кожен з нас у своєму робочому кабінеті в Австралії, в обсерваторії на Місяці або в літаку діставав кишеньковий приймач, викликав Центральну тріонову бібліотеку, замовляв потрібний йому твір і через секунду бачив його на екрані свого кольорового, об'ємного телевізора", – йдеться у книзі Лема.

Та нині такий кольоровий об’ємний телевізор ми називаємо одним словом – смартфон. У цьому уривку Лем, водночас, описав і інтернет в літаках. А ще Станіслав Лем передбачав технологію 3Д-друку, за допомогою якої нині можна друкувати усе – від найменших дрібничок до частин сучасних будинків.

Півстоліття тому пророцтва Лема були фантастикою. Тепер – ми навіть не замислюємося про відеозв'язок чи музичні бібліотеки, доступні кожному власнику смартфона. Коли ж справдяться інші передбачення Лема – такі, як доступ до людських спогадів чи цивілізація розумних роботів? Цілком можливо, що раніше, ніж ми цього очікуємо.

Юрій Пугач, Віктор Сніжко, "Час за Гринвічем"

 

Джерело