Річка Терса, що протікає північною територією Запорізької області, протягом 5 років час від часу повністю пересихає. На думку місцевих мешканців, це відбувається як через зміну клімату, так і внаслідок негативного впливу людей.

Про нинішній стан Терси, та про те, що стоїть на заваді підтриманню річки у належному стані дізнавалася кореспондентка Суспільного Запоріжжя Ольга Ларіонова в ході інформаційного марафону "Великі проблеми малих річок".

Річка Терса вважається малою степовою річкою, завдовжки — 107 кілометрів. Умовно розподілена на три ділянки, розповідає краєзнавець Сергій Кухленко. За його словами, пересихання спричинене природними факторами — зміною клімату через глобальне потепління.

Глобальне потепління чи людський фактор. Чому пересихає річка Терса

"У нас поверхневе живлення річки, тому вода у неї з’являється тільки після весняних дощів, після зими і так далі. Останні 3-4 роки було дуже спекотно, зокрема, у нашій місцевості, тому вода зникла. Але сьогодні з’явилася, дякуючи тому, що цього року у травні і червні були дощі. І тому ми всі залежимо від снігу та дощу", - каже Сергій Кухленко.

На думку краєзнавця, розчищення річки не врятує її від пересихання.

"Джерела у річці відсутні. Нижче — Самара, Вовче — там можуть бути джерела. Ми знаходимося наверху, а джерела внизу. З неба вода йде, з неба. Як ми можемо додати воду у небо?", - додає він.

Натомість місцевий мешканець Сергій Хижняк каже: чистити річку необхідно.

"Джерела, їх зараз видно, вони є на річищі річки у різних місцях, але зараз вони дуже замулені. Ми зверталися до нашої місцевої влади, але вони на відріз відмовляються відновити гирло річки, зробити якісь роботи для цього", - каже Сергій Хижняк.

Річище Верхньої Терси з одного боку пересохле, з другого — наповнене водою. Сергій Хижняк пояснює це тим, що нижче за течією, між селами Терсянкою та Тернівка, на річці встановлена дамба, яка утворила ставок. А лівий вигин - вищий за рівнем, тому пересох і заріс очеретом.. Каже: раніше з Терси брали воду для зрошення сільгоспугідь, а нині неподалік берега вирили криницю, аби напувати 15 корів, які залишилися від великої череди.

"Глибина річки колись була 2-3 метри. Тут можна було рибалити, купатися. Я в цьому селі виріс і це все відбувалося при мені. Була, поки не виріс очерет, повноводна річка", - розповідає чоловік.

Читайте також: "Запоріжці відчують на собі погіршення якості повітря і води", - експертка про стан Сухої Московки

Новомиколаївська селищна територіальна громада, до якої належить Терсянська сільська рада, сьогодні не може розв'язати проблему розчищення Терси - бракує коштів, каже староста Терсянського округу Тетяна Коростильова. За її словами, знадобиться не один рік, аби громада змогла заробити гроші на екологічні програми.

"Громада у нас молода. Ми тільки пів року як працюємо. Коштів у нас немає. Але на рівні держави, я вважаю, що можна зробити. Ми зв’язувалися з екологами, які у цьому році чистять у Бердянському районі річки. Вони нам пообіцяли, що приїдуть, подивляться і допоможуть", - каже Тетяна Коростильова.

Занедбаний стан Терси, як і інших малих річок Запорізького краю, провідна фахівчиня Басейнового управління водних ресурсів річок Приазов’я Інна Рибалко пояснює, перш за все, результатом діяльності людини.

"Дуже багато прибережної захисної смуги розорано до самого урізу води. Цей людський фактор неприпустимий, адже річка з часом замулиться - під час опадів вся ця розорана земля, її верхній шар, потрапляє у саму річку, і таким чином вона замулюється. Там, де населені пункти, там періодично треба проводити розчистку. Один кілометр річки, її розчистка, коштує на сьогодні понад один мільйон гривень. Але, щоб розчистити річку, попередньо необхідно зробити проєкт на розчистку річки, адже, відповідно до 86-тої статті Водного кодексу, розчищати потрібно по проєкту", - каже Інна Рибалко.

За словами Інни Рибалко, вартість проєкту залежатиме від довжини річища, що планують розчистити, кількості на ньому доріг, дамб. Але, за її словами, поштовх для розв'язання цього питання має зробити місцева громада. Після чого може подавати заявку на отримання коштів до обласного екологічного фонду, інших державних та комерційних структур.

Читайте також: За 30 років у Запорізькій області не пересохла жодна з малих річок - Агентство водних ресурсів

Джерело