Від початку медичної реформи ми часто чуємо словосполучення "пакет медичних гарантій". Але що це таке і що він гарантує? Давайте на прикладі. Скажімо, ви замовляєте ремонт у квартирі, яку плануєте здавати в оренду. Потрібно поклеїти шпалери, замінити підлогу, стару сантехніку. Не більше і не менше. Рахуєте, скільки це буде коштувати включно із роботою майстрів. Власне, шукаєте майстрів, які погоджуються виконати перелік робіт за ті гроші, які ви пропонуєте. Майстри, звісно, можуть вам порекомендувати дорожчу сантехніку чи шпалери. Але ви наполягаєте на своїй ціні, і майстер погоджується.

Так само і у взаємодії "НСЗУ-медзаклад-пацієнт". Національна служба здоров’я склала конкретний перелік вимог та послуг, на забезпечення яких виділяє гроші медзакладу, який спроможний ці послуги надати, і підписує з ним договір. Це – перелік найнеобхіднішого. Все, що лікарня запропонує пацієнту поза цим переліком, він має оплатити сам, якщо на це погодиться.

Але журналісти-розслідувачі агенції "Четверта влада", готуючи матеріал на замовлення Суспільного, знайшли докази, що прооперовані і у Рівненських міській та обласній лікарнях самостійно оплачували базові медичні послуги, за які вже оплатила НСЗУ. І гроші ці потрапляли не на офіційні рахунки медзакладів, а у кишеню медпрацівникам та приватним структурам. У першій частині розслідування – про те, як порушують права пацієнтів у обласній лікарні.

Під скальпелем: чому пацієнти у Рівному платять за операції. Розслідування За що платить держава

Понад 115 мільйонів гривень для Рівненської обласної лікарні. Стільки медзакладу від початку медреформи, тобто із 1 квітня 2020-го і по кінець червня 2021 року, заплатила Національна служба здоров’я України для проведення хірургічних операцій дорослим та дітям у стаціонарних умовах.

Якщо пацієнт потребує хірургічної допомоги у стаціонарі і має електронне направлення, то лікарня, яка має договір з НСЗУ на надання цієї допомоги, зі слів заступниці голови Тетяни Бойко, зобов’язана безоплатно йому забезпечити таке:

проведення хірургічної операції із забезпеченням анестезії; інструментальне та лабораторні обстеження; післяопераційний моніторинг пацієнта, знеболення та подальша медикаментозна терапія; лікарські засоби з національного переліку лікарських засобів; необхідні медичні вироби для проведення операцій, ліки, які заклад отримує як централізовані закупівлі; харчування в стаціонарних умовах і перебування в лікарні.

Але на пракцтиці це відбувається по-іншому...

Історія Василя Новака, який платив

Василь Новак – житель міста Здолбунів. У квітні 2021-го року йому прооперували міжхребцеву грижу у Рівненській обласній клінічній лікарні. Каже, потрапив туди у важкому стані.

"Стан був такий, що я уже не міг нормально ходити, спати не міг, тобто уже знеболювальне тільки наркотичного плану діяли", – каже колишній пацієнт РОКЛ.

Спочатку, каже Василь Новак, заплатив за обстеження – готівкою, "на руки".

"Мені зробили УЗІ нижніх кінцівок, за яке я заплатив 250 гривень, зробили тест на ковід, за який я заплатив 350 гривень. Потім зробили мені уже перед операцією аналіз крові з вєни – 100 гривень. І кардіограма – десь біля 20 гривень", – пригадує чоловік.

У відповідь на цю інформацію заступник директора Рівненської обласної лікарні з питань реформування надання медичної допомоги Валентин Піонтковський спочатку запевняв:

"Всі обстеження, якщо є пацієнт з електронним направленням, у нас обслуговується безкоштовно".

А потім виявилося таке:

– Ну, лікарі УЗД, звичайно що, грішать такими речами, – каже Валентин Піонтковський

– Тобто? – журналістка

– Дуже тяжко справлятися.

– Є випадки?

– Є, є. Непоодинокі. Ми зараз дуже хочемо це присікти.

Але говорити цього на камеру Піонтковський не хоче, хоча про зустріч ми домовлялися заздалегідь. Спершу сказав, що втомлений з дороги, а потім пояснив, що він "непублічна людина".

Що ж до Василя Новака, то згодом йому сказали купити так званий операційний пакет.

"Підійшов від лікуючого лікаря інтерн. Сказав, що "зайдіть в кабінет старшої медсестри". Мені була озвучена сума в 35 тисяч 800. Я просто здивування в мене було, ну, сказав, шо в мене таких грошей немає", – каже колишній пацієнт Рівненської обласної лікарні.

Тоді, каже Василь, лікар сказав, що без цих грошей операцію йому не зроблять. Василь гроші позичив і заплатив.

Як це пояснюють у лікарні та ФОП

Старша операційна медсестра центру ортопедії, травматології та вертебрології Рівненської обллікарні Світлана Звірковська не заперечує, що готівку брала. Але не собі, каже:

"Я його запитала: у вас рахунок був, ви з рахунка проплатили? Ні. І він прийшов з грошима, він мені лишив гроші. І кошти за нього я проплачувала".

А проплачувала медсестра приватній підприємиці із Житомирщини Людмилі Панасюк. Її реквізити зазначені у накладній, яку нам показав Василь Новак.

Чоловік каже, що медсестра мала у своєму кабінеті печатку підприємиці і що, мовляв, сама її ставила на квитанцію про оплату операційного пакета. Сама ж медсестра каже, що не знає, хто така ФОП Панасюк.

Підприємиця Людмила Панасюк відмовилася спілкуватися телефоном і надіслала письмову відповідь:

"З лікарнею договір не укладався і жодних умов співпраці не існує. Я, як і Ви, проводжу незалежну професійну діяльність і працюю напряму з людьми – у мене є товар, у пацієнтів – потреба придбати цей товар".

Заступник директора Рівненської обллікарні Валентин Піонтковський каже, що лікарня співпрацює із фірмою "Іридіум", яка спеціалізується на продажу медичних виробів.

"В "Іридіума" є досить багато підприємців. І вони постійно там змінюються. Тобто це партнери, з якими вони співпрацюють. Ми зв’язуємося з "Іридіумом" напряму. А "Іридіум" вже там чи пацієнту на електронну пошту, або ж лікарю, або сестричці", – каже Валентин Піонтковський

Чи офіційна така співпраця з “Іридіумом” та на яких умовах – заступник директора лікарні з питань реформування надання меддопомоги Піонтковський пояснити не може. Радить говорити про це із головним менеджером Олексієм.

Та головний менеджер Олексій розповідати про це не хоче і називає питання дивним.

– Ми працюємо згідно чинного законодавства України, – Олексій, головний менеджер ТОВ "Іридіум"

– Що ви маєте на увазі, кажучи "згідно чинного законодавства"? Це як? – журналістка.

– Ну, слухайте, я працюю з усією Україною.

– Я розумію. Я вас запитую не за всю Україну, перепрошую.

– Я не буду зараз більше про це.

Зрештою, Олексій підтверджує, що "Іридіум" співпрацює з підприємицею Людмилою Панасюк. А заступник директора лікарні з питань реформування меддопомоги Валентин Піонтковський додає:

"Там для моїх родичів, для співробітників лікарні, для, я ж кажу, малозабезпечених людей – вони йдуть їм назустріч і дають безкоштовно це".

Мовляв, так можна було зробити і у випадку Василя Новака. Якби той прийшов до нього і попросив, сказавши, що малозабезпечений.

За що ж платив пацієнт?

Що це за медпрепарати, що їх не змогли купити за кошти від НСЗУ? В накладній їх не описали. Намагаємося з’ясувати, за що заплатив гроші пацієнт, віддавши гроші в руки медсестрі.

"Приносили для мене, положили там пару коробочок. І показували, що те – 500 євро, те – 100 євро, те – 200 євро стоїть", – каже Василь Новак.

Ми намагалися з’ясувати детальніше, за що саме заплатив Василь Новак. Надіслали запит в лікарню з проханням розповісти, з чого складається так званий операційний пакет, який його змусили купити. У відповіді йдеться, що це халати, білизна, чохли, кусачки та низка інших матеріалів - усе, чим забезпечує НСЗУ.

Чоловік каже, що, окрім витрат на обстеження та так званий операційний пакет, йому сказали оплатити ще й наркоз.

" Був наголос на тому, що якщо є кошти, то йдем на операцію, якщо нема коштів, то не робимо наркоз, от і так. Ну, тобто і не буде операції. 2300, була озвучена прямо сума. Я йому даю 2500, він мені приносить здачу 200 гривень і ми… і бере мене в операційну", – каже колишній пацієнт.

Лікар, який робив анестезію Василю Новаку – Василь Барса. Як і його керівник Піонтковський, він навідріз відмовився говорити на камеру.

– Тобто ви стверджуєте, що грошей ви в пацієнта не просили? – журналістка.

– Ні, – Максим Барса.

– Не підходили до нього?

– Було пояснено, що є медикаменти, які забезпечуються Національною службою здоров’я, а деякі треба придбати. Я не пам’ятаю, як вони придбали ці медикаменти.

У Національній службі здоров'я пояснюють:

"Не важливо, яку там анестезію анестезіолог підбере під конкретного пацієнта, але це все входить в пакет хірургічної допомоги, тому що неможливо надати хірургічну допомогу без анестезії, тому вона є частиною пакету і за це все сплатила Національна служба здоров’я", – каже заступниця голови НСЗУ Тетяна Бойко.

Заступник директора Рівненської обласної лікарні з питань реформування надання медичної допомоги Валентин Піонтковський називає такі операції інноваційними:

"Більш альтернативні операції, без розрізу. Це називається ендоскопія. Він прийшов чітко бути прооперованим інноваційною методикою. І йому озвучили, що це не буде безкоштовно, для цього потрібно купити певний перелік розхідних матеріалів. За кошти НСЗУ це не закуповується тому, що це не передбачено НСЗУ", – каже лікар.

В НСЗУ – заперечують.

"Всі ендоскопічні оперування, вони передбачені пакетом хірургічної операції дорослим та дітям на стаціонарних умовах", – запевняє заступниця голови Тетяна Бойко.

В аптечному чеку, який зберіг Василь Новак, ми знайшли і шприци, і лікарські препарати, які є у Національному переліку. Тобто лікарня отримала

Джерело