Україна подала заявку на участь у сертифікації оператора енергетичного проєкту "Північний потік-2" Nord Stream 2 AG.

Про це 18 жовтня під час брифінгу заявив голови правління НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко, інформує кореспондент Суспільного.

"Нафтогаз як національна компанія, яка очолює боротьбу за енергетичну безпеку України відстоює національні інтереси, подала заявку на участь у процесі сертифікації оператора "Північного потоку-2" перед німецьким регулятором — "Федеральною агенцією німецьких мереж". Наша основна позиція полягає в тому, що "Північний потік-2" не може бути сертифікований, оскільки не забезпечено його повну відповідність європейському законодавству", — заявив Вітренко.

За словами голови правління "Нафтогазу", Україна зацікавлена і має прямий інтерес в тому, щоб енергоринок був конкурентним: "Саме з цієї позиції ми показуємо німецькому регулятору що сертифікація "Північного потоку-2" завдасть шкоди на німецькому ринку, завдасть шкоди конкуренції на європейському ринку, зокрема на ринках Словаччини, Угорщини, Чехії, Австрії".

Читайте також: "Нафтогаз" хоче долучитися до європейських дебатів щодо "Північного потоку-2"

"Питання не лише в тому, що Україна як транзитна держава потерпає від того, що Росія використовує газ як енергетичну зброю, й продовжує це робити. Ми наголошуємо про те, що дійсно є величезні ризики для України й для безпеки регіону... Є негативний економічний ефект на Україну і на весь регіон, але при цьому, основна позиція у цій конкретній заявці полягає у тому, що оператор "Північного потоку-2" не може бути сертифікований саме через неконкурентність дій "Газпрому", в тому числі через будівництво і запуск в експлуатацію цього газопроводу", — повідомив чиновник.

Він також додав, що німецький регулятор має час до 8 січня 2022 року для сертифікації потоку. Вітренко переконаний, що орган "має враховувати думку Єврокомісії". Водночас про терміни розгляду заяви "Нафтогазу" до Єврокомісії глава компанії сказати точно не може, але вказав, що схожий позов польської компанії розглядали місяць.

Читайте також: У ЄС моделюють різні сценарії газопостачання в Україну — фон дер Ляєн "Північний потік-2" і Україна

"Північний потік-2" – це газопровід з Росії, який проходить через Балтійське море до Німеччини та зачіпає економічні зони та територіальні води п’яти країн: Данії, Німеччини, Росії, Фінляндії та Швеції. Його спроєктували в обхід України.

Разом з побудованим трохи раніше газопроводом “Північний потік-1” за рік через ці два газогони можна транспортувати 110 мільярдів кубометрів газу. “Північний потік-2” дасть змогу перебрати на себе майже весь обсяг газу, який нині проходить Україною і приносить, за оцінками експертів, доходи у розмірі близько 3% від усього ВВП держави.

"Північний потік-2" планували добудувати наприкінці 2020 року, але у середині грудня 2019 року проти будівництва газопроводу Державний департамент США наклав на компанії, які будуть газогін, санкції.

Ще через рік тодішній президент США Дональд Трамп і Конгрес схвалили додаткові санкційні заходи, щоб зупинити будівництво російського трубопроводу. Однак у травні 2021 року новий президент США Джо Байден заявив, що адміністрація вирішила скасувати санкції щодо будівництва газопроводу, оскільки проєкт майже закінчений, а санкції зашкодять відносинам з Німеччиною та іншими європейськими союзниками.

Що відомо 22 серпня під час візиту до Києва канцлерка Німеччини Ангела Меркель попередила російського президента Володимира Путіна про нові європейські санкції, якщо Кремль використовуватиме газогін "Північний потік-2" як зброю проти України. Президент Володимир Зеленський ініціював консультації з Європейською комісією та урядом Німеччини щодо реалізації проєкту "Північний потік-2". 8 вересня Федеральне агентство з мереж Німеччини отримало всю необхідну документацію для початку сертифікації газопроводу "Північний потік-2". У Газпромі заявили, що станом на ранок 10 вересня будівництво газогону "Північний потік-2" повністю завершене. 1 жовтня російський "Газпром" припинив транспортування газу до Угорщини через територію України. 18 жовтня стало відомо, що першу нитку газопроводу "Північний потік-2" вже заповнено технічним газом, налагодження пуску другої нитки триває.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Джерело