За січень-серпень 2021 року зростання валового внутрішнього продукту України прискорилося до 2,9% у порівнянні з 2,1% за підсумками січня-липня.

Чи зможе світова енергетична криза зупинити це зростання — в ефірі Українського радіо розповів радник президента України, економіст Олег Устенко.

Чи надолужить українська економіка тогорічне падіння

Експерт зазначив, що у 2020 році українська економіка впала на 4% і це було менше, ніж у загальної світової економіки.

Чи зможе українська економіка вийти на новий рівень після коронакризи. Відповідає експерт

"Цьогоріч розпочався відлік на зростання по всій світовій економіці й Україна не стала винятком. Ми очікували зростання на рівні від 4-4,5%. На попередньому тижні МВФ оприлюднили прогнози щодо світової економіки, яка теж уповільнюється у зростанні", — розповів Устенко.

За його словами, хоч вона зростатиме на 0,1% менше, але цей показник кращий, аніж його прогнозували. Фахівець переконаний, що це відбувається, позаяк загальне економічне зростання багато в чому залежить від стану світових ринків: "Якщо йде покращення на світових ринках, то покращується стан будь-якої економіки, яка є експортноорієнтованою, як українська економіка".

"Якщо це покращення відбувається повільними темпами, то відповідне відновлення у всіх експортозалежних економіках відкривається більше. Це означає, що в цьому році ті пікові ціни, які були на сировинних ринках, змінюють тренд і це — погано для багатьох", — пояснює аналітик.

Водночас радник президента розповів, що це означає, що багато товарів товарних груп можуть знаходитися на висхідному тренді, в першу чергу це стосується харчових продуктів.

"Це означає, що ціна на агроринках буде збільшуватися, а це — інфляція. Я сказав би, що стан світової економіки залишається в очікуванні на краще, від чого зростають всі ринки й український ринок та економіка також. Я впевнений, що 2021 рік не буде роком значних викликів, адже більшість з них ми вже вирішили", — констатував Устенко.

Читайте також: Україна та МВФ прийшли до першої згоди у перегляді програми Stand-By. Уряд може отримати $700 млн Чи зможе Україна після коронакризи вийти на 8-10% зростання

"У моєму розумінні Україна може і повинна зростати набагато більшими темпами, ніж показує зараз. І 4%, які ми цьогоріч показуємо — недостатні для такої країни, як Україна. Нам дійсно потрібно зростати від 5%", — пояснив експерт.

На його переконання, ті, хто думають, що можна монетарними заходами стимулювати розвиток економіки в довгостроковій перспективі — не мають розуміння, про що говорять, оскільки "це не працює в таких економіках, як в Україні".

"Потрібно розуміти, що монетарні заходи дають стимули для розвитку лише в короткостроковій перспективі. Фіскальні засоби, бюджетне стимулювання теж дають можливість стимулювати економіку в середньостроковій перспективі", — вважає фахівець.

З його слів, у такому випадку можна використовувати великі інфраструктурні проєкти і цей ефект дає поштовх для розвитку суміжних галузей, якщо йдеться про будівництво, промисловість будівництва, металургійну галузь, але цього точно не достатньо.

Читайте також: "Повний транш. Чи отримає Україна всі 5 мільярдів від МВФ та на що підуть кошти"

"У більш довготривалій перспективі ефект від інфраструктурних проєктів дає можливість залучати й стимулювати інвестиційні потоки в Україну, не обов’язково з-за кордону. Але найбільший важіль, який можна використовувати — це покращення умов для бізнес-клімату, і я зараз не про податки, про які так багато говорять", — додав Устенко.

Як зазначив фахівець, Україна може знаходитися "у більш-менш оптимістичному сценарії розвитку з цьогорічним 4% рівнем економічного зростання".

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Джерело