Антикорупціонери переконують, що Офіс президента умисно затягує процес призначення

Турборежим навпаки. Конкурс на посаду голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури не можуть провести уже більше року. А саме цей орган спільно з НАБУ веде слідство щодо корупційних справ за участю топпосадовців. Комісію призначили торік у вересні. І натепер дісталися передостаннього етапу. Але завершення конкурсу постійно зривають. 9 жовтня троє членів комісії не з'явилися на етап практичного завдання. Знову зібратися і призначити нову дату етапу спробують уже завтра надвечір. Що ж і хто заважає завершити конкурс – розбиралася журналістка "5 каналу" Марія Писаренко.

Турборежим навпаки – чому затримується проведення конкурсу на посаду голови САП (Відео)

Хабарі на будівництві житла на Печерську для Нацгвардії, справа судді Чауса, оборудки з виведення коштів Приватбанку. Всі ці найгучніші справи топкорупції останнього часу розслідує НАБУ. А от наглядає за цими справами, підписує підозру, призначає прокурорів – окремий і незалежний підрозділ Офісу генпрокурора – САП. Створили його у 2015-му, керівником обрали Назара Холодницького. Але він торік звільнився.

Спеціалізована антикорупційна прокуратура працює без постійного керівника із серпня 2020. Та за цей рік ніяк не можуть провести конкурс і обрати. Та антикорупційні активісти підозрюють, перерви між етапами навмисно роблять великі. А конкурс затягують спеціально.

Комісію після тривалої тяганини призначили наприкінці вересня торік. Усього в ній 11-ро членів – четверо від ради прокурорів та семеро – від Верховної Ради. Саме цю парламентську квоту, припускають антикорупціонери, і контролює Офіс Президента.

"Кожного разу, коли квота, визначена парламентом блокує процес, коли з'являються якісь положення, невигідні Офісу президента", – розповідає заступниця виконавчого директора Центру протидії корупції Олена Щербан.

Спершу провели тестування кандидатів на знання законодавства у березні. Далі – перевірка на поліграфі та співбесіда на доброчесність. На цьому етапі з конкурсу усунули Андрія Костіна. Він – голова правового комітету парламенту, нардеп від "Слуги народу". Його на Банковій хочуть бачити керівником САП, кажуть у центрі протидії корупції. Та от балів Костіну не дали міжнародні експерти. Урешті фіналістів двоє, один із них очолить прокуратуру, другий буде заступником. Для цього ще мають виконати практичне завдання. Далі – співбесіда на професійні якості. 

"Чому конкурс затягують? Бо політичні, зацікавлені сторони не знайшли ідеального кандидата свого серед двох наявних", – пояснює заступниця виконавчого директора Transparency International Ukraine Катерина Риженко.

Це прокурор Офісу генпрокуратури Андрій Синюк. Він вів справи щодо Семена Семенченка, нападу на херсонську активістку Катерину Гандзюк, одеського активіста Сергія Стерненка. Другий фіналіст – детектив НАБУ Олександр Клименко, він керував слідством у справі про оборудки з будівництвом житла для Нацгвардії. 

"Парламентська квота явно не хотіла бачити цього Клименка в САП взагалі. Причина дуже проста - він є ключовим детективом, який розслідував справу Олега Татарова. І після того конкурс дуже серйозно блокувався", – пояснює юристка, заступниця виконавчого директора ЦПК Олена Щербан.

Розслідувачі програми "Схеми" з'ясували, члени комісії за парламентською квотою пов'язані з Олегом Татаровим, скандальним заступником голови Офісу Президента.

"Схемам вдалося з'ясувати, що Татаров може добре знати членів комісії. Зокрема Богдана Романюка. Він, як ми виявили, колишній науковий керівник Олега Татарова. Саме під керівництвом Романюка Татаров захистив свою першу дисертацію у 2007 році", – йшлося у розслідуванні "Схем".

Поки конкурс триває, очолює САП формально Максим Грищук. Та ключові рішення ухвалює Офіс генпрокурора. У НАБУ визнають, це роботі заважає. 

"Основну частину повноважень здійснює генеральний прокурор, а саме однієї з основних гарантій САП є незалежність від генералнього прокурора та його вказівок по тих справах, які розслідуються НАБУ. Зараз чомусь конкурс на паузі, і це теж викликає занепокоєння", – зазначив голова НАБУ Артем Ситник.

Черговий етап – практичне завдання – 9 жовтня знову зірвали члени парламентської квоти.

"Через відсутність засідання кворумум ми не можемо продовжувати засідання", – розповіла голова конкурсної комісії Катерина Коваль. 

"Три члени повідомили про неможливість участі. Один повідомив про відрядження, один повідомив прямо в той же день про захворювання. І також ще один не повідомив про причини", – пояснив член конкурсної комісії Роман Куйбіда. 

Провести незалежний конкурс і обрати голову САП Володимир Зеленський пообіцяв і під час зустрічі з Джо Байденом. Закріпили цей намір у спільній заяві про партнерство. Тепер же український президент пригрозив.

"Немає й не може бути жодного адекватного пояснення того, що конкурс для обрання нового керівника САП затримується. Всі члени конкурсної комісії повинні виконати свою роботу й обрати нового керівника САП, як це і має бути відповідно до найкращих міжнародних практик", – заявив президент Зеленський.

"Виглядає більше як спроба відмежуватися від цього процесу саботажу, тому що не секрет, що парламентську квоту контролює Олег Татаров, якого Національне антикорупційне бюро разом із САП і розслідували", – пояснює юристка, заступниця виконавчого директора Центру протидії корупції Олена Щербан.

Знову зібратися спробували минулого тижня – але марно. Тепер засідання призначили на 19 жовтня. Там мають заново призначити процедуру і дату передостаннього етапу відбору. Та от є ризик, що конкурс гальмуватимуть і далі. У Банкової лишається козир у рукаві – сумнозвісний Окружний адмінсуд Києва. Там уже лежать шість позовів щодо конкурсу. 

"Крім національних наслідків, що у нас буде несамостійний керівник САП, потрібно рахувати наслідки нашого міжнародного іміджу. Це елементарне питання політичної волі, тримання політичного свого слова. Тому що три представника, які останнім часом найбільш активно саботують роботу комісії – це представники Верховної Ради, який делегували різні фракції. Це чудовий показник того, чого ми вартуємо, як держава", – каже заступниця виконавчого директора Transparency International Ukraine Катерина Риженко.

Крім того, незалежність САП – одна з ключових умов співпраці з Україною від Міжнародного валютного фонду, а ще політичної підтримки з боку Сполучених Штатів. 

Марія Писаренко, Ганна Кудрявцева, Валентин Стрєльцов, "5 канал"

Нагадаємо, одразу четверо членів комісії, яка займається обранням керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), заявили, що на результати відбору намагаються чинити тиск, тож вони готові відмовитися від участі у процесі.

Як раніше повідомлялося, директор НАБУ Артем Ситник заявляв, що починаючи з вересня 2020 року фактичним керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури є генеральний прокурор Ірина Венедіктова, оскільки у в.о. керівника САП немає повноважень формувати групи прокурорів у провадженнях Національного антикорупційного бюро України. 

Джерело