Переселенці з Чорнобильської зони відчуження заявляють про нестерпні умови життя і розлади здоров'я після того, як вони оселилися біля шламосховищ Миколаївського глиноземного заводу.  Про це йдеться в статті жителі сіл біля сховищ НГЗ: "Якщо не будемо боротися, ШЛАМ може вбити нас усіх" опублікованій tsn.ua.

Писати КП в Україні.

Переселенці з Чорнобильської зони, які живуть біля шламосховищ НГЗ розповіли про зростання онкології та загибель природи

"Я родом з-під Житомира, з Чорнобильської зони. Ми з моїм покійним чоловіком вирішили, що краще виїхати на його батьківщину, в Миколаївську область, подалі від радіації. Оселилися на березі Південного Бугу, думали, на природі буде краще. А виявилося - з вогню та в полум'я. Риби в річці вже немає, вода постійно буро-коричневого кольору. У 2020-му у мене почалися проблеми зі щитовидкою, вона росте як на дріжджах. Ендокринолог каже-швидше за все, через цей червоний пил", - каже Валентина Самофал.

Видання зазначає, що вперше про проблеми, які створюють відходи виробництва Миколаївського глиноземного, преса написала ще в 2011 році, коли червоний пил накрив район Чорноморського Бузького Лиману. Але влада ніяк не реагувала на ці публікації.

Тим часом в районі шламосховищ став фіксуватися зростання онкологічних захворювань. Так, у Вітовському районі Миколаївської області протягом 2011-19 років кількість померлих від раку ротоглотки збільшилася більш ніж в три рази – і це при тому, що у всій Миколаївській області за останнє десятиліття ці цифри не змінилися.

За інформацією журналістів, місцеві жителі були змушені об'єднатися в організацію "Стоп шлам", яка подала в суд на НГЗ і в травні нинішнього року виграла позов. Практично всі її члени-жителі сіл, розташованих навколо шламосховищ Миколаївського глиноземного. Керівництво НГЗ з вердиктом суду не погодилося і подало апеляцію.

Мешканка селища Радісний Сад Валентина Самофал пояснила, що вступити в «Стоп шлам» вона вирішила тому що переживає за своє здоров'я і здоров'я своїх дітей. Нещодавно вона здала на аналіз своє волосся, отримала результати, що шкідливі речовини в них значно перевищені.

Найближче засідання Апеляційного суду Миколаївської області у справі "Стоп шлам" проти НГЗ відбудеться 30 Листопада. Адвокати організації вважають, що у них є всі шанси виграти апеляцію.

Верховний Суд підтвердив законність арешту нерухомого майна Миколаївського глиноземного заводу на 9,2 млрд грн в рамках забезпечення позову ГО" Стоп шлам " і зобов'язав підприємство виплатити найбільшу в історії України суму відшкодування за збиток, нанесений екології.

Дослідження інституту судових експертиз підтвердило надлишковий вміст алюмінію, хрому, свинцю, барію, стронцію і бору в зразках волосся осіб, які проживають у шламосховищ НГЗ.

Джерело