З 1 січня 2021 року діють нові критерії виклику бригад екстреної медичної допомоги (ЕМД). Однак це не єдина зміна, якої зазнала ЕМД за останні місяці. Яких змін зазнала екстрена медична допомога з початку 2021 року? І чим швидка допомога відрізняється від екстреної? Розказала під час ефіру на Українському радіо.Херсон заступниця директора з оперативної роботи обласного територіального центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Чамлай Інеса.

Багато років бригади швидкої медичної допомоги оновили свої функції. Ці функції не змінилися. Тільки з 2012 року розпочалося реформування саме екстреної медичної допомоги. Був виданий Закон України й низка постанов, які рекомендують і дають поради щодо організації екстреної медичної допомоги. Тому бригади швидкої допомоги стали "екстреними" (швидкими).

"З 1 січні 2021 року розподілено 4 критерії виклику ЕМД. Перший, основний - критичний, коли є загроза життю і для цих випадків потрібно проводити реанімаційні заходи: коли відсутнє дихання, є масивна крововтрата. На ці випадки потрібно відразу реагувати та приїздити на ці випадки за 10 хвилин з моменту їх отримання телефоном 103. Інші критерії, екстрені, це ті виклики коли необхідне надання медичної допомоги, коли несвоєчасне надання може привести до погіршення стану пацієнта. Це такі виклики, коли є втрата свідомості, ознаки інфаркту, інсульту, кровотеча внаслідок травм, отруєння, раптове загострення хронічних хвороб. На ці виклики потрібно приїхати за 20 хвилин. Але час може змінюватися. Це пов’язано зі станом доріг, епідемічною ситуацією, дистанцією", - розповідає заступниця директора з оперативної роботи обласного територіального центру ЕМД.

"Неекстрені виклики - коли пацієнта потрібно оглянути, коли зволікання не приведе до погіршення стану пацієнта. Це виклики з приводу температури та підвищення артеріального тиску. На ці випадки бригада приїде, але коли звільниться з екстрених і критичних викликів. У цих випадках рекомендуємо звернутися до сімейного лікаря або до лікарні за місцем проживання. Тоді ми також надаємо дистанційну консультацію. Цю консультацію надають диспетчера з напрямку в межах своїх компетенцій або 2 лікарі – старший лікар та лікар чергової зміни. Третина звернень за екстреною медичною допомогою проходить через консультації. Коли велика відстань до місця події (критичний, екстрений виклик), на ці виклики дзвонить лікар-консультант і надає поради щодо надання медичної допомоги до моменту прибуття бригади на виклик", - говорить Інеса Чамлай.

Який обсяг послуг зобов’язаний надати центр екстреної медичної допомоги?

"Відповідно до договору з НСЗУ центр екстреної медичної допомоги обов’язково приймає виклики або звернення телефоном 103. Друге - це реагування на ці виклики – бригада приїздить на ці виклики, оцінює стан пацієнта і виставляє попередній діагноз, а також надає екстрену допомогу на місці події та під час транспортування пацієнта. Наступне, доставлення пацієнта до закладу охорони здоров’я відповідно до затверджених маршрутів госпіталізації. А також та консультативна допомога, яку надають наші оперативні диспетчери. Це виклики, які не входять до кваліфікаційних категорій бригад ЕМД. Це може бути вушний, зубний біль або інші стани, які не загрожують пацієнту і не потребують екстреного надання допомоги", - каже Інеса.

За її словами вся екстрена медична допомога безоплатна.

"В цьому році ми придбали за власні кошти 33 автомобілі для всіх підрозділів області. Також 6 автомобілів отримали з державних поставок МОЗ України", - додає жінка.

Як змінюється обсяг роботи в період зростання захворюваності на Совід-19? І чи залежить це в якій зоні "червоній" чи "зеленій" знаходиться область?

"Коли побачили, що кількість звернень за ЕМД збільшилася, ми додали додаткових місць для диспетчерів і знайши можливість на більшу укомплектованість бригад ЕМД. Не всі бригади виїздили за викликом з приводу пандемії, підвищеної температури тіла. Були визначені певні бригади. Таких бригад по області було 20. Таким чином були бригади, які надавили допомогу іншим громадянам. Це діти, породіллі, пацієнти з інфарктом, інсультом", - розповіла заступниця директора з оперативної роботи обласного територіального центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Чамлай Інеса.

Загалом із 800 викликів за добу у середньому 10 критичних. Це мало і це добре.

Наталя Шклярук

Джерело