Депутати від "слуг" вибухали оплесками під час виступу глави держави, а опозиція не змогла поставити запитання

Ще один тиждень попрацюють депутати під куполом цього року, далі – різдвяні канікули, і у сесійній залі вони зберуться аж у середині січня. Цей тиждень був у парламенті насичений на події. Рада ухвалила бюджет, головний кошторис країни, за яким ми житимемо наступного року, та внесла зміни до Податкового кодексу, якими збільшила податки і на користування природними надрами, і на операції з нерухомістю, і для власників авто, і для власників землі. І за бюджет, і за податки не голосувала опозиція. 

Але більшого галасу, критичного галасу, наробило, мабуть, послання президента до Верховної Ради. Ті, хто дивився майже 6-годинний пресмарафон Зеленського минулого тижня, побачили разючі зміни в риториці президента. Амбітні плани, і наче до його президентства ми й не жили. Так охарактеризували промову президента його опоненти. А прихильники – не стримувалися в оплесках та оваціях. Детальніше – у сюжеті "Підсумків тижня".

Промова Зеленського в Раді: чим похвалився та що наобіцяв президент (Відео)

Парламентська сесійна зала вже давно не чула стільки оплесків. Із посланням до Ради приходив президент Володимир Зеленський. І його промова швидше нагадувала передвиборні гасла. Лише позитив і перемоги, і дуже багато слова "вперше". Та наскільки ця риторика далека від реальності?

Оптимістичний і зосереджений. Таким президент прийшов до Верховної Ради 1 грудня зі щорічним посланням до депутатів. Про обіцяне і не зроблене – ні слова. Лише суцільні досягнення – які були, не були і лише плануються. Зал вибухає оплесками. Президент – в оваціях, депутати – без права ставити йому запитання. Войовничу промову під куполом порівнюють із минулотижневою пресконференцією Зеленського, бо тоді спілкування з журналістами явно не додало балів до рейтингу.

"Своїм виступом у Верховній Раді президент очевидно виправляв помилки пресмарафону. Пресмарафон показав його з ненайкращого боку, а, напевно, з реалістичного. Сварки з журналістами показують, наскільки чутливо він сприймає критику", – зазначила народна депутатка від "Європейської солідарності" Вікторія Сюмар.



Скандали не коментував, але зчинити новий у президента вийшло. Однією лише заявою.

"Ми повинні сказати правду, що ми не зможемо зупинити війну без прямих перемовин із Росією", – заявив Зеленський.

І в опозиції такою риторикою вражені. Особливо коли нині агресор збирає свої війська на кордонах з Україною.

"Це є абсолютна дурість, це є колосальні ризики для держави. По-перше, це треба узгодити з нашими партнерами, бо вони вмиють руки і скажуть "Слава богу, хай собі там самі з Росією розбираються", – наголосив народний депутат від "Європейської солідарності" Олексій Гончаренко.

"Ми маємо спілкуватися з будь-якою країною, від якої залежить, чи буде мир, чи ні", – уточнив народний депутат від "Слуги народу" Микола Тищенко.

У монобільшості президента усіляко підтримували. Око лідера його депутати милували білими футболками з промовистим написом. А ще затуляли опозицію з не менш красномовними плакатами.



"Це демонстрація, що домінанта парламенту показує, хто в цій країні господар", – заявив народний депутат від "Слуги народу" Святослав Юраш.

"Президента захищають, дуже бережуть. Його захистили, коли стали депутати, коли в них були написані приємні слова на футболочках, коли не показали опозицію в трансляції Ради. Президент любить теплу ванну, йому туди хочеться більше шампанського, а не критику", – уточнила Сюмар.

А її було достатньо. Галасу наробила ще одна заява Зеленського, а точніше намір – дозволити множинне громадянство.

"Нас 65 мільйонів. Вперше українці з усього світу будуть відчувати себе не діаспорою", – наголосив Зеленський.

Гучна ідея, яка суперечить Конституції, кажуть у фракціях меншості. Мати інший окрім українського паспорт Основний закон забороняє.

"Для того, щоб цей закон втілити в життя, треба внести зміни до Конституції, і не просто внести зміни, а й провести референдум", – пояснив народний депутат від "Голосу" Сергій Рахманін.

Але робити цього "слуги" не мають наміру, зміни до Конституції, переконані, зможуть оминути, а під куполом вже з'явилися президентські законопроєкти.



Інша, ще допрезидентська обіцянка – економічний паспорт. Зеленський пропонує податки з надр відкладати на рахунки українським дітям, а вони вже з повноліттям зможуть використати ці гроші на власне житло чи освіту.

"Вони будуть накопичуватися на спеціальних рахунках захищених. У чому плюс держави? Якщо це буде розміщуватися в облігаціях внутрішнього займу, то вони будуть працювати на економіку", – уточнив голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія.

Слово "вперше" президент повторив того дня 41 раз. В опозиції кажуть: чимало з того, що Зеленський приписує своїй команді, було і до його появи на Банковій.

"Він виходить і говорить, що в нас ВВП вперше зросло. По-перше, ні, по-друге, те ж саме можна було сказати, що олія подорожчала в два рази", – зазначив голова фракції "Голос" Ярослав Железняк.

Тому в опозиції на компліменти Зеленському не розщедрилися. Вважають, щокоманда президента живе у паралельному світі, далекому від реальності, а проблем довкола – вдосталь. Президентський виступ депутати меншості назвати посланням саме до Верховної Ради взагалі не можуть.

"Це фактично послання до народу, він має на нього право, але в інший час, і в іншій формі. Фактично це передвиборчий виступ кандидата у президенти", – наголосив Рахманін.

"Це пов'язано з падінням рейтингу – як його персонального, так і "Слуги народу". Був набір красивих гасел і фраз", – зазначив народний депутат від ОПЗЖ Юрій Павленко.

"Я дуже задоволений промовою, ми побачили дуже багато нових сенсів", – заявив народний депутат від "Слуги народу" Данило Гетманцев.

Чи залишилися задоволені промовою українці? Покажуть рейтинги. Хоча останні соцопитування після сканадалів на Банковій та провальної пресконференції для Володимира Зеленського зовсім невтішні. Майже 60% громадян не хотіли б, щоб він ішов на другий термін. А в партійному рейтингу "Слуга народу" вперше не лідирує. І це лише половина каденції "зеленої" влади.

Ірина Сисак, Юрій Усік, Олексій Тищенко, "Підсумки тижня"

Джерело