Український експерт у сфері економіки Олексій Кущ розповів чому призначення високих зарплат для топменеджменту компаній не покаже високих результатів.

Про це він сказав у програмі Михайла Чаплиги “Скажи-ка, дядя”.

Олексій Кущ зазначив, що в Україні контролюють великі компанії за допомогою KPI, при цьому призначаючи співробітникам високу зарплатню.

Олексій Кущ розповів, як зростає зарплата у держслужбовців США:

“Цікаво, що KPI розробив один з теоретиків менеджменту Пітер Друкер. Вони навіть свого гуру не читають, тому що Пітер Друкер колись написав, що: “Я повністю згоден з Морганом, який є одним із найбільших фінансистів, який казав, що якщо у компанії президент отримує у понад 20 разів більше, ніж є мінімальна зарплата у співробітників, то це погано керована компанія. Я ніколи не буду туди вкладати гроші”, - додав Олексій Кущ.

За його словами, це видно на практиці, тому що в Україні усі державні компанії погано керовані.

“І цю проблему не вирішує висока зарплата топменеджменту. Тому що будь-яка компанія – це згуртований колектив, цілісний організм. Якщо одні отримують копійки, як на “Укрпошті”, а інші одержують величезні зарплати, то жодної ефективності не буде. Це буде компанія, яка не показуватиме високих результатів”, - наголосив експерт.

Він зазначив, що у США є чітка сітка того, як зростає зарплата у держслужбовців, яка складається з 10 рангів.

“Залежно від рангу зарплата зростає. І ще всередині рангу є 10 щаблів, коли зарплата зростає. Залежно від вислуги років та особистих досягнень. Ось пропрацював 10 років, і тобі підвищили до 10-го щабля. Це стимулює працювати довго на держслужбі, ефективно і чесно. Тому що якщо тебе через 5 років упіймали на хабарі, це все обнулилося, і все з нуля, або тебе взагалі вже не пустять. А у нас виходить одразу ж з перших днів ось людину взяли на роботу, перший запис у трудовій книжці – і зарплата 500 тис грн”, - додав Олексій Кущ.

Джерело