Від завтра, з 10 грудня, в Україні вступає в дію закон, який забороняє використання одноразових пластикових пакетів.

На першому етапі заборона стосуватиметься розповсюдження тонких і надтонких пластикових пакетів у супермаркетах, аптеках, закладах харчування тощо.

Мова йде про пакети з товщиною стінок понад 50 мікрометрів. Саме в них покупці зазвичай складають придбані товари (витримують вагу понад 7 кг).

Пакети поза законом. 10 грудня із магазинів мають зникнути безкоштовні пластикові торбинки

Із початком дії обмежень поліетиленові пакети як засіб пакування товару повністю не зникнуть. У магазинах можна буде використовувати надтонкі пластикові пакети (товщина стінок до 15 мікрометрів), в які покупці зазвичай набирають овочі та фрукти.

Закон також дозволяє використовувати біорозкладні або екологічні пакети, виготовлені з картопляного або кукурудзяного крохмалю.

Як зазначає голова Державної екологічної інспекції України Андрій Мальований, проблема із впровадженням закону полягає в тому, що ціни на продаж дозволених для використання пластикових торбинок досі не встановлені. Кабінет міністрів України розробив відповідний проєкт постанови, де вартість пакетів варіюється від 2 до 3 гривень за штуку. Однак документ досі не затверджений. Тож наразі покупці взагалі не зможуть отримати торбинку у магазині.

«Така колізія фактично унеможливлює використання пластикових пакетів і це, на мою суб'єктивну думку, великий плюс. Адже ця упаковка залишається однією з найнебезпечніших для довкілля та досі є складною у переробці. Сподіваюсь, що постанова Кабінету міністрів України буде ухвалена найближчим часом. І її ефектом буде поступова відмова українців від використання пластикових торбинок», – написав чиновник.

Отже, нагадаємо, що 10 грудня вводиться в дію закон №1489-IX «Про обмеження обігу пластикових пакетів». Це означає, що вже відзавтра забороняється розповсюдження надтонких (до 15 мікрометрів), тонких (до 50 мікрометрів) та оксорозкладних пластикових пакетів в об’єктах роздрібної торгівлі, громадського харчування та надання послуг.

За порушення цієї вимоги для суб’єктів господарювання передбачені високі штрафи – 8,5-17 тисяч гривень. Мораторій не поширюється на надтонкі (шириною до 225 міліметрів, що зазвичай використовуються для сипучих продуктів і м’яса) та біорозкладні пластикові пакети. Вони не зникнуть з українських магазинів до появи екологічнішої альтернативи.

Також під забороною безкоштовне надання пластикових пакетів, товщина яких більша за 50 мікрометрів. Вони можуть пропонуватися у магазинах, однак лише на платній основі. Безплатне їх розповсюдження карається штрафом 1700-3400 гривень.

Із 10 березня 2022 року набуде чинності заборона на використання в торгівлі тонких (товщина стінок 15-50 мікрометрів), оксорозкладних (містять добавки, завдяки яким швидше розпадаються на мікропластик) та надтонких пластикових пакетів.

Придбати їх можна буде лише для особистих цілей за встановленими урядом цінами.

Із березня 2022 року в торгівлі буде дозволено використовувати біорозкладні пакети.

Доступними залишаться і надтонкі пакети, але лише як виробнича упаковка і лише певного розміру (ширина до 22,5 см, глибина – до 34,5 см, довжина – до 45 см разом з ручками).

Крім того, використовувати їх можна буде лише для транспортування риби, м'яса, сипучих продуктів та льоду і лише як первинну упаковку.

Із 1 січня 2023 року в Україні залишаться лише біорозкладні пакунки. Усі інші пластикові пакети будуть заборонені.

Якщо з 10 грудня 2021 року Держпродспоживслужба зафіксує в закладах торгівлі безоплатне розповсюдження пластикових пакетів, то штраф становитиме від 1,7 тис грн до 3,4 тис грн, а при повторному порушенні – до 8,5 тис грн.

Після 10 березня 2022 року розмір штрафу за платне і безоплатне розповсюдження тонких, надтонких чи оксорозкладних пластикових пакетів становитиме від 8,5 тис грн до 17 тис грн, при повторному порушенні – від 17 тис грн до 34 тис грн.

Контролювати дотримання «антипластикового» закону Держпродспоживслужба буде шляхом планових та позапланових перевірок магазинів, кафе, ресторанів та ринків.

Джерело