Єврокомісарка Кадрі Сімсон назвала геополітичну напруженість однією із причин високих цін на газ. Про це вона заявила на прес-конференції за підсумками неформальної зустрічі міністрів енергетики країн ЄС.

«У короткостроковій перспективі ми стикаємося із надзвичайно високими цінами на енергоносії, це тенденція, що посилюється геополітичною напруженістю», – сказала вона.

Як зазначила єврокомісарка, останнім часом котирування палива досягали історичних максимумів, що побічно впливало на тарифи в Євросоюзі, в результаті чого споживачі і промисловість зіткнулися з труднощами при оплаті рахунків.

Єврокомісія назвала одну з причин високих цін на газ

Вона додала, що ЄС прийняв для громадян заходи підтримки в розмірі €21 млрд.

До закриття торгів у п'ятницю ціни ф'ючерсів на газ в Європі переступили поріг в $900 за тис. кубометрів. Вартість найближчих ф'ючерсів за індексом голландського TTF на відкритті торгів трохи перевищила $880. В кінці грудня котирування досягали історичного максимуму в $2190,4 за тис. кубометрів, після чого перейшли до корекційного зниження. У першій половині січня розрахункова ціна ф'ючерсів демонструвала нестабільну динаміку.

Експерти пов'язували зростання вартості газу з декількома факторами: низьким рівнем заповненості європейських підземних сховищ (після тривалої холодної зими і спекотного літа), обмеженням пропозиції з боку основних постачальників і високим попитом на зріджений природний газ в Азії.

Також стало відомо, що Російська Федерація може наростити поставки газу до Європи. Але для цього сторонам треба укласти довгострокові контракти.

За словами російського віце-прем'єра Олександра Новака, Москва готова поставляти більше газу до Європи, але має бути зрозуміла збутова політика, оскільки інвестиції у видобуток вимагають час, щоб окупитися.

Напередодні в «Газпромі» заявили, що з підземних сховищ газу (ПСГ) у Європі було вибрано вже понад половину запасів палива.

Зазначимо, Путін прямо пояснив Європі, коли пустить газ.

Також повідомлялося, що «Газпром» втішений: так мало газу посеред зими в України ще ніколи не було.

До слова, прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що запасів газу в Україні достатньо для стабільного проходження опалювального сезону. 29 грудня стало відомо, що біржова ціна на газ в Україні за тиждень знизилася на 11%.

Раніше очільник уряду Денис Шмигаль розповів, що буде з цінами на газ у 2022 році.

Джерело