В рамках марафону "Дерусифікація на Житомирщині" журналісти Суспільного побували у Коростені, де сьомого травня місцеві жителі самостійно знесли пам'ятник комсомольцям. Заступниця міського голови Коростеня Наталія Чижевська розповіла, скільки пам'ятників у їхній громаді ще потрібно декомунізувати та дерусифікувати.

У Коростенському парку культури та відпочинку "Древлянський", де щодня гуляють містяни, стоять два пам'ятники. Один – хрестителю Київської Русі князю Володимиру Великому, а неподалік – радянському політичному та військовому діячу Миколі Островському.

"Я вже і не пам’ятаю коли бачив його (пам'ятник – ред.) востаннє, – розповідає коростенець Володимир. – Час минає, все міняється і це все правильно. Думаю, спочатку треба, щоб війна закінчилася і почався якийсь процес в Україні. І щоб все було оновлено".

Дерусифікація на Житомирщині: чи планують знімати пам'ятники радянської доби у Коростені

"Не знаю, що сказати. Треба прибирати його звісно. А чому? А що вони доброго зробили? Нічого", – каже ще один місцевий житель Андрій Рабченко.

На центральній площі міста, яку коростенці називають "комсомолкою", до сьомого травня стояв пам’ятник комсомольцям 20-х років. За законом такі пам'ятники потрібно було декомунізувати. Міська влада лишила монумент на місці, перейменувавши його у пам'ятник "Молоді Коростенщини ХХ століття".

"Цей пам’ятник як був, так і є уособленням комуністичної влади. І як би цей пам'ятник не називали, всі бачать у ньому саме комсомольців зі зброєю, котрі нав’язують комуністичний лад. Тому молодь північного краю зібралася та демонтувала цей пам'ятник, як могла це зробити", – говорить депутат Коростенської міської ради Сергій Ярошовець.

За словами місцевого краєзнавця Сергія Гераймовича, до декомунізації у Коростені лишалися кілька пам’ятників.

"Пам'ятники, побудовані на ідеологічній основі, на сьогодні взагалі є неактуальними, бо вони є частиною ідеології того часу. Треба все це погоджувати і прибирати їх у ті терміни, які встановлені законами України", – каже краєзнавець.

Рішення щодо демонтажу пам’ятників мають ухвалити після завершення роботи міської робочої групи.

"Процес декомунізації, в принципі, пройшли всі пам’ятники, окрім пам’ятника Островському, тому що його переназвати не можна. Пам’ятник, який називався в народі "комсомолець", у 2014-2016 роках перейменували на пам’ятник "Молоді Коростенщини ХХ століття". В нас центральна бібліотека носить ім'я Островського, тож, доведеться і з бібліотеки прибирати це ім'я", – говорить заступниця Коростенського міського голови Наталія Чижевська.

Ухвалювати рішення планують на найближчій сесії Коростенської міської ради.

Що відомо Сьомого травня у Коростені демонтували пам'ятник комсомольцям, відомий за назвою "Молоді Коростенщини ХХ століття". Міський голова Коростеня Володимир Москаленко назвав такі дії "варварством", а 10 травня в інтерв'ю місцевому комунальному телеканалу сказав, що вже написана заява до поліції і ті, хто скидав пам'ятник, будуть притягнуті до кримінальної відповідальності. Пам'ятник "Молоді Коростенщини ХХ століття" був встановлений у Коростені в 1973 році і мав назву "Монумент комсомольцям 20-х років". У 2016 році виконавчий комітет Коростенської міської ради звернувся до суду з позовом, у якому просив визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Житомирської обласної державної адміністрації "Про перейменування топонімічних об'єктів та демонтаж пам'ятників та пам'ятних знаків у Житомирській області" від 20.05.2016 за №140 в частині, що стосується міста Коростеня. Постанова № 61455101 від 15.09.2016 суд відмовив виконкому Коростеня у задоволенні позову. Коростенські пам'ятники, які підлягали декомунізації, міська влада перейменувала. Монумент "Комсомольцям 20-х років" назвали пам'ятником "Молоді Коростенщини ХХ століття", пам'ятник Миколі Щорсу – у пам'ятник "Учасникам Української революції початку ХХ століття", погруддя коростенському більшовику Лук’яну Табукашвілі – на "Пам’ятник залізничникам-коростенцям". 26 червня 2019 року Коростенський міськрайонний суд Житомирської області виніс вирок про покарання молодого чоловіка за неодноразове пошкодження ним пам`ятника "Молоді Коростенщини ХХ століття" – зривання мідних частин облицювання, якими окантований пам`ятник. Суд прийняв рішення щодо обвинуваченого, який раніше вже притягувався до кримінальної відповідальності, – обмеження волі строком на два роки та один місяць. 20 листопада 2021 року на Виконавчий комітет Коростенської міської ради звернувся до жителів Коростенської міської територіальної громади з проханням надати свої пропозиції щодо місця перенесення Пам’ятника Молоді ХХ століття (Комсомольцям). На сайті Коростенської міської ради було оприлюднено посилання на платформу електронної демократії та врядування для обговорення даного питання та прийняття пропозицій.

Читайте головні новини Житомирщини у нашому Telegram, Instagram та Viber

Джерело