Напад на цивільний об'єкт, що призвів до загибелі мирних людей, є воєнним злочином

Міжнародна організація Amnesty International після тривалого розслідування дійшла висновку, що військові рф у березні знали про переховування сотень людей під театром у Маріуполі та свідомо завдали удару по них, вчинивши воєнний злочин. Про це йдеться в повідомленні на сайті організації за результатами опитування свідків, вивчення численних фото, а також наукових розрахунків.

"У новій доповіді "Діти: напад на Донецький обласний академічний драматичний театр у Маріуполі, Україна", організація задокументувала, як російські військові, вочевидь, навмисно розбомбили театр – попри те, що знали про переховування там 16 березня сотень мирних жителів, що кваліфікує удар явний воєнний злочин", – зауважується в публікації.

Команда Amnesty International опитала багатьох людей, які вижили, а також зібрала численні цифрові докази, дійшовши висновку, що атаку здійснили російські літаки, "які скинули дві 500-кілограмові бомби". Вони впали близько одна від іншої й здетонували одночасно.

Крім того, була створена математична модель детонації вченим-фізиком, яка дозволила визначити потужність вибухів двох бомб.

"Багато людей було поранено і вбито під час цього безжального нападу. Очевидно, що їхня загибель стала результатом того, що російські війська навмисно обстрілювали мирних українських громадян", – зауважила генеральний секретар Amnesty International Агнеса Калламард.

Всесвітній правозахисний рух задокументував, що російські військові, вочевидь, цілеспрямовано вразили театр, знаючи, що там ховалися сотні мирних жителів.

Точна кількість жертв остаточно не встановлена, але вочевидь, вона набагато менша, ніж повідомлялося раніше. Одразу після нападу в Маріупольській міськраді заявили, що загинули близько 300 осіб. Associated Press у своєму розслідуванні зазначало, що загинути могло близько 600 людей. Докази, зібрані Amnesty International, вказують, що велика кількість мешканців покинула театр незадовго до нападу, зокрема 14 і 15 березня, коли запрацювали "зелені коридори". А більшість із тих, хто лишилися в театрі, мали можливість перебувати в більш безпечних зонах будівлі, зокрема в передній частині театру та підвалі, які були захищені від прямої дії вибуху. Натомість менша частина людей, які перебували на польовій кухні на вулиці та безпосередньо на сцені й у перших глядацьких рядах, швидше за все, дістали серйозні поранення та загинули.

Amnesty International розглянула кілька альтернативних теорій про те, хто відповідальний за напад. Дослідники розвінчали заяви російської влади щодо причетності українських військових і дійшли висновку, що найбільш реалістичною є версія, згідно з якою це був цілеспрямований авіаудар російських пілотів по цивільному об'єкту.

Нагадаємо, 16 березня російські терористи скинули надпотужну бомбу на Драматичний театр у центрі Маріуполя, де переховувалося понад тисячу жінок і дітей. 17 березня з'явилася інформація, що бомбосховище театру в Маріуполі витримало, живими вийшли майже 130 людей. 

Драматичний театр цинічно знищили вісники російського світу, попри те, що там був величезний напис "ДІТИ". Про це окупантам також сигналізували самі люди, говорили, що там лише мирні – жінки, діти, люди похилого віку. Окупант знав, куди б'є. 

"Ми зможемо відновити будинки, але нам ніколи не повернути друзів, сусідів, рідних та близьких людей. Світла пам'ять усім безневинним жертвам шаленої війни, яку веде проти України країна-агресор, країна-терорист росія", – пишуть у міськраді Маріуполя.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело