Телеведучий та шоумен Ігор Кондратюк агітував заборонити російський контент в Україні ще до того, як це стало мейнстрімом. В інтерв'ю Суспільному він розповів про своє ставлення до гучних історій з перейменуваннями вулиць в Одесі та консерваторії Чайковського, про те, чи можна перевиховати зомбованих росіян, а також про стан свого дому, в який влучила російська ракета.

Зруйнований будинок

У вас є особиста історія, пов’язана з цією великою війною. На ваш день народження, в середині березня, вам у двір, у будинок під Києвом, прилетів снаряд. Що зараз із вашим будинком? Чи можна там жити?

Уже трошки забув. Ми вже живемо в цьому будинку з травня. Це не порівняти з тими руйнуваннями, які ми бачимо в Бородянці, наприклад, — там жахливо, усі багатоповерхові будинки на центральній вулиці зруйновано, не лише багатоповерхові.

Про рідну Херсонщину, російських друзів і кумів, дерусифікацію: велике інтерв'ю з Ігорем Кондратюком

Я так розумію, що десь з-під Бишева стрільнули "Градом" у наш бік. Не знаю, куди саме цілили, тому що в нашому лісі впало кілька снарядів і один відхилився в бік мого будинку. Це така косметична історія: зруйновано кондиціонер, вибило вікна на стіні, пошкоджено саму стіну, але все відносно. Якби ж це було єдине, що зробили рашисти в Україні з житловим фондом. Але, на жаль, це не так.

Вас не було вдома на цей момент, ви вже з родиною виїхали. Як ви дізналися про те, що до вас був приліт?

У нас сусіди жили весь час у селі, подзвонили через 10 хвилин після прильоту. От ви питаєте мене зараз, а ми вже трошки про це забули. Хоча ми кожного дня живемо в будинку, бачимо цю стіну, але якось сприймається, що це було досить давно.

Цього снаряду вже у дворі немає?

Ну вдома валяється воно. Такий собі раритет, сподіваюся, перший і останній. Ми не відбудовуємо стіну, бо вважаємо, що до кінця війни якось передчасно навіть вікна вставляти — ми їх забили ДСП і все, ніякої проблеми немає. Знову ж таки, у нас є дах над головою, електроенергія, гаряча вода, тому все відносно.

Тобто окупація буквально за кілька кілометрів від вас була?

Ми виїхали, коли нам сказали, що танки в 12 км від нашого будинку. Вирішили, що треба все-таки не ризикувати, бо в домі було дуже багато людей, включаючи дітей та вагітну невістку моєї сестри.

Заборона на російське

Буквально от за кілька днів до нашої розмови Верховна Рада заборонила російську музику в публічних місцях. Ви з тих людей, які вболівали приблизно за таку політику ще до того, як це стало мейнстрімом. Цією забороною ви задоволені?

Це прогрес в сенсі адекватності держави в реакції на агресивні імперські дії, у тому числі в культурній сфері сусіда.

Так, я задоволений, там є багато, станом на нашу розмову, незрозумілих речей, тому що закону тільки два чи три дні й, відповідно, ще мають бути підзаконні акти. Повинен бути оцей перелік так званих "хороших росіян", як заведено говорити. Загалом це правильна історія і вона повинна бути зроблена ще десь восени 2014 року, на мій погляд.

Дерусифікація зараз доволі активно просувається в Україні, цьому сприяють, на жаль, критичні умови, але між тим є голоси, які лунають проти цього. Два найсвіжіші приклади — одеський міський голова Геннадій Труханов заявив, що не підтримав би перейменування вулиці Пушкіна в Одесі й що його турбує ненависть до всього російського.

Факт другий — вчена рада київської консерваторії виступила проти того, щоби з назви прибрати прізвище композитора Чайковського. Як ви оцінюєте такі аргументи?

Щодо Труханова, то я ніяк не оцінюю. Я думаю, що Труханов хоч багаторічний, але одіозний мер, виходив з "Партії регіонів", потім йому масу речей інкримінували, тож йому трошки не зрозуміти всієї цієї історії. Якщо він скаже рецепт, як зменшити русофобію, коли Росія є відкритим шакалом, який вбиває тисячі українців і одеситів зокрема, то його заяву, може, можна взяти до уваги. А так — мало чого там сказав Труханов.

Щодо консерваторії — Чайковський ніяким місцем не є українцем. Усі, хто не ординці, на теренах колишнього Радянського Союзу мають українську кров. Ще іноді білоруська трошки, маю на увазі, європейська, кров.

Тому він приїжджав, десь відпочивав на Полтавщині, кажуть — ну й що?

Є декілька моментів, чому Чайковський не український композитор: він народився в Росії, росіянином себе вважав і є великим російським композитором в усвідомленні переважної більшості музикантів світу. На чорта він комусь треба? Читайте Бути чи не бути консерваторії Чайковського: дискусія навколо перейменування триває

Цитуємо аргумент Юрія Рибчинського, народного артиста України та члена Наглядової ради консерваторії — цей аргумент доволі популярний, коли ми говоримо про якихось видатних росіян. Він сказав таке щодо Чайковського: "Воювати між собою можуть уряди та армії, але не культура. Чайковський і Шекспір, як і Жанна Д’Арк, як і Христос не належать одному конкретному народу — вони належать усьому світу".

Може бути. Тоді я за те, щоби назвати консерваторію іменем Ференца Ліста, він теж належить усьому світу.

Взагалі ось ці розмови про те, що культура поза політикою. Як думаєте, чому на восьмому році війни та на четвертому місяці повномасштабного вторгнення вони досі є?

Культура поза політикою в мирний час, мабуть, хоча це неправда. Імперська експансія Москви на Україну всі ці майже чотириста років цьому є яскравий доказ, і шановний Юрій Рибчинський про це знає.

Чи варто говорити з росіянами

Після 24 лютого ми спостерігаємо в українському шоубізнесі кілька цікавих тенденцій, і одна з них — це те, що деякі з артистів, які не відрізнялися особливою активною громадянською позицією до 24 лютого, зараз зокрема записують відеозвернення до своїх російських колег, до своєї російської аудиторії. На вашу думку, наскільки виправдані ці зусилля достукатися до росіян?

Безглузді. Абсолютно. Росіяни діляться мінімум на дві категорії в моєму розумінні. Є зазомбовані, які вірять в те, що їхній уряд правий, і є люди розумні, які розуміють, що все, що відбувається з березня 2014 року, є жахом. Тому що у ХХІ столітті, у столітті айфонів, сучасних камер і бажання Ілона Маска полетіти на Марс, коли де-факто кордони зруйновані, ви сідаєте, купуєте квиток і через 18 годин ви в Аргентині. І (у цей час, — ред.) почати доводити, що якісь території є "ісконно" їхніми — це маячня.

До першої групи ви не достукаєтеся ніякими дописами, ніякими зверненнями, ніякими відео, які записували наші артисти. Оля Полякова сказала, що вона хоче знайти хоч одну людину — це марна трата її часу, його треба витратити на більш корисну роботу. Чому?

Психіатри кажуть, що роззомбування зазомбованих ідеологією, пропагандою людей — це дуже складна медична практика.

Можна говорити з ними, вони скоріш за все прийдуть на ваш концерт і скажуть: "Да, ми теж за", але потім сядуть в машину, почіплять російський прапор і проїдуть вулицями Кельну. Тому це манівці безграмотних людей, коли на дуже високому рівні пробують розібратися з "хорошими рускімі".

"Хороші рускі" — це ті, хто в російському легіоні (Легіон "Свобода Росії" — ред.) воюють за суверенітет України. Оце реально хороші рускі.

Друга частина (росіян, — ред.) — ці люди розуміють, чому ми можемо їх тут заборонити. Тому що, навіть якщо вони давно виїхали за кордон, вони все одно представляють країну агресора і її культуру. Вони розуміють, що без очищення, покаяння і всього іншого, що має зробити їхня батьківщина щодо України, вони для нас — ніхто.

Андрій Макаревич це зрозуміє, він у 2014 році заявив проти Криму, на мій погляд, не для того, щоб в нього колись в майбутньому були ротації його пісень на території України, а просто тому, що у нього є мізки й трішки гідності.

Тому ті списки, які хочуть складати, дозволяти ротувати — на мій погляд, це від лукавого. Я б це все робив після повного повернення українських територій.

Якщо забороняти зараз російську музику, то тотально?

До кінця війни тотально.

Питання громадянства

І Макаревича в тому числі заборонити?

Усіх. Лія Ахеджакова заявила, що хоче жити в Україні — хай приїжджає, живе, громадянство не давати. На перший день після перемоги при її бажанні можна дати, зараз це взагалі не часі. Зараз ми воюємо з росіянами. "Завлікати" їх на світовій арені має, не знаю, хто, може, Німеччина.

Ви кажете не давати громадянство Лії Ахеджаковій, якщо вона попросить, тобто ви проти того, щоби давати "хорошим рускім" громадянство?

Хай приїжджає й живе. Дайте посвідку на проживання на 5 років, які питання. Навіщо робити ці прецеденти, про що це говорить? Що ми добре ставимося до нормальних росіян? Ми до них нормально ставимося, вони проти нас не воюють. Хоча коли вони там дають концерти, то теж підтримують військову машину, вони це розуміють. Дехто з них взагалі виїхав з країни, правда, не знаю, чи лишилися вони податковими резидентами, чи ні.

Приїжджайте, живіть, але громадянство отримаєте потім, але, скоріш за все, отримаєте.

Досі не маємо підтвердження, чи дали Невзорову українське громадянство, чи ні. Днями вийшло інтерв’ю від керівника Офісу Президента Андрія Єрмака. Його запитували про Невзорова, він сказав без прив’язки до конкретно його постаті, що потрібно дивитися на тих людей, які мають опозиційний вплив у Росії і використовувати їх як медійну зброю. Чи варта медійна зброя українського громадянства?

Думка пана Єрмака не варта. Вони й так мають вплив на людей, які ще можуть думати в Росії. Але щодо тих зазомбованих — пан Єрмак хай прочитає деякі рекомендації психіатрів про можливості Невзорова достукатися до пересічного громадянина, який вважає, що ось ця "спецоперація", чи війна, чи "денацифікація" є правильною історією.

Відповідь — ніяк. Російські друзі й куми

Хтось із російських артистів вам писав після 24 лютого?

Ніхто. Мені тільки Ніно Катамадзе написала, грузинська артистка. Хто працював у російському шоубізнесі — ніхто. Багато моїх колишніх друзів своєю м

Джерело