У Сумському онкодиспансері встановили лінійний прискорювач – прилад для опромінення злоякісних пухлин. Тепер, за словами директора закладу Володимира Шевченка, лікувати тут зможуть пацієнтів як Сумщини, так і інших областей, безкоштовно.

Близько 2 тисячам пацієнтів на рік зможуть надати допомогу за допомогою нового приладу, який встановили в обласному онкодиспансері. Лінійний прискорювач, говорить завідувач блоку дистанційної променевої терапії Олексій Колпаков, дасть змогу опромінювати пухлину більш точно та менше пошкоджувати здорові клітини.

"Цей апарат працює в тандемі в комп’ютерним томографом. Там робляться скани для планування лікування онкохворим. Потім, коли на комп’ютерному томографі ми переносимо їх за допомогою інтернету в нашу вже систему планувальну, вже з медичними фізиками проводимо розрахунки, як опромінювати пацієнта", - розповідає Колпаков.

У Сумському онкодиспансері запрацював лінійний прискорювач, який дозволить точніше опромінювати пухлини

Окрім лінійного прискорювача, заклад придбав новий комп’ютерний томограф. Він, говорить в.о. завідувача відділення променевої діагностики Олександр Рябоконь, допоможе виявляти пухлини найменших розмірів.

Апарат дає змогу робити знімки тим пацієнтам, які не можуть затримувати дихання і нерухомо лежати протягом певного часу, а також він дає якіснішу картинку, говорить лікар.

Близько 95% пухлин можна буде опромінювати за допомогою нової апаратури. Лікуватися у закладі безкоштовно зможуть усі хворі, кому це необхідно. Наразі, за словами директора онкоцентру, випробовування апарату виконано, днями планують прийняти першого пацієнта.

"Розраховано, що два лікарі працюють, але, звичайно, вчитися будуть всі. Є фізики, є лаборанти, всі вони проходили і проходять різного роду навчання, курси. Звичайно, це не є відповіддю на всі питання. Потрібно розуміти, що лікування онкологічне багатопрофільне, але це та високотехнологічна апаратура, яка дозволяє покращити рівень лікування", - говорить Володимир Шевченко.

Обладнання придбали за 60 млн гривень, 50 з них — гроші, які заробив заклад самостійно за договорами із НСЗУ, 8 млн – субвенція з держбюджету. Ще у 19 мільйонів обійшовся закладу комп’ютерний томограф. Крім того, гроші на облаштування приміщень зібрали на рахунок благодійного фонду "Здоров’я Сумщини", який створили на допомогу онкодиспансеру.

Читайте також: Як розпізнати симптоми раку

Основну частину коштів надали аграрії, розповіла директорка фонду Тетяна Євдокимова.

"Відгукнулися люди майже 50 господарств, які вкладали кошти в будівництво бункерів для цього лінійного прискорювача, для КТ, ми зібрали за рік майже 11 млн гривень", - сказала вона.

Кількість хворих з початку року в закладі не змінилась, говорить Володимир Шевченко. Не дивлячись на те, що частина пацієнтів з області виїхала, на Сумщину приїздять хворі з інших областей. За пів року надали допомогу 6 тисячам онкохворих. Це приблизно стільки ж, як і у 2021 році за такий період.

Що відомо

Лінійний прискорювач почали встановлювати у грудні 2021 року. Тоді планувалось, що апарат запрацює наприкінці зими. Втім, через напад російської армії, роботи відкладались.

У вересні 2021 року для придбання лінійного прискорювача шукали благодійників, бо не вистачало 30 млн. грн. У липні 2020 року в Сумах відкрили оновлену поліклініку онкодиспансеру. Від онкологічних захворювань у 2021 році на Сумщині померли 2295 людей. Це третя за кількістю померлих причина смерті людей в області.

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram

Джерело