У вересні Збройні сили України почали відвойовувати втрачені території Харківської області на сході та південному сході від Харкова. За даними президента України станом на вечір 9 вересня, українська армія звільнила від російських окупантів понад 30 населених пунктів Харківської області. Суспільне Харків збирає подробиці контрнаступу ЗСУ онлайн.

Головне на цей час 8 вересня Генштаб ЗСУ підтвердив інформацію про звільнення понад 20 населених пунктів в результаті успішних дій Збройних сил України на Харківщині. На 9 вересня ЗСУ взяли під контроль понад 30 населених пунктів Харківщини, повідомив президент України Володимир Зеленський. Серед звільнених пунктів після пів року окупації — населені пункти Балаклія, Волохів Яр, Гракове, Артемівка, Василенкове, Шевченкове, Байрак, Щурівка, Вільхуватка. Українські прапори — у Савинцях, Козачій Лопані, в Ізюмі, Липцях. У деокупованих селах відновлює роботу українська поліція (телефони), ДБР перевірятиме інформацію про колаборантів. Є затримані з села Іванівка та міста Балаклія. Вранці 10 вересня 92 бригада ЗСУ опублікувала фото з Куп'янська: над містом — українські прапори. Командувач Сухопутними військами ЗСУ Олександр Сирський 10 вересня повідомив, що звільнення частини Куп'янська триває. Ввечері 10 вересня Зеленський повідомив про те, що від російських окупантів звільнено близько 2 тисяч кв. км України. Вранці 11 вересня Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний повідомив, що від початку вересня ЗСУ повернули понад 3 тис. кв. км під контроль України. І пішли не тільки на схід і південь, а й на північ Харківщини.

ЗСУ завдали вогневого удару по районах скупчення російських військових поблизу тимчасово окупованого Куп'янська Харківської області та Семенівки.

Контрнаступ ЗСУ на Харківщині. Текстовий онлайн

"У результаті ефективного вогневого ураження по районах скупчення противника поблизу населених пунктів Семенівка та Куп'янськ Харківської області, російські окупанти зазнали втрат. Знищено один із польових складів з боєприпасами, живу силу противника, а також військову техніку. Втрати уточнюються", — повідомив Генштаб ЗСУ.

Пізніше Генштаб повідомив, що внаслідок удару по окупантах вбито та поранено понад 100 військових, знищено дві бойові машини.

На сторінці Куп'янської міської ради ввечері 6 вересня з'явилося звернення депутата міської ради Вадима Крохмаля: "Держава не забула ні про кого, дуже скоро Куп'янськ буде звільнено".

"Шановні куп'янчани! Будь ласка, не нехтуйте своєю безпекою та безпекою своїх близьких! Готуйте сховища та стратегічний запас їжі. Тримайте зарядженими павербанки. ЗСУ вже близько. Куп'янськ — завжди був і лишається українським містом. Слідкуйте за повідомленнями з офіційних джерел", — йдеться у дописі.

Це перший допис на сторінці міськради з березня, коли війська РФ придушили українські мітинги, міський голова Геннадій Мацегора пішов на співпрацю з окупантами, а потім зник.

Жителів Балаклійської громади Харківської області просять не поширювати інформацію про пересування українських військових. Балаклійська міська рада опублікувала звернення 7 вересня у Facebook.

"Є інформація про звільнення деяких населених пунктів Балаклійської громади. Чекаємо на офіційне підтвердження. Розуміємо емоції кожного зараз, проте намагаймося дотримуватися режиму інформаційної тиші. Не поширюйте інформацію про військові операції до офіційних заяв Збройних сил України чи Міністерства оборони. Також просимо не поширювати інформацію про пересування українських військ", — сказано у зверненні.

Жителів просять за можливості повідомляти про російські позиції та техніку.

Перша окрема бригада спеціального призначення ім. Івана Богуна зняла з флагштока у селі Нова Гусарівка Балаклійської міської громади червоний прапор російських окупантів.

"Воїни нашого батальйону "Дике поле" зняли червоний прапор російської десантури над с. Нова Гусарівка під Балаклеєю. Слава Україні!" — йдеться у дописі бригади у соцмережах.

Президент України Володимир Зеленський вперше натякнув на успіхи ЗСУ на Харківському напрямку у вересні.

"Цього тижня маємо хороші новини з Харківщини. Певно, всі ви вже бачили повідомлення щодо активності українських оборонців. І, думаю, кожен громадянин відчуває гордість за наших воїнів. Це заслужена гордість, правильне відчуття. Зараз іще не час називати ті чи інші населені пункти, у які повертається український прапор", — сказав Зеленський у вечірньому зверненні 7 вересня.

За "хоробрість і героїзм, проявлені під час виконання бойових завдань" президент подякував 25-й повітряно-десантній бригаді, 92-й окремій механізованій бригаді та 80-й десантно-штурмовій бригаді.

Українські війська на південному сході Харківської області, ймовірно, використовують передислокацію російських сил на південний напрямок, щоб провести дуже ефективний контрнаступ на північний захід від Ізюма, йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

“Українські сили, ймовірно, використали тактичну несподіванку, щоб 7 вересня просунутися щонайменше на 20 км на контрольовану Росією територію на сході Харківської області, відвоювавши приблизно 400 квадратних кілометрів території”, — зазначили аналітики.

Російські пропагандисти занепокоєні, що українська контратака переріже наземні лінії зв’язку з російськими тиловими районами в Куп’янську та Ізюмі.

На Харківському напрямку українська армія звільнила понад 20 населених пунктів, повідомив на брифінгу 8 вересня заступник начальника Головного оперативного управління Генерального штабу Збройних сил України Олексій Громов.

"В рамках проведення оборонної операції на Харківському напрямку з метою відновлення втрачених територій з початку тижня ЗСУ у взаємодії з підрозділами Національної гвардії, іншими силовими структурами, ведуть активні дії на визначених напрямках", — сказав Громов.

"На даний час військові вклинилися в оборону противника на глибину до 50 км. Тривають фільтраційні дії в низці населених пунктів. В ході ведення активних дій на Харківському напрямку звільнено понад 20 населених пунктів", — додав він.

"Загальна площа території, повернутої під контроль України на Харківському та Південнобузькому напрямках, складає понад 700 квадратних кілометрів", — повідомив Громов.

На головній площі Балаклії Ізюмського району Харківської області, яка пів року перебувала під російською окупацією, підняли український прапор. До міста увійшли українські військові. Фото і відео ввечері 8 вересня публікують бійці.

Українська армія доповіла президенту України Володимиру Зеленському про звільнення Балаклії від російських окупантів. Глава держави опублікував відео, яке записали військовослужбовці ЗСУ після підняття національного прапору над містом.

Президент написав, що тепер "все на своїх місцях".

"Прапор України у вільному українському місті під вільним українським небом", — написав він.

Офіційну інформацію від президента про контроль ЗСУ над Балаклією голова РДА прокоментував Суспільному зі сльозами.

"Емоції... Словами не передати. Подяка Збройним силам України за те, що вони звільнили місто і продовжують наступ. І в цілому, я сподіваюся, звільнять і Ізюмський район, і всю Україну від рашистів. Емоції зашкалюють", — сказав Масельський.

"Це свято. 8 вересня — день звільнення Балаклії від рашистів"

"Багатьом моїм родичам не можна було залишатися у Балаклії, на превеликий жаль. А знайомих дуже багато, всі з нетерпінням чекали, аби звільнили. Це, дійсно, свято. 8 вересня — це день звільнення Балаклії від рашистів", — сказав голова Ізюмської адміністрації.

Масельський також радить жителям бути у безпечних місцях через можливі обстріли та замінування територій.

За підтримки місцевого населення українські захисники за три дні просунулися на 50 км у Харківській області. Російські окупанти намагаються евакуювати поранених та пошкоджену техніку у районах сіл Вільхуватка та Бородоярське, повідомив вранці 9 вересня Генштаб ЗСУ.

"Особовий склад окупаційних військ в цивільному одязі вдається до дезертирства і намагається повернутися на територію Російської Федерації. Так, протягом доби, відзначено понад 15 таких випадків", — повідомляє Генштаб.

Українські військові відбили наступ російської окупаційної армії в районах населених пунктів Уди, Костянтинівка, Вірнопілля, Плоске та Кам'янка Харківської області.

Міністерство внутрішніх справ України направить у деокуповані села і міста Харківської області підрозділи поліції та ДСНС. Першочерговою задачею стане забезпечення гуманітарних потреб жителів звільнених територій.

Про це глава МВС Денис Монастирський розповів на брифінгу у Харкові.

"Світло в дуже багатьох населених пунктах тривалий час відсутнє, відсутнє тепло, будь-які умови для життя. Тому найперше: забезпечення гуманітарного вантажу. Можливість логістики, доїзду, це буде забезпечувати військова адміністрація спільно з Національною поліцією. Друге — це повернення правоохоронної системи і забезпечення цих сіл, які будуть або вже деокуповані", — сказав Монастирський.

"Будуть призначені, очевидно, на деокупованих територіях окремі керівники військових адміністрацій, які будуть відповідати за забезпечення першочергових потреб громадян, які залишалися всі ці довгі місяці на окупованих територіях", — додав він.

"Чітко визначили з органами Національної поліції підрозділи, які мають одразу після деокупації зайти і забезпечити правопорядок у цих населених пунктах. Підрозділи ДСНС, які мають забезпечити розмінування, це умова №1, щоб повернулося життя в цей населений пункт. Забезпечити електроенергію, розмінування об'єктів інфраструктури, для того, щоб можна було готуватися до осінньо-зимового періоду", — повідомив міністр.

Джерело