В Україні започаткували фонд "Ініціатива справедливості" (JIF), яка займатиметься збором інформації про російських воєнних злочинців та виплачуватиме за неї винагороду, а також сприятиме засудженню та покаранню.

Про це повідомив співзасновник організації, український журналіст та колишній бранець бойовиків "ДНР" у в’язниці "Ізоляція" Станіслав Асєєв.

"Трохи про JIF. Ідея проста: ніхто не може приїхати до України, зґвалтувати її жінок, катувати чоловіків — та поїхати назад до РФ, гадаючи, що йому це минеться", — написав він.

Розшукуватиме воєнних злочинців: в Україні створили нову організацію

Журналіст пояснив, що ідея створення "українського ", який би об'єднав інформаційну та практичну складову, спала йому на думку після арешту Палича — одного з керівників в'язниці, яку бойовики "ДНР" організували в артцентрі "Ізоляція".

"Після цього я почав думати, як дотягнутись до тих, хто не спить у Києві на дивані, а десь в окупації чи в Росії", — зауважив Асеєв.

Після масового вбивства мешканців Бучі російськими військовими журналіст вирішив організувати фонд для пошуку військових злочинців РФ. Його основою стала американська державна практика виплати винагороди за інформацію про терористів.

Структурно фонд складається з трьох частин:

1. Команда, яка представлена на сайті JIF та займається публічною комунікацією проєкту;

2. Технічна команда, яка перебуває на етапі формування та складається з аналітиків, юристів, програмістів тощо.

3. Головне управління розвідки Міністерства оборони.

"За третій пункт хочу окремо подякувати Кирилу Буданову та офіцерам розвідки, які беззастережно підтримали проєкт з першого мого звернення до ГУР з цією ідеєю. Звісно, що як громадська ініціатива ми не можемо самі реалізовувати придбану інформацію, якщо вона стосується осіб в окупації чи Росії — та будемо оперативно ділитися нею зі спецслужбами", — зазначив Асеєв.

Пожертвувати кошти для фонду можна за допомогою системи PayPal та на криптогаманець. Такі способи обумовлені двома факторами: механізмом виплат інформаторам, оскільки він має бути максимально конфіденційним, а також неадаптованістю під проєкт українського законодавства, яке поки що не дає можливості використовувати банківську картку чи вільно знімати кошти, як благодійний фонд.

"З одного боку, жертвуючи 10 доларів, ви не побачите завтра в Києві Гіркіна у наручниках — і ми дійсно не можемо сказати, коли це станеться. JIF створюється не на рік, не на два, а на десятиліття: ми розуміємо, що шукати цих потвор будемо стільки, скільки вони існуватимуть. Але коли Росія дійде до рівня 1990 року, а росіяни будуть стояти у довжелезних чергах за самогоном, проклинаючи вже мертвого Путіна — гроші за цих потвор на сайті будуть для них цілим статком. І починати треба вже зараз", — наголосив журналіст.

Що відомо У Києві 9 листопада 2021-го затримали одного з керівників в'язниці, яку бойовики самоназваної "ДНР" зробили в артцентрі "Ізоляція", Дениса Куліковського на прізвисько "Палич". Блогер та журналіст Станіслав Асєєв, який довгий час пробув у полоні в "Ізоляції", розповів каналу "Україна 24", що під час ув'язнення окрім тортур полонені зазнавали жорстокого побиття і навіть насильства з боку Куліковського зокрема. За його словами, крики людей Куликовський наказував заглушати радянськими піснями, які співали самі в'язні. 10 листопада 2021 року у Приморському суді Маріуполя обрали запобіжний захід Куліковському – його взяли під варту строком на 60 діб без права внесення застави. Під час засідання Куліковський заявив, що проживає у Києві ще з 2019 року.

Джерело