Ініційований "Нафтогазом" новий арбітражний розгляд щодо "Газпрому" загрожує потраплянням української компанії під санкції РФ, що означає автоматичну заборону будь-яких відносин із нею, наводить слова "Газпрому" російське видання Интерфакс.

"Газпром" категорично відкидає всі вимоги "Нафтогазу" щодо ініційованого розгляду по транзиту російського газу до Європи, тому що "не надані українською стороною послуги не повинні і не будуть оплачуватись".

Про це "Газпром" у вівторок, 27 вересня, повідомив секретаріат Міжнародного арбітражного суду (МАС) Міжнародної торгової палати та чинного керівника НАК "Нафтогаз України" Юрія Вітренка.

Росіяни погрожують накласти санкції на

"Нафтогаз України", не маючи належних підстав, відмовився виконувати свої транзитні зобов'язання через газовимірювальну станцію "Сохрановка", а сам факт ненадання послуг визнано українською компанією.

"Нафтогазу України" добре відомо, що за угодою від 30 грудня 2019 року невиконання зобов'язань з його боку означає відсутність оплати навіть у разі заяви "Нафтогазу України" про форс-мажор на території України", – нагадує "Газпром".

У російській компанії також нагадали, що зазначеною угодою, укладеною у 2019 році за шведським правом, було визначено місце для вирішення спорів сторін – Цюріх у Швейцарії. Але через антиросійські санкції Швеція і Швейцарія перейшли в розряд недружніх для РФ. Ці обставини "позбавляють "Газпром" фундаментального права на справедливий і неупереджений розгляд як у самому арбітражі, так і в державних судах за місцем його проведення".

"Газпром" вважає подачу "Нафтогазом" позову до Міжнародного арбітражного суду "недружнім кроком і продовженням недобросовісної поведінки української компанії".

"Подальші спроби "Нафтогазу України" домагатися розгляду спору до МАС можуть призвести до того, що російські органи державної влади мають усі підстави для введення щодо компанії "Нафтогаз України" санкційного режиму та включення до санкційного переліку осіб. На практиці це означатиме заборону для "Газпрому" виконувати перед санкційними особами зобов'язання щодо вчинених угод, включаючи здійснення фінансових операцій", - попереджають у "Газпромі".

Повідомляється, що зараз через Україну за добу прокачується 42 млн куб. м газу до Європи.

Що відомо 9 вересня НАК "Нафтогаз України" подала прохання про арбітраж до Міжнародного арбітражного суду при Міжнародній торгово-промисловій палаті в Парижі (Франція) щодо дій російського "Газпрому". 20 травня очільник компанії "Нафтогаз" Юрій Вітренко заявив, що Україна досі не отримала оплати за транзит газу від російського "Газпрому" за червень 2022 року, що може стати приводом для подання позову до арбітражного суду. Після початку вторгнення РФ в Україну транзит газу до ЄС залишався на високому рівні. Так, наприкінці березня заявлений обсяг газу перебував на максимальному рівні контракту в 109 мільйонів кубометрів. Водночас країни Європейського Союзу, які приблизно на 40% залежні від російського газу, наразі працюють над шляхами зменшення залежності від РФ. З 11 травня Україна припинила транспортування газу через пункт "Сохранівка" та прикордонну компресорну станцію "Новопсков", що розташовані на окупованій території Луганщини. Причиною "Нафтогаз" назвав несанкціонований відбір газу окупантами та неможливість гарантувати безперешкодне постачання газу. Читайте також

У "Нафтогазі" розповіли про підготовку і ризики опалювального сезону

Як підготуватися до опалювального сезону і де буде легше зимувати

Проєкт трибуналу для РФ, завершення "референдумів". 216-й день війни. Онлайн

Джерело