Обмін полоненими між Росією та Україною наприкінці вересня був схвалений президентом Росії Володимиром Путіним, попри заперечення ФСБ, яка побоювалася суспільного резонансу в Росії.

Про це пише газета The Washington Post з посиланням на американських і українських чиновників.

За словами джерел, те, що в результаті обміну повернули вчетверо більше українців, ніж росіян, і при цьому було звільнено 108 "азовців", стурбувало Федеральну службу безпеки Росії.

Путін особисто вимагав обміняти

"ФСБ була повністю проти. Вони розуміли наслідки того, який вигляд ця угода матиме для громадськості", — сказав український високопосадовець на умовах анонімності.

Газета зазначає, що обмін відбувся, коли Путін опинився під додатковим внутрішнім тиском через його часткову військову мобілізацію резервістів, щоб підтримати його воєнні дії в Україні.

"Невдачі Росії порушили питання стратегічної мудрості лідера, якого тривалий час вважали проникливим і хитрим, хоч і безжальним", — пише WP.

Угода кілька разів відкладалася протягом двох місяців переговорів, повідомив речник Управління військової розвідки України Андрій Юсов.

"Це була складна операція, яка потребувала синхронності та одночасного виконання кількох етапів у різних країнах", — сказав він.

За умовами угоди Росія звільнила п'ятьох командирів, які керували українською обороною стратегічного портового міста Маріуполя та стали національними символами опору. Вони не можуть покинути Туреччину до кінця війни, але не перебувають в ув'язненні та можуть вільно пересуватися країною.

Інших українських солдатів обміняли на північному кордоні України з Росією, а 10 іноземних громадян, включаючи п'ятьох британців, двох американців, марокканця, хорвата та шведа, перед відряджанням додому відправили літаком до Саудівської Аравії.

Крім 55 російських солдатів, Україна віддала в рамках обміну кума президента РФ Віктора Медведчука, якому в Україні висунуто звинувачення в держзраді.

Високопосадовець Держдепартаменту назвав звільнення Медведчука показовим, оскільки Москва погодилась віддати Україні за нього бійців і командирів полку "Азов", яких у РФ таврували "жорстокими нацистами".

"Показово, що Путін вирішив обміняти свого нерозлучного друга і одного зі своїх довгострокових посередників в Україні Медведчука на героїв Маріуполя. В Україні дуже раділи поверненню цих доблесних бійців додому, а в Москві дуже обурювалися", — сказав він.

Дослідник Росії та автор майбутньої біографії Путіна Ендрю Вайс, сказав, що обмін Медведчука збігається з практикою Путіна щодо "заохочення лояльності".

"Відомо, що у Путіна є сентиментальна схильність і він залишається вірним людям, термін придатності яких минув. Термін придатності Віктора Медведчука в українській політиці давно минув, але він вважався лояльним Кремлю та гарною точкою доступу для російського впливу", — сказав він.

Що відомо 21 вересня Україна повернула з російського полону захисників Маріуполя, зокрема військових "Азову". Обмін відбувся у Чернігівській області. Загалом з російського полону звільнили 215 військових. З них 108 — бійці "Азову". Також звільнили 10 іноземців, які воювали на боці ЗСУ, серед яких громадяни США, Британії, Марокко, Швеції, Хорватії — вони повернулись за посередництва Саудівської Аравії. В обмін на 200 українських захисників Україна передала Віктора Медведчука. За словами голова ГУР Міноборони України Кирило Буданов, екснардеп від "ОПЗЖ" Віктор Медведчук був потрібен ФСБ, бо через нього йшло фінансування агентів РФ в Україні. До спецоперації, крім України, були долучені Польща, Саудівська Аравія, Туреччина. Читайте також

"Якщо це сон — не будіть мене". Сестра звільненого Дмитра Козацького "Ореста" про зустріч після обміну

Полк "Азов" повернув 30 тіл полеглих військовослужбовців та проводить їх ідентифікацію

У російському полоні залишаються понад дві тисячі українців — Верещук

Джерело