У Львові реставрують 100-річні вітражі з будинку на вулиці Князя Романа. Вони були виготовлені у майстерні Станіслава-Габріеля Желенського. Вітражі демонтували зі сходової клітки будинку, який є пам’яткою місцевого значення, у перші дні війни. І ще донедавна вони були у сховищах. Зараз за їх реставрацію взялася Марія Шумська-Барвінок. Про те, як проходить цей процес, дізнавалося Суспільне.

За словами реставраторки, скляні конструкції перебувають у поганому стані.

"Цей вітраж складний в роботі, бо він має багато тріщин. Ніяке скло ми зараз не міняємо, бо це все ж таки автентичне. І зрештою тріщинки на склі – це так як зморшки, це ж як стара бабця. Вітражу – сто років. Ось тут дуже багато є штукатурки. І от першим етапом я забираю ось цей весь бруд, що тут є. Після того буде етап очищення і перші етапи – це виключно сухе очищення, бо якщо я сюди дам води – це все зацементує. Потім хіба долотом відбивати", — каже Марія Шумська-Барвінок.

У Львові реставрують 100-річні вітражі. Як це відбувається

Марія Шумська Барвінок каже, вітражі збереглися частково. У кожному — частина фрагментів є втрачена, тому їх треба буде доробляти.

"Ми маємо тільки верхні половинки від кожного з них. Стан їх дуже плачевний, дуже брудні, пошкоджені, потріскані, з втратами навіть в тій частині, яка збереглася. Відповідно ми будемо ще доробляти нижню частину. Вона вже буде нова, сучасна, але вона буде дотримана стилю, колористики, технології виконання", — каже майстриня.

Вітражі з будинку на вулиці Князя Романа були виготовлені у майстерні Желенського. На кожному з них зображено пейзаж.

"Ці вітражі не реставрували взагалі ніколи, тобто вони як 100 років стояли, от так все, що вони на себе назбирали, то все було їхнє. І окрім укріплення, очищення, треба поклеїти це все, треба вирівняти і забезпечити, щоб тріщини нові не утворювалися", — каже Марія Шумська Барвінок.

Фінансує реставрацію фонд "ALIPH". Це міжнародна організація, яка допомагає містам під час війни зберігати і відновлювати культурну спадщину.

"Після того як вони будуть відновлені, вітражі будуть повернуті на цю сходову клітку і знову будуть прикрашати той гарний будинок", — каже начальниця міського управління охорони історичного середовища Лілія Онищенко.

Завершити реставраційні роботи мають до кінця цього року.

Читайте також: У Львові відкрили виставку картин до 150-річчя Соломії Крушельницької

Джерело