Міністерство культури та інформаційної політики України разом з Національним агентством з питань запобігання корупції створили робочу групу Art Sanct Task Force, щоб відстежувати торгівлю предметами мистецтва, яка були викрадені росіянами. Про це 2 лютого у власному Telegram-каналі повідомив міністр Олександр Ткаченко.

Art Sanct Task Force має дві основні завдання:

Виявлення викрадених під час війни в Україні предметів мистецтва; Недопущення їхнього вільного обігу у світі й пошук мистецьких активів підсанкційних росіян із метою подальшого замороження цих активів та їхньої конфіскації.

"Ми плануємо створити спеціальну базу даних предметів мистецтва, викрадених з українських приватних і державних колекцій, з метою їх ідентифікації та повернення в Україну", — зазначив Голова НАЗК Олександр Новіков.

Ткаченко заявив про створення робочої групи, яка займатиметься викраденими Росією мистецькими об'єктами

Ткаченко зазначив, що станом на 1 лютого 2023 року понад 1500 об’єктів культурної спадщини пошкоджено або зруйновано.

"Скільки б предметів ми не евакуювали, в таких конфліктах неможливо евакуювати та убезпечити все"

Він також розповів, що українці знаходяться у контакті з міжнародними правоохоронними органами та профільними організаціями, "щоб притягнути Росію до відповідальності, арештувати її активи в світі та запобігти міжнародному трафіку викраденого".

Тільки з території Херсонщини за час окупації російські військові вивезли близько 15 тисяч музейних експонатів.

Зокрема росіяни вивезли експозицію та архіви Херсонського обласного художнього музею ім. Олексія Шовкуненка. У постійній експозиції музею був іконопис XVII-початку XX століття, українське мистецтво ІІ половини XIX-початку XX століття.

Частину з вкраденого вдалось ідентифікувати на фотографіях у Центральному музеї Тавриди у Сімферополі.

Агенство АР з посиланням на заяви української влади раніше розповідало, що пограбування росіянами українських музеїв та вивезення культурної спадщини оцінюється у промислових масштабах.

А у січні 2023 року експерти видання The New York Times, зазначили, що це найбільша крадіжка предметів мистецтва з часів Другої світової війни, коли нацисти грабували Європу.

Антрополог Браян Деніелс, який працює з археологами, істориками та фахівцями з цифрових зображень, зазначав: "Можливо, все це є частиною підриву ідентичності України як окремої країни, з претензією на законне володіння Росією усіма їхніми експонатами".

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube.

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

Джерело