За останні два роки, враховуючи пандемію ковіду і безконтрольний прийом антибіотиків населенням без консультацій з лікарем, маємо збільшення кількості мультирезистентних штамів майже в три рази. Водночас виробництво нових антибіотиків є дуже витратним та повільним.

Якщо вчасно не зупинитись, то згодом нам не буде чим лікувати пацієнтів, – розповідає завідувач відділу інфекційного контролю ЦМКЛ, лікар-бактеріолог Марта Безносюк.

Чому важливе правильне призначення та вживання антибіотиківАнтибіотикорезистентність (стійкість до антибіотиків) є однією з найбільших проблем сучасної медицини. Препарати, які ще декілька років тому були ефективними, сьогодні втрачають свої позиції і їх використання вимушено обмежується.

Стійкість до антибіотиків ставить під загрозу ефективну профілактику та лікування будь-яких інфекцій. Виникає тоді, коли бактерії змінюються під впливом ліків. Антибіотики перестають працювати, а інфекційні хвороби не піддаються лікуванню.

Як боротись з антибіотикорезистентністю?

Міністерство охорони здоров’я вживає заходів для вирішення цієї проблеми. Одним із них є створення відділів інфекційного контролю у лікувальних закладах. Важливим є також запровадження системи електронних рецептів.

Відтепер, щоб призначити антибіотики, треба мати причину. Профілактично не можна. Потрібні мікробіологічні дослідження з антибіотикограмою та/або інші клінічні показники бактеріальної інфекції, – говорить Марта Безносюк.

Чому важливе правильне призначення та вживання антибіотиків

Для чого створювався відділ інфекційного контролю?

Основна проблема в закладах охорони здоров’я – призначення антибіотиків без наявної інфекції, відсутність гігієни рук. Призначення антимікробної терапії профілактично зумовлює пригнічення чутливої та умовно-патогенної флори та селекцію антибіотикорезистентності (розвиток стійкості мікроорганізмів). Відсутність гігієни рук спричиняє перенесення мультирезистентних штамів та інфекцій між пацієнтами без можливості їх контролю. Це в свою чергу призводить до збільшення мультирезистентних штамів бактерій.

Через низький рівень інфекційного контролю збільшується кількість інфікованих пацієнтів та створюється замкнене коло, коли вимушене призначення антибіотиків зумовлює широку резистентність.

Основним завданням відділу є поетапне впровадження системи профілактики інфекцій. Мета – запобігти поширенню інфекційних хвороб, мікроорганізмів з антимікробною резистентністю та формування культури безпеки в ЗОЗ. Це дозволить забезпечити надання медичних послуг найвищої якості та суттєво знизить ризики інфікування пацієнтів при отриманні медичної допомоги та медичних послуг в КНП ЦМКЛ.

Чому важливе правильне призначення та вживання антибіотиків

Джерело