Наріжним каменем стала ціна питання

Бельгія торгується з приватним підприємцем за танки для України. Брюссель хоче передати Києву кілька десятків списаних танків Leopard першої моделі. Їх планує викупити в бізнесмена, якому сам колись ці танки і продав. Проте бельгійське Міністерство оборони і торговець зброєю не можуть дійти згоди щодо ціни. 

Секонд бойової техніки – так можна назвати цей велетенський склад із важким озброєнням у бельгійському місті Турне. Власник ангару – керівник оборонних компаній і торговець зброєю Фредді Верслюс. Він ходить поміж рядами танків Leopard-1, які 8 років тому купив в уряду Бельгії. Застарілі й списані панцерники підприємець придбав, аби потім перепродати, або ж розпродати на запчастини. Бо в деяких країнах ця модель танків Leopard досі на озброєнні як, наприклад, у Туреччини та Греції – учасниць НАТО.

Як Бельгія намагається викупити у бізнесмена танки Leopard для України – сюжет (Відео)

"Скажімо, я далекоглядна людина. У світі все ще є країни, які мають танки Leopard-1, тож завжди є можливість або продати запчастини, або продати додаткові панцерники. Також ми змінюємо конфігурацію танка. Тому на ринку завжди маємо потенціал, якщо купуємо такі системи. Але, звичайно, це азартна гра. Можливо, завтра доведеться їх здавати на металобрухт, а можливо, через 10 років вони все ще тут стоятимуть", – сказав головний виконавчий директор оборонної компанії Oil Land Systems Фредді Верслюс.

Нині танки знадобилися Україні. Викупити їх і передати Києву захотіла Бельгія. Бо в самої нині жодного панцерника в арсеналі. Наріжним каменем стала ціна питання. Міністерство оборони Бельгії скаржиться: торговець хоче за один танк суму втричі, а то й уп'ятеро більшу, ніж та, за яку його купляв.

"Ми продали ці танки по 10-15 тисяч євро за штуку, бо вони були непотрібні. Ніщо не заважає нам їх викупити, але вони не в робочому стані. І ми також не збираємося викуповувати їх за невиправданими цінами. Є бельгійські компанії, які роблять невиправдану націнку...Кілька місяців тому нам назвали ціну 500 000 євро за кожну одиницю техніки, яка зберігається на складі. І це без ремо", – пояснила міністерка оборони Бельгії Людивін Дедондер.

У високу ціну входять додаткове обслуговування й оновлення техніки, стверджує бізнесмен. А ще, каже, з пів сотні придбаних танків лише 33 придатні до використання. Бо востаннє їх оновлювали у 90-х роках.

"Я ніколи не називав уряду конкретну ціну. Але вона може коливатися від 200 до 300 тисяч євро, залежно від ремонту. Наприклад, якщо доведеться замінити систему управління вогнем і головний приціл, то це коштуватиме 350 тис. євро. Заміна ізоляції у двигуні – 75 000 євро за танк", – додав Фредді Верслюс.

Leopard-1 ровесник радянського Т-64 і попередник танків Leopard-2, які погодилися передати Україні західні союзники. Перша модель Leopard значно легша за другу й має іншу гармату. Вона не така потужна, але після модернізації буде досить ефективна проти старих російських танків. Попри розбіжності, влада Бельгії продовжує переговори з власником танкового арсеналу. Якщо ж техніку не викупить Брюссель, то її готові придбати Велика Британія і Швеція. Тамтешні уряди вже зв'язалися з бізнесменом. Запит на продаж секонд-хендних Leopard підприємцю надіслав і офіційний Київ.

Христина Катарина, "5 канал"

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Дивіться відео за темою: Танки НАТО і екіпаж ЗСУ – Україна готується до контрнаступу.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело