Президент РФ Володимир Путін, вочевидь, знову переоцінив можливості російських військових, віддавши наказ повністю захопити до березня Донецьку і Луганську області. Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

За попередніми оцінками ISW, так званий “великий російський наступ” до квітня 2023 року, швидше за все, передчасно досягне кульмінації під час весняного сезону дощів у квітні, якщо не раніше. Про оперативно значущі наслідки для РФ не йтиметься, вважають аналітики.

Представник Головного управління військової розвідки (ГУР) України Андрій Черняк розповів 1 лютого в інтерв'ю, що президент Росії Володимир Путін наказав російським військовим захопити всю Донецьку і Луганську області до березня 2023 р, нагадує ISW. Черняк також заявив, що російські війська перекидають додаткові штурмові групи, підрозділи, озброєння і військову техніку в невизначені райони східної України, ймовірно, в район Луганської області.

Чи переоцінив Путін свої сили — в ISW пояснили, чи зможуть росіяни захопити Донбас до березня

В ISW не помітили жодних доказів того, що російські війська відновили достатню бойову міць, щоб розгромити українські сили на сході України і захопити понад 11 300 квадратних кілометрів неокупованої Донецької області (понад 42 відсотки від загальної площі Донецької області) до березня.

Передчасна кульмінація російського наступу до квітня може створити сприятливі умови для українських військ. Вони зможуть скористатися ними у власному контрнаступі наприкінці весни або влітку 2023 року після залучення західних танкових поставок, йдеться в аналітичному звіті.

Інші ключові висновки ISW щодо війни в Україні: Російська влада заблокувала мобільний інтернет в окупованій Луганській області, ймовірно, посилюючи оперативну безпеку для приховування нових розгортань російських військ у Луганській області. Міністр оборони України Олексій Резніков припустив, що російські війська мобілізували значно більше особового складу для наступу. Російські посадовці продовжують намагатися представити війну в Україні як загрозу для російської аудиторії, щоб створити інформаційні передумови для затяжної війни та зберегти внутрішню підтримку для продовження військових дій. Однак ці зусилля з боку російських посадовців не досягають бажаного ефекту, який би мотивував росіян брати участь у війні. Російські та українські джерела припускають, що російські війська, можливо, готують наступальні дії в районі Сватового. Російські війська посилили наземні атаки в районі Кремінної 2 лютого. Російські війська продовжили наземні обстріли на північний схід і південний захід від Бахмута. Російське керівництво, ймовірно, намагається підготувати дисциплінарний апарат російської армії до напливу мобілізованих. Російські силовики та окупаційна влада продовжують заарештовувати кримських татар за звинуваченнями у зв'язках з екстремістськими рухами, забороненими в Росії. Російські суб'єкти федерації та окупаційна влада продовжують оголошувати меценатські програми для підтримки інфраструктурних проектів на окупованих територіях. Що відомо про можливість повторного наступу РФ на Україну

13 грудня 2022-го міністр закордонних справ Дмитро Кулеба під час брифінгу заявив, що російські війська можуть спробувати здійснити масштабний наступ на Україну у січні-лютому 2023 року. За його словами, про це може свідчити підготовка російських призовників, перекидання техніки та низка інших ознак.

Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний також зазначив, що у нього немає сумнівів, що "військові РФ знову підуть на Київ". За його словами, стратегічне завдання України — підготуватися до загострення війни, яке може статися наприкінці січня, або навесні. При цьому Росія може розпочати наступ на українську столицю з Білорусі. Міністр оборони України Олексій Резніков також заявив про те, що Росія може готувати новий широкомасштабний наступ, який, ймовірно, відбудеться у лютому 2023 року.

19 грудня 2022 року Інститут вивчення війни (ISW) написав, що російське керівництво докладає зусиль, щоб реабілітуватись після своїх військових невдач та підготувати новий масштабний наступ на територію Україниу найближчі місяці; при цьому командувач Об'єднаними силами України Сергій Наєв припустив, що президент Росії Володимир Путін намагається домовитись із лідером білоруського режиму Олександром Лукашенком про ширшу участь білоруських сил в імовірному вторгненні. Аналітики зазначили, що Путін може віддати наказ про відновлення великомасштабних наступальних операцій цієї зими, однак закликали не переоцінювати спроможності російських чи об'єднаних російсько-білоруських сил для їхнього успішного проведення.

24 грудня ISW заявив, що принаймні з жовтня 2022 року Москва готує умови для повторного вторгнення на північ України і, можливо, нового наступу на Київ. Аналітики зазначили, що ця підготовка могла бути російською інформаційною операцією або відображати фактичні наміри президента Путіна. За оцінками ISW, відновлення широкомасштабного російського вторгнення з Білорусі цієї зими малоймовірне, але це можливість, яку слід сприймати серйозно.

Водночас 4 січня 2023 року керівник Головного управління розвідки Кирило Буданов в інтерв'ю ABC News розповів, що Україна планує на весну великий наступ, а найзапекліші бої очікуються у березні.

8 січня представник Головного управління розвідки Міністерства оборони Вадим Скібіцький в інтерв'ю The Guardian заявив, що Росія планує мобілізувати до війська від 300 до 500 тисяч людей для проведення наступальних операцій на сході та півдні України навесні та влітку 2023 року. На його думку, призовники знадобляться для низки російських наступальних операцій навесні та влітку 2023 року у Донецькій та Харківській областях, а також, можливо, на Запоріжжі. При цьому на Херсонщині та у Криму війська РФ вестимуть оборону.

9 січня представник ГУР Міноборони України Андрій Черняк у коментарі Суспільному заявив, що Росія планує чергову хвилю мобілізації і наступ з метою захоплення нових українських територій, а 12 січня Начальник Головного оперативного управління Генерального штабу Збройних сил України, бригадний генерал Олексій Громов повідомив, що російські збройні формування посилюють тиск на Сили оборони України на Донеччині. На його думку, водночас Росія може розпочати наступ на лівобережній частині Запоріжжя.

27 січня в інтерв’ю Радіо Свобода секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов висловив припущення, що Російська Федерація може розпочати новий масштабний наступ на Донеччині та Луганщині до 24 лютого цього року. Данілов підкреслив, що українська сторона має розуміння, на яких ділянках російські військові планують свій наступ — насамперед йдеться про Донбас. За його словами, також росіяни перевіряють обороноздатність українських військ на Запоріжжі.

31 січня Інститут вивчення війни заявив, що російське військово-політичне керівництво формує умови для проведення наступу у найближчі місяці. На думку аналітиків, імовірним напрямком удару стане Луганська область. Того ж дня Міноборони Великої Британії завило, що Росія почала концентрувати свої зусилля задля ймовірного штурму міст Павлівка та Вугледар Донецької області й може досягнути локальних успіхів.

Читайте також

У Києві розпочинається Саміт Україна-ЄС, Procter&Gamble внесли у список спонсорів війни. 345 день війни. Онлайн

Генштаб: росіяни наступають на чотирьох напрямках, загроза ракетних ударів — висока

Авіація Сил оборони завдала 4 удари по окупантах — Генштаб ЗСУ

Джерело