російську мову планували встановити як мову міжнаціонального спілкування у Молдові

Восени 2021 року кремль розробив стратегічний документ щодо перетворення Молдови на сателіт росії. Про це повідомляє видання "Проєкт" із посиланням на документ, який опинився у розпорядженні журналістів-розслідувачів, пише НВ.

За даними видання, документ "Стратегічні цілі російської федерації в Республіці Молдова" включав план потрапляння Молдови в повну залежність від москви до 2030 року.

кремль планував перетворити Молдову на сателіт москви – ЗМІ розкрили подробиці таємного

Він був розділений на три етапи – до 2022, 2025 та 2030 років, а також включав підривну діяльність рф у військово-політичній, торговельно-економічній та гуманітарній сферах.

Однією з цілей, які поставили розробники документа з адміністрації президента росії, є примус Молдови до вступу до ОДКБ та розширення участі в ЄАЕС.

Серед короткострокових цілей кремля:

  • нейтралізація будь-яких дій уряду республіки Молдова, спрямованих на усунення російської військової присутності у "придністров'ї";
  • створення мережі неурядових організацій, які просувають розвиток російсько-молдовських відносин;
  • відкриття генконсульства росії у столиці Гагаузії Комраті.

До 2025 року кремль пропонував сформувати серед еліти Молдови проросійські настрої шляхом "розширення дружніх москві політичних рухів". Паралельно росія мала забезпечити збереження у країні освіти російською мовою.

До 2030 року документ передбачає розширення участі Молдови в ЄАЕС, створення в республіці стійких груп російського впливу та врегулювання придністровського конфлікту на основі особливого статусу "придністров'я".

російську мову планували встановити як мову міжнаціонального спілкування у Молдові.

Також передбачалося, що москва активно боротиметься з впливом на Молдову НАТО, ЄС, США, Туреччини та України.

Серед інструментів тиску на Кишинів розглядалася експлуатація залежності Молдови від російського імпорту насамперед від постачання газу.

Видання пише, що одним із розробників документа нібито був співробітник управління президента з прикордонної співпраці андрій вавілов. Близько десяти років він пропрацював у фсб, а 2007 року перейшов до фонду російського диктатора владіміра путіна "русскій мір", діяльністю якого було поширення російської мови та культури за кордоном. У 2011 році вавілов перейшов в АП, де протягом усього цього часу займався Молдовою.

Ще один автор стратегії – заступник начальника управління президента з міжрегіональних та культурних зв'язків із закордонними країнами віктор лисенко, який перебуває у прямому підпорядкуванні Козака. За даними співрозмовників видання, він регулярно зідзвонюється з генералом фсб дмитром мілютіним, який займається молдовським напрямом з боку спецслужб.

Як повідомляв 5.UA, президент України Володимир Зеленський заявляв, що москва розглядає можливість здійснити державний переворот у Молдові, захопити аеропорт у Кишиневі та перекидати через нього своїх військових. Пізніше це підтвердив новий прем'єр-міністр країни Дорін Речан.

Згодом президентка Молдови Майя Санду заявила, що росія планує здійснити в Молдові держпереворот із захопленням заручників. 

Голова молдовської Служби інформаційної безпеки Олександру Мустяце стверджував, що Росія може розпочати наступ на Молдову вже на початку 2023 року.

У МЗС Польщі говорили, що Польща, країни Балтії та Молдова – у списку цілей Кремля, але найближчим часом нового російського нападу не буде.

Нагадаємо, на саміті ЄС президент Володимир Зеленський заявив, що українська розвідка перехопила плани кремля щодо взяття під контроль Молдови. А в грудні спецслужба країни заявила, що росія може напасти на Молдову у 2023 році.

Дивіться також відео на тему: Зеленський: "російські ракети у Молдові та Румунії – черговий доказ того, що терор не знає меж

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

  • Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело