За даними ZN.UA, СБУ відкрила кримінальне провадження, однак правоохоронці не пішли далі – ні підозр, ні арештів

У розслідуванні засновника проєкту "Наші гроші" Юрія Ніколова  мовиться, що Міністерство енергетики під час опалювального сезону продавало вугілля з державних шахт приватним покупцям за заниженою ціною, при цьому державні ТЕС були змушені купувати вугілля втридорога. Про це повідомляє видання ZN.UA.

Він зазначає, що приватні компанії отримували державне вугілля з неймовірною знижкою до 50% від ринкової ціни. Журналіст також повідомив, що за цією корупційною схемою відкрите кримінальне провадження і навіть відбулися обшуки, але влада вирішила зам'яти цей скандал.

Розслідування ЗМІ: державне вугілля продавали дешево

"Ця схема продажу виявилася настільки болючою для Офісу президента, що СБУ відкрила кримінальне провадження і на початку березня провела обшуки в низки представників Міненерго. Але публічною історія не стала, хоча вона, безумовно, заслуговує на увагу", – написав Ніколов.

За даними джерела ZN.UA у фіскальній службі, спочатку були відвантаження за ціною від 1900 грн за тону. Але наприкінці серпня "Укрвугілля" підвищило ціну до 4330 грн. Утім, напередодні опалювального сезону ціни вугілля зросли ще більше. У Європі був панічний попит на паливо, Україна навіть зі своїх малих резервів відправила у Польщу 100 тис. тон для підтримки союзників.

У виданні зазначається, що відтак ринкова ціна вугілля в Україні була значно вищою від державних 4330 грн. Зокрема, цементні заводи, для яких вугілля є основою виробничого процесу, купували його по 6000-9000 грн за тонну. На дрібногуртовому ринку ціни були ще більш жахаюими: 11 500 грн для військових Житомирської області у вересні, 14 000 грн – для котельних у школах Арциза на Одещині.

У цей час ПрАТ "Дікергофф цемент Україна" у період з кінця серпня по кінець жовтня придбало газового вугілля марки "Г" на 90 млн грн. З них 48 млн грн припало на постачання по 3700-4800 грн за тонну від посередників, через яких проходило і вугілля з державних шахт не за ринковою ціною, а по 1800-4500 грн за тонну", – мовиться в повідомленні.

"Кінцевим власником українського заводу "Дікергофф" є італійська компанія Buzzi Unicem. У березні НАЗК внесло її до переліку міжнародних спонсорів війни за продовження роботи в росії", – мовиться у ЗМІ.

У виданні зазначили, що при цьому в Україні орієнтовна "економія" компанії на тонні вугілля завдяки частці дешевшого державного коливалася від 800 до 1100 грн.

Як стало відомо ЗМІ, після завершення періоду "розпродажів" вугілля "наліво" директор ДП "Укрвугілля" Віталій Зюзько звільнився із займаної посади, звільнився і керівник "Добропіллявугілля-видобутку" Олег Водоп'янов.

За даними ZN.UA, СБУ відкрила кримінальне провадження. На початку березня відбулися обшуки, однак правоохоронці не пішли далі – ні підозр, ні арештів.

"За нашими даними, гробова мовчанка Банкової та контрольованих нею чекістів пов'язана саме з тим, що це є не історією боротьби з корупцією, а боротьбою різних груп впливу в оточенні міністра енергетики Германа Галущенка", – написав Ніколов.

Журналіст зазначив, що "бенефіціаром обшуків" став радник міністра Ігор Миронюк, який є людиною з оточення державного зрадника Андрія Деркача.

"Ігор Миронюк був помічником депутата Андрія Деркача з 2002-го по 2012 рік і при януковичі став заступником голови Фонду держмайна. Син Миронюка Артур останніми роками працював у відділі координування проєктів технічної допомоги "Енергоатому", займався проєктами, пов’язаними з міжнародними донорами України. А брат Миронюка Дмитро очолював апарат скандального Окружного адмінсуду Києва", – мовиться в повідомленні.

Як відомо, нинішнього міністра енергетики Германа Галущенка теж пов'язують у ЗМі із підсанкційним у США Андрієм Деркачем.

"Галущенко працював директором із правового забезпечення "Енергоатому", коли компанію очолював Микита Константінов. У свою чергу, Константінов був віцепрезидентом НАЕК у 2005-2006 роках, коли держкомпанію очолював Андрій Деркач, який закінчив школу КДБ-ФСБ ще в 90-х і всі ці роки працював на російську розвідку", – розповіли в повідомленні.

Після Революції Гідності 2014 року Константінов утік з України та пішов працювати у "росенергоатом". А от Германа Галущенка, попри його скандальні зв'язки, у 2020 році знову призначили головою НАЕК "Енергоатом", а у 2021 році – міністром енергетики, зазначив журналіст.

Нагадаємо, ЦПК про нового директора НАБУ: людина з нульовим досвідом розслідування корупції та зв'язками із заступником Єрмака.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Дивіться також відео за темою: 

всі митні й податкові корупційні схеми породжуються в комітетах влади – політолог.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело