Лідер Китаю Сі Цзіньпін на зустрічі з Володимиром Путіним заявив, що КНР та Росія мають мати тісні відносини, а президент РФ сказав, що ознайомився з китайським "мирним планом" щодо України та готовий його обговорити. Про це повідомляє кореспондент Суспільного.

За словами Сі, Китай приділяє велику увагу розвитку китайсько-російських відносин, оскільки в цьому є "історична логіка".

"Ми з вами є найбільшими країнами-сусідами, ми з вами є партнерами всеосяжної стратегічної взаємодії співробітництва, і саме цей статус визначає те, що між нашими країнами мають бути тісні взаємини", — сказав він.

Китайський лідер також заявив, що за останні роки, влада Росії домоглася значних успіхів у процвітанні країни.

Путін своєю чергою також відзначив "колосальний ривок" Китаю у своєму розвитку.

"У всьому світі це викликає непідробний інтерес і ми навіть вам трохи заздримо. У Китаї створено вельми ефективну систему розвитку економіки та управління держави. Вона набагато ефективніша, ніж в інших країнах", — сказав він.

Президент РФ також зазначив, що у Кремлі уважно ознайомилися з "пропозиціями щодо врегулювання гострої кризи в Україні".

"Звичайно, у нас буде можливість обговорити це питання. Знаємо, що ви виходите з принципів справедливості та дотримання основоположних положень міжнародного права. Ви також у курсі, що ми завжди відкриті для переговорного процесу, обговоримо всі ці питання, зокрема вашу ініціативу, до якої ми ставимося безумовно з повагою", — сказав Путін.

Читайте також: Китай пропонує "негайно припинити вогонь" в Україні всупереч Статуту ООН – Білий дім

Останніми десятиліттями у відносинах Китаю та Росії відбувалося поступове зближення — зростали обсяги торгівлі, зокрема і зброєю, з 2005-го відбувалися регулярні спільні військові навчання, укладалися договори про добросусідство. Водночас у Кремлі остерігалися експансії Китаю на російський Далекий Схід і переймалися, що КНР може копіювати певні військові технології. Тому Росія відмовлялась передавати Пекіну, наприклад, свої системи протиракетної оборони С-400 і винищувачі СУ-35.

Так було до 2014 року — поки РФ не анексувала Крим і не опинилася у певній ізоляції. Кремлю треба було шукати альтернативи західним ринкам. Хоча Китай не схвалив незаконну анексію українського півострова, це його співпраці з Росією не завадило. Більше про відносини Китаю та Росії та чи зближуються країни під час повномасштабної війни — читайте тут.

Що відомо про візит Сі Цзіньпіна до Москви

Голова Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін 20 березня, близько 12:00 за київським часом, прилетів до Москви на зустріч з президентом Росії Володимиром Путіним.

Це перший візит закордонного лідера до Володимира Путіна після того, як Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента Росії, який є підозрюваним у незаконному примусовому переміщенні українських дітей.

Раніше Міністерство закордонних справ Китаю закликало Міжнародний кримінальний суд зайняти "справедливу позицію", коментуючи ордер на арешт Путіна.

Китай і війна Росії проти України

Китай не засудив Росію за повномасштабне вторгнення в Україну.

Китайська влада обережно коментує війну: з одного боку, вони не підтримали Росію, коли ООН голосувала за резолюцію із засудженням вторгнення РФ в Україну, але з іншого — не стали виступати проти вторгнення. Також Китай неодноразово закликав влади України і РФ до мирного врегулювання конфлікту.

На річницю вторгнення РФ в Україну 24 лютого у Китаї оприлюднили "мирний план" щодо війни в Україні. КНР закликає поважати суверенітет всіх країн, відмовитися від “менталітету холодної війни”, припинити воєнні дії та сісти за стіл переговорів. Також там виступили за припинення "односторонніх санкцій". Всього до китайського мирного плану увійшли 12 пунктів.

25 лютого CNN із посиланням на джерела, пов’язані з американською розвідкою повідомив, що Китай розглядає можливість відправлення зброї до Росії для використання у війні проти України.

Читайте також

Сі Цзіньпін не захоче постачати зброю РФ — радник Залужного

Перший крок до Гааги. Головні питання про ордер на арешт Путіна і чому це — справді історичне рішення

Джерело