Росіяни, які всиновлюють українських дітей, які були незаконно вивезені до Росії, будуть за це відповідати у судовому порядку. Про це заявила віце-прем’єрка, міністерка з питань реінтеграції ТОТ Ірина Верещук в ефірі телемарафону "Єдині новини".

Верещук пояснила, що міжнародні та українські слідчі органи мають прізвища так званих усиновителів і опікунів викрадених українських дітей.

"Нагадую, тим людям, які всиновлюють, особливо, наших українських сиріт, які були незаконно вивезені до Росії, що вони будуть відповідати. На Нюрнберзькому процесі нацистів притягали до відповідальності за те, що вони незаконно перемістили саме єврейських дітей. І це був один з перших судових процесів, коли вони понесли реальну відповідальність", — заявила Верещук.

Вона додала, що судові органи будуть встановлювати ступінь відповідальністі причетних до незаконного вивезення дітей. За словами Верещук, це точно кримінальна відповідальність, яка передбачає реальні строки покарання.

Верещук розповіла, якою буде відповідальність для росіян за депортацію українських дітей "Це в'язниця, яка чекає всіх без винятку — не тільки Путін та Львову-Бєлову, а всіх, хто долучалися. До прикладу, керівники їхніх регіонів, які всі залучені зараз, які сприяють незаконному вивезенню, а потім усиновленню наших українських сиріт. Та ті громадяни Росії, які роблять такі кроки, теж будуть на лаві підсудних", — наголосила посадовиця.

Вона зазначила, що Україна пропонує свій механізм повернення дітей.

"Ми пропонуємо приїхати в будь-яку європейську країну, наприклад в Нарву в Естонії, де є кордон з РФ. Разом за посередництва міжнародних організацій, або ЮНІСЕФ, або МКЧХ, будь-якої організації ООН. Ми готові приїхати на кордон забрати усіх наших українських сиріт", — сказала Верещук. Читайте також: Хлопця депортували до РФ. Підліток з окупованого Лисичанська звернувся до поліції Луганщини Ордер на арешт Путіна за вивезення дітей

17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента РФ Путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей. Якщо вони виїдуть за територію Росії в країни, які є учасниками МКС та ратифікували Римський статут, їх повинні заарештувати та передати до суду, повідомив генпрокурор України Костін.

Речниця російського МЗС Захарова заявила, що ордер МКС на арешт Путіна «не матиме для Росії жодного значення», адже країна не є учасницею Римського статуту та не зобов'язана дотримуватися рішень МКС.

Поки Путіна та Львову-Бєлову не арештують, МКС не може проводити судові засідання, повідомивСуспільному речник суду Фаді Ель Абдалла. За його словами, Україна може вимагати їхнього арешту на території 123 країн, які визнають рішення МКС. Розслідування триває за запитом та матеріалами України.

МКС може притягти вище керівництво Росії до відповідальності за три види порушень міжнародного права: воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид. Депортація дітей, щодо якої видали ордер на арешт Путіна, підпадає під перший пункт.

Водночас МКС не може засудити за злочин агресії — факт нападу Росії на Україну. Оскільки ані Україна, ані Росія не ратифікували основоположний документ суду — Римський статут. Аби засудити РФ та Путіна за факт нападу, потрібно створити спеціальний трибунал.

Україна працює над створенням спеціального трибуналу для покарання керівництва РФ за злочини в Україні не тільки з початку повномасштабної війни, а з початку агресії 2014 року.

Читайте також

Перший крок до Гааги. Головні питання про ордер на арешт Путіна і чому це — справді історичне рішення

Джерело