Що ви знаєте про імунітет? Що хворіли скарлатиною, тому вдруге не заразитеся? Що важливо робити щеплення дітям за графіком, а в разі застуди корисно пити чай із лимоном? Зазвичай це максимум знань пересічної людини. Все інше здебільшого – або перекручені дані, або взагалі народна міфотворчість.

Це має знати кожен: Лікар назвав 6 міфів про імунітет

Знайти правду в цих запитаннях та розвіяти міфи про імунітет пропонує кандидат медичних наук, перший ейджменеджер України, засновник і головний лікар клубної клініки з керування віком AM System, голова Global Age Management Academy, керівник гуманітарного проєкту UAHEALTHSUPPORT та соціального проєкту GAMA Consulting Євген Шагов.

Міф 1. Чи схильна людина до хвороб – питання генетики, і на це не вплинути

Звісно, є генетичні хвороби і багато чого визначається ДНК. Та чи будете ви часто хворіти і навіть вірогідність тієї ж онкології набагато більше залежать від ваших звичок, харчування та способу життя. І на це можна (і потрібно) впливати.

Міф 2. Імунітет або є, або нема. Від переохолодження чи нервів він не постраждає

Імунітет не є статичною системою та залежить від багатьох чинників. Гормональний збій, недостатнє харчування, відсутність сну, хронічний стрес суттєво знижують імунітет. І так, якщо не дбати про власне здоров’я, навіть звичайне “продуло” та “перемерз” стають достатніми тригерами для постійних застуд.

Міф 3. Йогурти посилюють імунітет

Кисломолочні продукти допомагають підтримувати здоровий мікробіом, який є запорукою імунітету. Але обираючи між відмовою від молочних продуктів і солодким йогуртом, який є ідеальним раціоном для патогенної мікрофлори та причиною коливань рівня цукру в крові, краще обрати перше. Користь буде лише від кефіру та йогурту без наповнювача, а найкраще підтримають мікрофлору кишківника все ж квашена капуста і зелений салат.

Міф 4. Найгірше для імунітету – антибіотики, а найкраще – імуномодулятори

Антибіотики через надмірне споживання без призначення дійсно роблять деякі “погані мікроби” ще небезпечнішими для нас – вони стають резистентними. В інших випадках це чудовий винахід людства. І імунітетові вони не загрожують. Так само, як і імуномодулятори йому не допомагають. Справжні імуномодулювальні засоби – це буквально кілька специфічних препаратів, що використовують у разі СНІДу чи пересадження органів. Все інше – “фуфломіцини”, які ні на що не впливають.

Міф 5. Вітаміни підвищують імунітет

Немає вітамінів, що роблять людей здоровішими. Навіть суперпотужний антиоксидант вітамін С. Якщо у людини низький імунітет через анемію та гіпотиреоз, аскорбінова кислота йому не допоможе. А от якщо у вас дефіцит вітаміну С та цинку – їх компенсація, безумовно, покращить захисні властивості організму. Люди плутають твердження “вітаміни підвищують імунітет” та “нестача вітамінів знижує імунітет”. Здоров’я залежить від достатньої кількості мікроелементів – це так. Але просто пити абищо з вітамінів не можна. Треба усувати саме свої дефіцити, тоді користь буде відчутна.

Міф 6. З віком імунітет погіршується

Джерело