Коли готувалася публікація про галицьке коріння відомого українського дитячого письменника Всеволода Нестайка, інформації було обмаль, та й те, що здебільшого пропонував дядько «гугл», за винятком кількох невеликих інтерв’ю самого письменника. Ні родинних фотографій, ні ґрунтовного матеріалу. Єдине, що було, так це бажання розповісти про цей маловідомий факт у біографії Всеволода Нестайка, серце якого перестало битися дев’ять років тому. І тут доля звела з чудовою людиною – директором Бучацького краєзнавчого музею Ларисою Легкою, яка і пролила світло в кінці тунелю – надала унікальні світлини та безцінний матеріал, пише «Галицький кореспондент».

Незвідана Городенківщина: покутське коріння родини письменника Нестайка
Всеволод Зиновійович Нестайко

Культурно-освітня праця діда

Отож прапрадід, прадід і дід Всеволода Нестайка про батьковій лінії були греко-католицькими священниками. Теодор Нестайко був парохом Отинії, о. Порфирій – парохом села Скопівка, що на Коломийщині (де й донині зберігається його могила), а дід Денис (Діонизій) Нестайко – багаторічним парохом Бучача, бучацьким деканом УГКЦ та відомим громадським діячем.

Але розпочинав свій священичий шлях Денис Нестайко саме на Городенківщині, де й народилися його діти – Софія, Юліан та Зиновій. Після висвячення о. Денис був сотрудником у селі Серафинці. Тут 1885 року народилася донька Софія. Ось її спогади: «Це досить цікаве село. Національно-свідоме, люди здорові й гарні. Ще з минулих воєн багато в тім селі залишилося турецького елементу. Ще за мого дитинства, пам’ятаю, багато мужчин і жінок носили на головах турецькі фези червоного кольору. А жінки поверх тих фезів носили ще й білі намітки».

Незвідана Городенківщина: покутське коріння родини письменника Нестайка

Відтак Дениса Нестайка як пароха перевели служити до Чернелиці (на той час містечко), де народилися два його сини – Юліан і Зиновій (батько Всеволода Нестайка). О. Денис започаткував у Чернелиці культурно-освітню працю – заложив Читальню Просвіти, Братство тверезості й церковний хор, який сам навчав. Також багато уваги приділяв вихованню дітей та молоді.

Ось якими спогадами поділився уродженець Чернелиці Василь Трачук в альманасі «Городенківщина»: «Першою подією, що закарбувалась у моїй пам’яті, була будова читального дому в Чернелиці. Товариство «Читальня Просвіти» було засноване за почином місцевого пароха о. Дионізія Нестайка. Це була перша Читальня на цілу округу Чернелиці, до якої тяготіли довколишні села: Хмелівка (нині Хмелева), Копачинці, Кунисівці, Вільховець (нині Вільхівці), Корнів, Репужинці, Дубки, а частинно Семенівка, Раковець, Далешева (нині Далешове) і Колінки. Пізніше культурно-освітню роботу о. Нестайка продовжив о. Володислав Добрянський». Можливо, о. Денис заснував Читальню Просвіти і в Серафинцях, адже ця Читальня на Городенківщині була однією із найстарших – приблизно з 1880 року, а церковний хор засновано в 1884 році.  

Батько загинув у Сибірі

Вже у Бучачі, що на Тернопільщині, восени 1918 р. в будинку Дениса Нестайка вирішувались питання переходу влади у місті та повіті від австрійців до представників ЗУНР. Також після заборони польським окупаційним урядом в 1924 р. діяльності «Пласту» надавав свій помешкання для таємних занять членам цієї організації.

Незвідана Городенківщина: покутське коріння родини письменника Нестайка
о. Денис Нестайко з дітьми, що відвідували дитячу захоронку (садок) при монастирі оо. Василіян у м. Бучач, 1914 рік

З вибухом Першої світової війни Юліан та Зиновій Нестайки вступили до лав Січового Стрілецтва, а пізніше воювали у складі Української Галицької армії. З переходом УГА за Збруч Юліан та Зиновій брали участь у боях проти більшовиків. На жаль, через спалах епідемічного висипного тифу Юліан Нестайко у 1920 році помер у місті Бершадь (Вінницька область).

Під час Першої світової війни майбутні батьки Всеволода Нестайка опинилися по різні сторони фронту. Батько Зиновій – боєць Української Галицької армії, мама Марія – викладач російської словесності й сестра милосердя в Російській імператорській армії. Після завершення визвольних змагань Зиновій переїхав з Галичини до УСРР. Працював на цукровому заводі у Проскурові (нині — м. Хмельницький). Та як це часто бувало у страшні 1930-і роки хтось доніс, що Зиновій Нестайко був січовим стрільцем. За ним, звісно, прийшли й більше маленький Всеволод батька не бачив. Його вивезли на Колиму в Сибір, де й загинув.

Через 55 років письменник зізнається: «Для мене тато змалку був уособленням таємничості і чекання. Я не вірив, що він загинув. Я був певен, що він продовжує виконувати державну справу, але настільки відповідальну й таємничу, що про це не повинні знати, навіть дружина й діти…».

Незвідана Городенківщина: покутське коріння родини письменника Нестайка
Сини о. Дениса Нестайка Юліан та Зиновій

Знати мову батька

Мама Марія, рятуючись від голоду, зважується на переїзд до Києва. Хоча сама була російськомовною, принципово віддає сина в українську школу, сказавши: «Ти мусиш знати мову свого тата». В Києві і сформувався Всеволод Нестайко, як письменник.

Щодо тітки письменника Софії Нестайко вона у 1904 році вийшла заміж за священника Євстахія Барановського й спершу оселилися в Галичі. Тут народився їх перший син Роман. Відтак у 1921 році переїхали до Рукомиша, поблизу Бучача. Як згадувала Софія Барановська, тут вони пережили свої найкращі та спокійні часи до початку Другої світової війни. Називала село Рукомиш «малим раєм». З часом родина Барановських опинилася у німецьких таборах. Пізніше вдалося виїхати до Америки. Та не всім. Чоловік Євстахій помер у Німеччині, а діти роз’їхалися по світу. Ось які красномовні, але водночас трагічні слова пізніше напише жінка: «Так розділити народи, родини залізною заслоною потрапить лише московське, тверде, лихе, злобне серце азіята». І з цим важко не погодитись.

Юлія МАРЦІНІВ  

Незвідана Городенківщина: покутське коріння родини письменника Нестайка Незвідана Городенківщина: покутське коріння родини письменника Нестайка

Як ми повідомляли раніше, «Галицький кореспондент» розпочав своєрідне «полювання» на стародруки Городенківщини. Перший наш матеріал – Незвідана Городенківщина: одне з найдавніших Євангеліє зберігається у Чернелиці

Другий матеріал – Незвідана Городенківщина: Поточище – перше село в Україні, де постав пам’ятник Каменяреві – Івану Франку

Третій матеріал – Незвідана Городенківщина: перша приватна школа була відкрита в Рашкові

Джерело