Виставку "Князівни і княгині" відкрили у Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї. Це частина великого міжнародного проєкту "Ляльки мандрують світом", розповіла Суспільному заступниця директора музею Тетяна Смолій. За її словами, організаторки проєкту - представниці української діаспори у Німеччині та Норвегії.

"Мені подобається колір: вона вся біла, і це якось зі словом "святість" дуже близько", - так розповідає про ляльку, котра сподобалася найбільше, відвідувачка виставки Лариса Кравченко. Жінка - переселенка з Бучі, рік живе у Хмельницькому, але вперше прийшла до краєзнавчого музею.

"Це сторінки нашої української історії, надзвичайно цікаво подивиться ці вбрання, тому що тільки в книжках читала, але не бачила вживу", - каже жінка.

Ляльок, прототипом яких є княгиня Ольга, в експозиції найбільше – 18. Одну з них виготовила мисткиня з Бразилії, каже завідувачка науково-методичного відділу Наталя Мовчан: "Я думаю, що вона ретельно вивчала історію і вивчала зображення княгині Ольги. Тому що, якщо подивитися на всіх інших княгинь Ольг, вони також так зображені, з православним хрестом, що говорить про те, що вона мала православну віру".

Поруч із княгинями – князівни, доньки Ярослава Мудрого. Усі 70 ляльок – авторські. Їх виготовили 40 майстринь з різних куточків світу та України, розповідає Наталя Мовчан. За її словами, перед тим, як взятися за виготовлення ляльок, мисткині досліджували історичні матеріали щодо їх прототипів.

"В одній ляльці втілений образ Гальшки Островської. Це досить відома постать, особливо на Хмельниччині, оскільки Острозькі в період середньовіччя володіли містами Нетішин та Старокостянтинів, родина їх була надзвичайно заможна. Гальшка Островська була завидною нареченою свого часу, багато відомих людей тоді хотіли одружитися з нею. І, мабуть, саме це зіграло з нею злий жарт долі, тому що особистого щастя вона так і не мала. Ось саме цю ляльку створила майстриня з Хмельницького Олеся Дацькова", - каже Наталя Мовчан.

Виставка "Князівни і княгині" мандрує Україною понад рік, каже заступниця директора Хмельницького обласного краєзнавчого музею Тетяна Смолій. За її словами, це частина міжнародного великого проекту "Ляльки мандрують світом", який створювався ще до війни: "Організатори - українки, які живуть закордоном. В проєкті беруть участь майстрині зі всієї України та світу, зокрема, тут є роботи з Норвегії, Німеччини, Бразилії. Українки з діаспори також переймаються відтворенням всього українського. Вони досліджують історію, свторюють свої вироби і передають в Україну".

Виставка діятиме впродовж місяця.

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram та Facebook.

Джерело