Деокуповані землі Чернігівщини сапери розміновують понад рік – досі заміновані 25 тисяч квадратних кілометрів

Від початку війни сапери знешкодили пів мільйона вибухонебезпечних предметів. Але третина України досі залишається замінованою. Найбільш забрудненими нині є Харківська та Херсонська області, а також територія Донбасу. Сапери працюють цілодобово, щоб оперативно знешкодити небезпечні подарунки, які залишила путінська армія на наших землях – ворожі міни та артснаряди повсюди. Люди не можуть повернутися додому в нині деокуповані населені пункти, а аграрії засівати поля. Що потрібно Україні, щоб якнайшвидше розмінувати наші землі, дізнавалася кореспондентка "5 каналу" Марта Шикула.

Село Ягідне на Чернігівщині: окупаційні війська увійшли до населеного пункту 3 березня і пробули тут майже місяць. Вони знищили більшість будинків Ягідного, а втікаючи з села, залишили після себе багато небезпечних подарунків.

Сапери працюють цілодобово: скільки ще небезпечних подарунків від путінської армії на наших землях – сюжет (Відео)

"Під час окупації Чернігівської області російськими військами та міста Чернігова, російські окупаційні війська зайшли на територію ось цього господарського підприємства – використовували ангари і гаражі під склади з боєприпасами", – розповів заступник командира інженерно-саперної роти Держспецтрансслужби МОУ Павло Вачан.

Щоб потрапити на місце, де господарювали рашисти, військові одягали знімальній групі "5 каналу" бронежилети та каски. Бо кожен клаптик землі тут вибухонебезпечний.

"Під час вибуху деякі артилерійські боєприпаси реактивні, снаряди здетонували, їх ударною хвилею розкинуло по всій території, тобто десь приблизно метрів на 500, тут повністю по всій цій території знаходяться у нас вибухонебезпечні предмети", – додав Павло Вачан.

Деокуповані землі Чернігівщини сапери розміновують понад рік. Тут досі заміновані 25 тисяч квадратних кілометрів. Після того як ЗСУ випровадили звідси рашистів, заліза лишилося чимало.

Сапери тут працюють щодня. На території знищеного сільськогосподарського підприємства проводять візуальний огляд. Із металошукачем тут працювати не діло, бо у залізі буквально все.

"Зараз воно вже не здетонує, бо повідкручували зривники і будемо зараз виносити в безпечне місце, саме тут вже десь близько півтисячі точно знайшли", – зазначив водолаз-сапер Держспецтрансслужби МОУ Юрій Радченко.

Розміновують на Чернігівщині і поля. З вигляду це безпечна галявина, а насправді – мінне поле. Сапер каже, під ногами – протитанкові міни. Але, щоб дістати боєприпас з-під землі, треба підготуватися.

"Під міною може бути сюрприз – може бути граната під міною. Ставиться під міну граната висмикується кільце міну підняв і підірвався", – розповідають сапери.

Дивіться також відео: рАШИСТИ вбивали тварин! Харківський екопарк розмінували та планують відкрити вже 1 червня.

Південь України: земля, яка славиться своєю врожайністю, нині встелена небезпечним залізяччям.

Нині Україну можна впевнено назвати найзамінованішою країною світу. Від початку війни сапери знешкодили пів мільйона вибухонебезпечних предметів. Але третина України досі забруднена російським залізяччям. Протитанкові міни й артснаряди повсюди. На полях, у лісах, морях та річках.

"Напевно після Другої світової війни, це найбільш забруднена територія в Європі, та мабуть і у всьому світі", – наголосив заступник міністра оборони України Олександр Павлюк.

Найбільш вибухонебезпечною залишаються Чернігівщина, Харківщина та Херсонська область. Не враховуючи землі Донбасу – нині там проводять лише бойове розмінування, щоб військові могли виконувати свої завдання.

Попри постійні обстріли, нині над розмінуванням України працюють тисячі саперів та десятки спецмашин. Для розмінування вже залучено $16 млн міжнародної допомоги. Але цього надто мало, щоб швидко очистити землю від небезпечних предметів.

"Темпи розмінування досить такі великі, але не ті що нам потрібні, тому що запросів дуже багато. Всі хочуть повертатися до нормального життя. Ми вивчаємо, найбільш, перспективний досвід, можливості застосування техніки, дронів. Ми приступили до підготовки саперів і створюємо додаткові підрозділи, батальйони розмінування, буде вісім батальйонів і буде біля 1000 груп розмінування", – заявив Олександр Павлюк.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Саперів нині посилено готують у навчальних центрах Міноборони, також українські демінери навчаються за кордоном. До команди фахівців доєднуються і цивільні, які можуть допомагати у пошуку небезпечних предметів. Це гуманітарне розмінування на визволених територіях.

Уся інформація про розмінування надходить до координаційного центру Міноборони. Тут військові онлайн моніторять роботу саперів та стан мінної безпеки. І вирішують, куди направляти групи.

Нині розміновують Україну не лише сапери міноборони – смертельне залізяччя рашистів знищують і підрозділи ДСНС, Нацполіції, ЗСУ, а також неурядові іноземні організації. Коли розмінують Україну, відповіді немає, але на це точно потрібно десятки років, якщо не сотні.

Марта Шикула, Микола Довгий, "5 канал".

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

  • Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

 

Джерело