Візит Лі до Москви був запланований на п'ятницю 26 травня

Спецпредставник уряду Китаю Лі Хуей, імовірно, намагався переконати європейських співрозмовників, що їм слід закликати до припинення вогню в Україні, визнавши за росією окуповані українські території. Як пише "УП" з посиланням на The Wall Street Journal, про це повідомили західні чиновники, ознайомлені з ходом переговорів Лі Хуея в Європі.

"Китайський посол, направлений для просування мирного плану Пекіна щодо України, надіслав чіткий сигнал: союзники США в Європі повинні відстоювати свою незалежність і закликати до негайного припинення вогню, залишивши росії у володінні ті частини її меншого сусіда, які вона зараз окупує, вважають західні чиновники, знайомі з ходом переговорів у столицях по всьому континенту", - пише видання.

Лі Хуей закликав Європу підримати негайне припинення вогню в Україні й залишити росії окуповані території

Дипломат Лі Хуей у травні відвідав Київ, Варшаву, Берлін, Париж і Брюссель, закликав уряди країн розглядати Китай як економічну альтернативу Вашингтону і заявив, що вони мають діяти швидко задля закінчення конфлікту між росією і Україною, перш ніж він пошириться, кажуть чиновники.

Візит Лі до Москви був запланований на п'ятницю 26 травня. Але МЗС Китаю поки це не прокоментувало.

Західні чиновники важжають, що відкидати зусилля Пекіна зарано, але сумніваються, що Китай здатен стати чесним посередником у будь-яких переговорах, враховуючи його тісний зв'язок із москвою.

"Ми пояснили, що заморожування конфлікту не в інтересах міжнародної спільноти, якщо не буде виведення російських військ", – сказав дипломат, який розмовляв із Лі.

Як він сказав, Лі пояснили, що "неможливо розділити Європу і Америку", і що Європа й далі підтримуватиме Україну. Інший дипломат вважає, що Китай, імовірно, "випробовує єдність Заходу і намагається проявити ініціативу".

За словами іншого співрозмовника WSJ, Китай передусім зацікавлений у тому, щоб росія не програла війну і щоб москва утрималася від застосування ядерної зброї.

Лютнева Китайська мирна пропозиція з 12 пунктів закликає до припинення вогню і мирних переговорів. Першим пунктом декларації є "повага до суверенітету всіх країн", але вона не закликає росію до виводу військ з України.

У березні Сі Цзіньпін у москві зустрівся з путіним, говорячи про дружбу і "схожі цілі".

Адміністрація Байдена скептично ставиться до миротворчих намірів Пекіна через його тісні відносини з москвою. У березні Білий дім намагався запобігти заклику Пекіна до припинення вогню, а речник Адміністрації Байдена заявив, що це стане "фактично ратифікацією російського завоювання".

За даними видання, європейські дипломати під час зустрічей з Лі намагалися донести три ключові меседжі:

  • Китай повинен продовжувати чинити тиск на Росію, щоб вона не використовувала ядерну зброю,
  • не надавати військової допомоги Росії й засудити агресію Москви,
  • попросили Лі підтримати міжнародні зусилля з убезпечення ЗАЕС, окупованої росією.

Дипломати України, Польщі, Франції, Німеччини і Бельгі заявили, що вони тісно координували свої дії, щоб переконатися, що Лі отримав однаковий меседж від європейських союзників.

У Києві Лі Хуей заявив Володимиру Зеленському, що "панацеї для розв'язання кризи не існує, але всім сторонам необхідно починати з себе, будувати взаємну довіру і створювати умови для припинення війни і переговорів".

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Дивіться також відео за темою: Шольц застеріг Китай від постачання зброї росії.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело