На "Оствиці" у Рівному битимуться за городище і покажуть, як у Давній Русі випалювали кераміку. Ці та інші новації в рамках фестивалю прадавніх човнів, запланованого на 1 серпня, анонсував керівник клубу історичної реконструкції Юрій Ойцюсь.

Як відтворили піч

Керівник клубу історичної реконструкції "Оствиця" Юрій Ойцюсь продемонстрував Суспільному результат пробного випалу кераміки у двокамерній печі. Її відтворили за зразком давньоруської.

"Це з тої глини, що в нас була, такі глечики, це сковорода. Безпосередньо в цій печі воно робилося. Наше завдання було перевірити, чи піч дає таку температуру, щоб глина запікалася", – розповів керівник клубу Юрій Ойцюсь.

У Рівному на Оствиці покажуть як випалювали кераміку на Русі

Він уточнив: до нижньої камери печі завантажують дрова, розкладають вогонь, до верхньої камери ставлять посуд. Там він грітиметься майже добу. Цій справі у клубі тільки вчаться, – зазначив Юрій Ойцюсь.

Саму піч у парку історичної реконструкції "Городище Оствиця" рівняни відтворили під керівництвом київського археолога Андрія Оленича, який спеціалізується на гончарстві часів Київської Русі, – пояснив очільник клубу.

"Вони якраз випустили книгу "Князі та гончарі" і в рамках цього проєкту створювали піч. Зараз ми накриваємо її навісом, щоб її не розмивало", – сказав керівник.

Як відбувається процес встановлення даху розповів член клубу історичної реконструкції "Оствиця" Веніамін Лабяк.

"Найважче почати оці десять сантиметрів. Не дає щебінь нормально прокрутити землю. Свердлю дірки для того, щоб поставити стовпи, які лежать, і тоді на них буде кріпитися дах", – сказав Веніамін Лабяк.

Що буде поруч

Довкола реконструйованої печі планують облаштувати гончарний комплекс і відтворити процес виготовлення кераміки за зразком того, як це відбувалося в часи Давньої Русі.

"Тут буде менший будиночок гончаря, реконструкція, більший будиночок – для майстер-класів, щоб діти й дорослі приходили й вчилися. Будемо робити гончарне коло - давньоруське і більш сучасне. Також в цьому комплексі буде ще більша піч", – пояснив Юрій Ойцюсь.

Читайте також: У Рівному на Оствиці завершився турнір лучників

Ближче до озера й поруч із навісом для човнів облаштовують верф – майстерню з ремонту і виготовлення човнів, – пояснив Олег Петренко. Він курує роботу над цим об'єктом. І наразі тут залишилося доробити ворота й порівняти дах.

"Тобто реконструкція стародавніх човнів – ось тут, уже безпосередньо в нас на території, на Оствиці будемо відтворювати. Розміри верфі – дев'ять метрів довжини і невеличкі човни зможемо робити, а більші – поруч в навісі. Колоди для наступних наших об'єктів", – розповів майстер з обробки деревини Олег Петренко.

Він уточнив: планують звести й невеликий будиночок гончаря, розміром три на чотири метри, вхідну браму та місточок через рів.

Коли буде фестиваль

Верф і навіс над піччю для випалювання кераміки планують завершити до початку фестивалю прадавніх човнів, який має відбутися 1 серпня. На участь у ньому зголосилося понад 80 учасників з різних регіонів України.

"В програмі буде майже все те, що й минулого року. Додали ще лучний турнір, буде цікавіша бойова частина, ми хочемо відпрацювати стройову і різні маневри зі щитами, плануємо зробити захоплення городища теж, боївку", – сказав Юрій Ойцюсь.

Юрій Ойцюсь анонсував, що на фестиваль приїде більше, аніж торік, народних майстрів. Дійство традиційно розпочнеться з параду човнів.

Що відомо У лютому 2020 року на містобудівній раді Рівного прийняли концепцію парку історичної реконструкції " Городище Оствиця". У парку передбачили майстерню давніх човнів, будинки теслі, коваля і гончара, ристалище, тир та восьмиметрову сцену у вигляді пенька. У травні 2020 року на воду Басівкутського водосховища спустили лодь "Ладу", яку у Рівному робили як приблизний прототип човнів 9-13-го століть. Її проєкт представили у грудні 2019 року. У червні 2020 року члени клубу реконструювали піч ХІ-ХІІ століть. Вона стала експонатом майбутнього музею просто неба. У липні 2020 року відбувся перший рівненський Фестиваль прадавніх човнів. Через карантинні обмеження вхід на дійство був відкритий лише учасникам. Фестиваль наживо транслювало рівненське Суспільне. У листопаді 2020 року на Оствиці почали відтворювати побут Давньої Русі – звели будинок теслі, навіс та місток над річкою.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Джерело